16 میهمان خارجی در بازار فیلم جشنواره سینماحقیقت

فرصتی برای دیده شدن در عرصه جهانی

فرهنگی /
شناسه خبر: 520429

بازار فیلم سیـــــــزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» با حضور ۱۶ میهمان خارجی، عصر روزهای بیستم تا بیست و سوم آذرماه ۹۸ در پردیس سینمایی چارسو برگزار می‌شود.

بخش بازار جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» مهم‌ترین هدفش عرضه مستندهای ایرانی و آشنایی میهمانان خارجی شامل نماینده جشنواره‌ها، تهیه‌کننده‌ها و نماینده تلویزیون‌های مختلف جهانی با فضای سینمای مستند در ایران و مستندسازان ایرانی است. میهمانان این بخش صرفاً محدود به کشورهای منطقه نیستند و همان‌طور که در برنامه امسال هم آمده شامل میهمانان اروپایی و شبکه‌های تلویزیونی معتبر آسیایی می‌شوند. به‌عنوان مثال در بازار امسال نماینده شبکه NHK ژاپن هم حضور دارد. رویکرد ما در بخش بازار این است که بتوانیم فضایی مناسب برای عرضه و معرفی فیلم‌های بخش مسابقه و حتی فیلم‌هایی که در جشنواره نیستند فراهم کنیم. به عبارت دیگر فیلم‌ها صرفاً شامل فیلم‌های مرکز گسترش نمی‌شود و فیلم‌هایی که یا پخش‌کننده دولتی دارند یا مستقل هستند و پخش‌کننده خصوصی دارند هم فرصت معرفی و عرضه دارند. امسال در کنار بازار، کتابخانه ویدئویی هم داریم که از صبح برقرار است و میهمانان خارجی می‌توانند در قالب 15 باکس فیلم‌های بخش مسابقه ملی را ببینند. جدول برنامه بازار روی سایت قرار می‌گیرد و برای تهیه‌کننده‌ها و پخش‌کننده‌ها و فیلمسازان بخش مسابقه ارسال می‌شود تا در جریان برنامه حضور میهمانان خارجی قرار بگیرند. آنها می‌توانند با میهمانان خارجی قرار ملاقات بگذارند، فیلم‌هایشان را ارائه کنند و حتی برای جلب مشارکت درباره پروژه‌های‌ آینده‌شان مذاکره کنند چرا که اغلب میهمانان خارجی تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار هم هستند و کار مشترک انجام می‌دهند.
گرایش میهمانان خارجی بازار اغلب به موضوعات اجتماعی، سیاسی و خارجی است و البته شایستگی‌های خود فیلم عامل تعیین‌کننده است یعنی علاوه بر سوژه و ساختار مهم است که فیلم چقدر صاحب زبان بین‌المللی و قابل عرضه در تلویزیون‌های خارجی باشد و این شامل موضوع کودک، موضوع زنان و محیط زیست و معضل کمبود آب که بحرانی همه‌گیر در تمام دنیاست می‌شود.
تحریم‌هایی‌ که به کشورمان تحمیل شده بخصوص ایجاد محدودیت در صدور ویزای کشور امریکا برای آنهایی که به ایران سفر ‌می‌کنند، اگر چه فعالیت بازار را تحت‌الشعاع قرار داده است اما تلاش کرده‌ایم در دعوت از میهمانان خارجی تنوع را مدنظر قرار بدهیم و با توجه به مشکلات بودجه و مسائل اقتصادی کشور، از حضور میهمانان در بخش‌های مختلف بهره ببریم یعنی میهمانان بخش بازار، در ورک‌شاپ هم برنامه دارند، برخی‌شان داور هستند و پنل‌هایی هم در بخش مارکت دارند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.