واکنش هنرمندان به حرف و حدیث‌های مالیاتی

لغو معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر جفاست

فرهنگی /
شناسه خبر: 520428

بحث لغو معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر تا دیروز مطرح بود و اعتراض هنرمندان را به‌ دنبال داشت. هنرمندان می گفتند زیان آن برای تئاتری‌ها بیش از سایر شاخه‌های فرهنگ و هنر است. البته دیروز و با تصمیم دولت مشخص شدمعافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر ادامه دارد.

وجود ساز و کار مالیاتی نمی‌تواند اتفاق بدی باشد. مالیات سازوکاری است که تعریف شده و اقتصاددانان بررسی کرده‌اند که باید وجود داشته باشد تا چرخه اقتصاد سلامت بچرخد. ولی لغو معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر بدون اینکه سنجیده شود این مالیات برای هنرمندان چه تبعاتی دارد مطرح شده است.
برخی تصورشان این است که هنرمندان درآمدهای آنچنانی دارند اما واقعیت این است که جز چند نفر بقیه اعضای جامعه تئاتر به سختی زندگی می‌کنند. گروهی که نمایشی را روی صحنه می‌برند چقدر باید درآمد داشته باشند که از آن مالیات بپردازند و در نهایت چقدر برایشان باقی می‌ماند؟ در شرایط عادی و الان هم که معافیت مالیاتی داریم عمده کارگردان‌های شاخص البته نه کسانی که کار تجاری روی صحنه می‌برند، می‌گویند خودشان دستمزد نگرفته‌اند تا بتوانند پول گروه را بپردازند.
در این شرایط فکر کردن به مالیات شوخی و مضحکه‌ای است که جز تأسف هیچ چیز ندارد. اگر مشکل بودجه است برای چه این فشار بر حوزه فرهنگ آورده می‌شود؟ از همه حوزه‌های فرهنگی شکننده‌تر هنر و در هنر از همه شکننده‌تر تئاتر است. با چه باوری به این نتیجه رسیده‌اند که حتی فکر کنند باید از تئاتر مالیات بگیرند؟
البته اگر سازوکار سلامت و اسلوب مندی را بشود تدوین کرد اینکه از تئاترهای تجاری و پردرآمد مالیات گرفته شود اشکالی ندارد و باید این را در نظر گرفت که در این سال‌ها برخی برای اینکه حوزه فرهنگ معافیت مالیاتی داشت کار فرهنگی کردند تا بتوانند فرار مالیاتی داشته باشند. چرا روی آنها دست گذاشته نمی‌شود؟
لغو معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر جفاست. چند وقت است که درباره این موضوع می‌شنوم و می‌خوانم و نظرات همکاران را می‌شنوم و باید بگویم در شوک و ناباوری به سر می‌برم.
در تمام این سال‌ها سهم بودجه تخصیصی فرهنگ چقدر بوده است؟ چند سالی است بودجه یک سال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر لاهیجان در تئاتر صفر ریال بوده. با این شرایط چطور به گرفتن مالیات از ما فکر می‌کنند؟
این را همه ما می‌دانیم که باید برای فرهنگ هزینه کرد. این چیزی است که همه جای دنیا اتفاق می‌افتد و برای فرهنگ یارانه در نظر می‌گیرند چون فرهنگ برای جامعه مانند هواست تا بتواند نفس بکشد. اینکه چند تئاتر لاکچری اجرا می‌شود جریان ساز نیست. اینها تئاترهایی نیستند که بتوانند زیرساخت فرهنگی ایجاد کنند. بخشی از جامعه تئاتر ما که می‌توانند این اثر را داشته باشند در فقر زندگی می‌کنند. چرا از تئاترهای خیابانی حمایت نمی‌شود وقتی که می‌دانیم بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که داریم با تئاتر می‌توانیم حل کنیم؟
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.