« برای مقابله با گرد و غبار ۷۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی به شش وزارتخانه و سازمان مهم و مرتبط با گرد و غبار اختصاص پیدا کرد. »

علی‌محمد طهماسبی‌ بیرگانی - دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار  - در هفتمین کارگروه گرد و غبار استان ایلام  افزود: از این میزان اعتبار بیش از ۷۵ میلیارد ریال به استان ایلام، برای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص داده شده است که این اعتبار در اختیار اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام، سازمان جهاد کشاورزی استان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار گرفته است.

وی در مورد سهم اعتباری استان ایلام برای مقابله با پدیده گرد و غبار یادآور شد: افزون بر ۳۴ میلیون هکتار از اراضی کشور مستعد و منشا گرد و غبار داخلی است که از این میزان وسعت سهم استان ایلام ۲۱۵ هزار هکتار است همچنین شدت، غلظت و تعداد فعالیت کانون‌های گرد و غبار داخلی در تخصیص اعتبار به استان‌ها دخیل است.

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار تاکید کرد: برخی از اراضی دارای خاک ماسه‌ای، حساس و مستعد به فرسایش باد است که برای این منظور طرح‌های مختلفی در حوزه‌های منابع طبیعی، کشاورزی و محیط زیست در دستور کار قرار دارد که از جمله این طرح‌ها می‌توان به درخت و نهال کاری، بذرکاری، مدیریت روان‌آب‌ها، کشاورزی حفاظتی و مالچ پاشی اشاره کرد.

طهماسبی بیرگانی افزود: ۷۰ میلیارد ریال در حوزه کشاورزی حفاظتی به‌صورت پایلوت و آزمایشی برای استان‌های درگیر گرد و غبار در نظر گرفته شده که سهم  استان ایلام یک میلیارد ریال است و طرح‌های پایلوت در منطقه فکه از توابع شهرستان دهلران اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: در موضوع گرد و غبار با منشا داخلی شناسایی اراضی، بررسی علل و عوامل، تدوین، ارائه و اجرای راهکارها برای مقابله و کاهش تاثیر این پدیده طی دو سال اخیر در دستور کار ستاد ملی مقابله با گرد و غبار قرار گرفته و بعد از اتمام مباحث داخلی وضعیت خاورمیانه در خصوص پدیده گرد و غبار به‌ویژه کشورهای همجوار از جمله عراق، سوریه و افغانستان - که بیشترین تاثیر گرد و غبار بر ایران را دارند - مورد پردازش قرار گرفته است.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: در موضوع گرد و غبار با منشا خارجی نیز هرچند طی سال‌های گذشته تفاهمنامه و قراردادهای مشترکی با کشورهای همسایه منعقد شد اما عمده این قراردادها منتج به نتیجه موثر نشد و لذا امسال از نهادها و مراجع معتبر و مرتبط بین‌المللی دعوت به همکاری کرده ایم تا با کمک این نهادها کشورهای دارای کانون گرد و غبار در مورد این پدیده اقدام‌هایی را انجام دهند.

طهماسبی بیرگانی تاکید کرد: موضوع گرد و غبار باید به‌صورت استانی و در قالب کارگروه‌ها با مشارکت همه دستگاه‌های مرتبط برگزار شود و احصای مشکلات، ارائه مطالبات، درخواست‌ها و نیازها به مرکز از طریق این کارگروه‌ها موجب تسهیل در روند موضوع رسیدگی به پدیده گرد و غبار می‌شود تا دستگاه‌ها از جزیره‌ای عمل کردن در این مورد اجتناب ورزند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست وی در پایان گفت: یک افق ۱۲ ساله برای ۲۰ استان درگیر با پدیده گرد و غبار در نظر گرفته شده که افق ترسیم شده برای استان ایلام ۱۰ ساله است و بر حسب شواهد و قرائن و اقدام‌های انجام گرفته، ایلام یکی از استان‌های پیشرو در زمینه بیابان‌زدایی، مبارزه با ریزگردهای با منشاء داخلی، جنگل‌کاری است که زودتر به این افق دست خواهد یافت./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.