سخنگوی شورای شهر پس از قرائت گزارش کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا گفت: نه شورای پنجم و شهردار این شورا و نه شورای چهارم و شهردار آن شورا؛ نمی توانند نسبت به چنین مقوله ای، بی توجهی نشان دهند.

در جلسه امروز یکشنبه شورای اسلامی شهر تهران علی اعطا سخنگوی شورا گزارش کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا را ارائه کرد.

 علی اعطا در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران با ارائه گزارش کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا گفت: این گزارش نتیجه بررسی‌های دو ماه کمیته ویژه بررسی تابلوهای مزین به نام شهدا است لذا در ۵ بخش بررسی‌های دامنه داری که انجام شده است به اطلاع می‌رساندند.

وی افزود: هم زمان با انتشار اخباری مبنی بر فقدان واژه مقدس شهید در برخی از معابر که با نام شریف شهدا نامگذاری شده‌اند موجی از حساسیت‌ها پدید آمد عموم شهروندان و به ویژه خانواده‌های شهدا شخصیت‌های سیاسی و مذهبی و مدیران اجرایی نسبت به عملکرد مدیریت شهری دچار ابهام شده‌ و خواستار بررسی و پیگیری جدی موضوع و صحت و سقم اخبار منتشر شده و برخورد با مسببین احتمالی آن شدند.

اعطا ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و میزان و عمق حساسیت‌ها در فضای اجتماعی به پیشنهاد رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران و با حکم ریاست این شورا کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا در شورا تشکیل شد و به موجب این حکم مسئولیت این کمیته به بنده محول شد.

سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرد: مبنای تشکیل کمیته جایگاه نظارتی شورا و نمایندگان مردم نسبت به شهرداری و مسئولیت بررسی عملکرد شهرداری از منظر نظارتی است. براین اساس این کمیته ماموریت یافت ضمن بررسی ابعاد مختلف این موضوع فقدان واژه مقدس شهید در برخی از معابر و بررسی صحت و سقم اخبار منتشره ظرف مدت یک ماه و گزارش بررسی‌ها را جهت آگاهی مردم ارائه کند. این کمیته با عضویت ۵ نفر از اعضای شورای شهر شامل آقایان محمد سالاری، حسن خلیل آبادی، حجت نظری و سرکار خانم صدراعظم نوری و این جانب شروع به کار کرد و تیم کارشناسی کمیته بررسی‌های گسترده‌ای را براساس ماموریت‌های محوله آغاز کرد.

اعطا در بخش دیگری از ارائه این گزارش با اشاره به این که کمیته ویژه در نخستین گام ضمن بررسی‌ سناریوهای مختلف به منظور انجام ماموریت‌ها با طراحی و ترسیم مسیر چگونگی انجام این ماموریت اقدام خود را آغاز کرد، افزود: مجموعه گسترده‌ای از داده‌ها شامل وضعیت تابلوهای کلیه معابر مزین به نام شهدا، وضعیت معابر با حداقل یک تابلوی فاقد عنوان شهید، وضعیت فعلی معابری که از ابتدای شهریور ماه سال ۹۶ تاکنون به نام شهدا نامگذاری شده است، اسامی پیمانکاران ساخت و نصب تابلوهای معابر از سال ۹۰ تاکنون از سطح مناطق ۲۲ گانه و نواحی ۱۲۳ گانه گردآوری شد. این کمیته با شهرداران مناطق ۲۲ گانه مکاتبه کرد تا اطلاعات معابر مزین به نام شهدا در شهر تهران را براساس فرم‌های طراحی شده تکمیل و ارائه کنند.

وی ادامه داد: به منظور فراهم آوردن زمینه‌ای برای مشارکت مردمی، به موازات گردآوری اطلاعات با هیات رئیسه شورایاری‌های محلات ۳۵۲ گانه تهران مکاتبه شد و خواستیم با بررسی میدانی معابر سطح محله خود تابلوهای فاقد واژه مقدس شهید را شناسایی و اطلاعات مربوطه را به کمیته ویژه ارسال کند. همچنین با رسانه‌هایی که خبر حذف شهید از تابلوهای معابر را منتشر کرده بودند مکاتبه شد و درخواست شد این رسانه‌ها مستندات و اطلاعات تکمیلی خود را در اختیار کمیته قرار دهند.

اعطا ادامه داد: در نهایت با ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان‌های مرتبط با حوزه ایثار و شهادت مکاتبه به عمل آمد و از آنها درخواست شد اگر اطلاعات درباره حذف تعمدی و برنامه ریزی شده واژه مقدس شهید از تابلوهای سطح شهر تهران در اختیار دارند به این کمیته ارائه کنند. از دیگر سو پس از این که شهردار تهران در گفت و گو با رسانه‌ها از عموم شهروندان درخواست کرد که اطلاعات مربوط به تابلوهای فاقد عنوان شهید را به سامانه ۱۳۷ اطلاع دهند کمیته، گزارش تماس‌ها و پیام‌های مردمی مرتبط با این موضوع را دریافت و مورد بررسی قرار داد.

وی تاکید کرد: گروه کارشناسی این کمیته از انواع روش‌های شناختی نظیر تحلیل اسناد و اطلاعات، جلسات استماع گزارش، پایش میدانی و برگزاری جلسات بحث گروهی بهره گرفت تا در نهایت گزارشی دقیق و اقناع کننده به هموطنان و شهروندان تهرانی ارائه شود این کمیته از ابتدا به دنبال ورود به مقوله تقصیرها و آن چه در حیطه بررسی قضایی و انضباطی می‌تواند مطرح باشد نبوده است و طبیعی است که در صورت ضرورت، نهادهای نظارتی پیگیری و اقداماتی را که لازم بدانند انجام خواهند داد. امیدوارم نتایج بررسی های کمیته ویژه برای همه مخاطبین آن عموم شهروندان، خانواده شهدا، اشخاص و شخصیت‌های سیاسی و مذهبی و مدیران اجرایی اقناع کننده بوده  و همه مخاطبان این گزارش به نتایج بررسی‌های این کمیته با حسن ظن بنگرند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این که در این گزارش به ۵ پرسش اساسی مطرح شددر بیان این سوالها ادامه داد: اولین سوال این بود که در زمان طرح موضوع فقدان واژه مقدس شهید در برخی معابر شهر تهران یعنی شهریور ماه، چه تعداد معبر به تفکیک مناطق ۲۲ گانه و در کل شهر تهران چنین مسئله‌ای را داشتند؟

 علل و عوامل موثر در فقدان واژه شهید در برخی معابر چه بوده است و  آیا سوء نیت وتعمد و اهمال در کار بوده است؟ نیز سوالهای دوم و سوم مطرح شده توسط این کمیته بوده است. همچنین اینکه آیا حذف واژه شهید در دوره فعلی مدیریت شهری صورت پذیرفته است؟ به عنوان سوال چهارم و  برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه چه باید کرد؟ هم سوال پنجم مطرح شده بود که به آن پاسخ داده شد.

وی افزود: این کمیته با دریافت اطلاعات از طریق شبکه مویرگی مدیریتی شهری در سطح مناطق و نواحی و صحت سنجی چندباره آنها توسط کارشناسان کمیته و کنترل چندباره اطلاعات دریافتی با سازمان‌های بازرسی شهرداری تهران حراست کل شهرداری، معاونت امور مناطق و سازمان بسیج شهرداری تهران به آمار و اطلاعاتی قابل اتکا دست یافته که نشان می‌دهد در محدوده منطقه یک تعداد ۵۹۰ معبر، مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۱۳۲ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. نسبت به تعداد معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید به کل معابر مزین به نام شهید در منطقه نسبت به سایر مناطق بیشتر است. همچنین بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این مناطق نشان می‌دهد که ۶۱ مورد به علت فرسودگی، ۶۱ مورد به دلیل عدم درج توسط پیمانکار و  ۲ مورد به علت تخریب بوده است. بر اساس گزارش منطقه تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه یک که فاقد واژه شهید بوده است شناسایی و احصا شده است.

وی ادامه داد: در محدوده منطقه ۲ تعداد ۵۹۷ معبر مزین به نام شهدا بوده‌اند که هیچ مورد فرسودگی، حذف یا عدم درج واژه شهید در تابلوهای معابر این منطقه گزارش نشده است. همچنین در محدوده منطقه ۳ نیز ۳۲۸ معبر مزین به نام شهدا وجود دارد که از این میان در ۳۸ مورد واژه شهید از معابر حذف شده است که بررسی علت حذف واژه شهید در این منطقه نشان دهنده این است که تمامی موارد حذف ناشی از عدم درج توسط پیمانکار بوده است. تمامی تابلوهای این منطقه نیز که نام شهید از آنها حذف شده شناسایی و اصلاح شدند.

اعطا افزود: در محدوده منطقه ۴، تعداد ۱۶۷۳ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که بیشترین تعداد معابر مزین به نام شهدا در سطح شهر تهران است. از این تعداد ۷۵ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید از معابر گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید از تابلوهای معابر در این منطقه نشان می‌دهد که ۵۲ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار و ۲۳ مورد حذف به علت فرسودگی بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب وجود نداشته است. براساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۴ که فاقد واژه شهید بوده‌اند نیز شناسایی و اصلاح شده است.

وی ادامه داد: در محدوده منطقه ۵، تعداد ۴۱۳ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند؛ از این تعداد ۷۰ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید از معابر گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در این منطقه نشان می‌دهد که در تمامی ۷۰ مورد گزارش شده، واژه شهید به علت فرسودگی از روی تابلوی معابر محو شده است. نسبت معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید ناشی از فرسودگی به کل معابر مزین به نام شهدا در این منطقه در مقایسه با سایر مناطق بیشتر است. تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۵ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

اعطا تاکید کرد: در محدوده منطقه ۶، تعداد ۲۴۲ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۳۵ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در این منطقه نشان می‌دهد که ۲۶ مورد به علت فرسودگی و ۹ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار رخ داده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۶ که فاقد واژه شهید بوده اند نیز شناسایی و اصلاح شده است.

وی ادامه داد: در محدوده منطقه ۷ نیز تعداد ۵۶۹ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۲۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۱۴ مورد به علت فرسودگی و ۱۳ مورد به دلیل عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است.

بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۷ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است. همچنین در محدوده منطقه ۸، تعداد ۸۶۲ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۱۰ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۱۰ مورد حذف به علت فرسودگی و ۴ مورد به حذف دلیل تخریب بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر عدم درج واژه شهید توسط پیمانکار اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۸ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه این گزارش گفت: در محدوده منطقه ۹، تعداد ۴۶۶ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۳۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوهای این منطقه نشان می‌دهد که ۳۲ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار و ۵ مورد محو به علت فرسودگی بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۹ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.

همچنین در محدوده منطقه ۱۰، تعداد ۱۰۴۷ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۵۴ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۴۸ مورد به علت فرسودگی، ۴ مورد به علت تخریب و ۲ مورد به دلیل عدم درج توسط پیمانکار بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۰ که فاقد واژه شهید بوده‌ اند، شناسایی و اصلاح شده اند.

وی افزود: در محدوده منطقه ۱۱، تعداد ۴۶۲ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۶۱ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۴۵ مورد به علت فرسودگی و ۱۶ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۱ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

همچنین در محدوده منطقه ۱۲، تعداد ۷۷۰ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۳۳ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۱۷ مورد به علت فرسودگی، ۱۶ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار و ۶ مورد به علت تخریب بوده است. در اخبار منتشر شده در رسانه‌ها، از دو معبر به نام های «معزی» و «نمازی» به عنوان معابری که عنوان «شهید» از تابلوی آنها حذف شده است، نام برده شد. اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران منطقه ۱۲ و ۱۳ شهر تهران طی مکاتبه‌ای در تاریخ 17 شهریور ماه سال جاری و در پاسخ به استعلام آن در همان روز، شهرداری ناحیه سه منطقه ۱۲، شهید بودن اسامی یاد شده را تأیید نکرده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۲ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

وی ادامه داد: در محدوده منطقه ۱۳ نیز تعداد ۲۷ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۴ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار و ۳ مورد به علت فرسودگی بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۳ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

در محدوده منطقه ۱۴ هم تعداد ۱۳۷۸ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۱۳۳ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۸۳ مورد به علت فرسودگی و ۵۰ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش، کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۴ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

اعطا گفت: همچنین در محدوده منطقه ۱۵، تعداد ۱۵۶۳ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۲۳۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. لازم به ذکر است تعداد معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید در این منطقه به نسبت کلیه معابر مزین به نام شهدا در شهر تهران از سایر مناطق بیشتر است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۲۳۶ مورد به علت فرسودگی و تنها یک مورد حذف به دلیل عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است.

وی تاکید کرد: در محدوده منطقه ۱۶، تعداد ۹۲۵ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۱۳۳ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۱۱۸ مورد به علت فرسودگی و ۱۵ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۶ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

همچنین در محدوده منطقه ۱۷، تعداد ۸۹۹ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۳۶ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۳۳ مورد به علت فرسودگی و ۳ مورد حذف به علت تخریب بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر فقدان واژه شهید به دلیل عدم درج توسط پیمانکار اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۷ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

اعطا در بخش دیگری از این گزارش گفت: طبق گزارش واصله از شهرداری منطقه ۱۸، تعداد ۶۲۹ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۸۶ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که تمامی موارد، ناشی از فرسودگی بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۸ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.

به گفته وی، در محدوده منطقه ۱۹ نیز تعداد ۳۵۶ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده‌اند که از این تعداد ۹ مورد معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد تمامی موارد ناشی از فرسودگی بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۹ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

وی ادامه داد: در محدوده منطقه ۲۰، تعداد ۱۰۶۹ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا است که از این تعداد ۶ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. نسبت تعداد معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید به تمامی معابر مزین به نام شهید در منطقه، در مقایسه با سایر مناطق کمتر است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که تمامی موارد ناشی از فرسودگی بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۲۰ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران، همچنین در محدوده منطقه ۲۱، تعداد ۱۸۵ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا است که از این تعداد ۳۵ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می‌دهد که ۲۵ مورد به علت فرسودگی و ۱۰ مورد حذف به دلیل تخریب بوده است. لازم به ذکر است که نسبت معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید به علت تخریب از کل معابر مزین به نام شهدا در منطقه، در مقایسه با سایر مناطق بیشتر است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل عدم درج توسط پیمانکار اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۲۱ که فاقد واژه شهید بوده‌اند، شناسایی و اصلاح شده است.

وی تاکید کرد: در محدوده منطقه ۲۲ شهرداری، ۷۳ معبر مزین به نام شهدا وجود دارد و بر اساس آمار گزارش شده از سوی شهرداری این منطقه، همه معابر مزین به نام شهدا در این منطقه دارای تابلوی واژه شهید بوده‌اند و هیچ موردی از حذف یا عدم درج واژه شهید در تابلوهای معابر این منطقه گزارش نشده است.

اعطا تاکید کرد: بر اساس گزارش‌های واصله، ۱۵۵۴۲ معبر نامگذاری شده با نام شهدا در سطح شهر تهران وجود دارد. منطقه ۴ با ۱۶۷۳ معبر، منطقه ۱۵ با ۱۵۶۳ معبر و منطقه ۱۴ با ۱۳۷۸ معبر بیشترین و منطقه ۲۲ به عنوان یک منطقه جدیدالتأسیس با ۷۳ معبر، کمترین معابر مزین به نام شهدا را در سطح مناطق ۲۲گانه شهر تهران دارند.

وی ادامه داد: بررسیها حاکی از آن است که منطقه ۱۵ با اختلاف زیاد نسبت به سایر مناطق، بیشترین تعداد معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید را دارد. در این منطقه، ۲۳۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. پس از آن، منطقه ۱۶، ۱۴ و ۱ به ترتیب با گزارش ۱۴۰، ۱۳۳ و ۱۲۴ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید، در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند. لازم به ذکر است در دو منطقه ۲ و ۲۲، معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش نشده است.

سخنگوی شورای شهر تهران در جمع بندی و تحلیل بررسی علل و عوامل زمینه ساز حذف واژه شهید گفت: فرسودگی تابلوهای معابر عمدتا ناشی از گذشت زمان و کیفیت تابلوهای طراحی و نصب شده است. در بعضی موارد کیفیت نامناسب چاپ تابلوها و یا استفاده از برچسب برای واژه شهید، به جای چاپ کوره‌ای باعث شده با شستشوی تابلو به وسیله فشار آب توسط عوامل خدمات نواحی، تغییر فصل، تغییرات دما، تابش آفتاب و بارش باران واژه شهید حذف یا مخدوش شود. در این میان، الصاق برچسب برای واژه شهید در تابلوهای معابر شهر تهران، اصلی ترین دلیل فرسودگی بوده است. لازم به ذکر است به رغم اینکه مطابق با دستورالعمل نصب پلاک و تابلوهای پایدار معرفی معابر ابلاغی ۱۳۹۳، چاپ تابلوهای معابر باید چاپ سیلک با رنگ کوره‌ای یا الکترواستاتیک باشد، برخی پیمانکاران در این زمینه تخلف نموده و اقدام به چاپ واژه شهید با استفاده از برچسپ نموده‌اند.

وی افزود: تخریب اموال عمومی مانند تابلوها یکی از پدیده هایی است که مدیران شهری در همه شهرها با آن روبه رو هستند. این پدیده با عنوان وندالیسم شهری در ادبیات علمی شهرسازی به صورت گسترده مورد بررسی محققان قرار گرفته است. از سوی دیگر برخی تخریب تابلوها ممکن است بر اثر عملیات عمرانی و ساخت وسازها حادث شده باشد.

اعطا ادامه داد: عدم درج توسط پیمانکار به سه دلیل، ضعف نظارت بر عملکرد پیمانکاران، عدم ابلاغ دقیق شرح خدمات ساخت، نصب و نگهداشت تابلوها به پیمانکاران و نبود فرآیند مشخص برای ابلاغ دقیق اسامی معابر به پیمانکاران رخ داده است. نبود سامانه جامع اسامی معابر شهر تهران یکی از علت های زمینه ساز این امر است. از سوی دیگر فرآیندی که با کنترل آن بتوان متوجه شد که در کدام مرحله واژه شهید حذف شده نیز وجود ندارد. یکی از پیامدهای ضعف نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های ساخت و نصب تابلوها، استفاده از برچسب برای درج واژه شهید بر روی تابلوها به دلیل هزینه کمتر آن به جای چاپ کوره‌ای است.

وی در تحلیل یافته های گزارش گفت: بر اساس سامانه اطلاعات مکانی، ۶۲۴۶۹ معبر در شهر تهران وجود دارد که ۲۴.۸ درصد از این معابر یعنی ۱۵۵۴۲ از این تعداد، به نام شهدا مزین گردیده است.

بر اساس گزارش‌های واصله و بررسی‌های این کمیته، از مجموع معابر مزین به نام شهدا به تعداد ۱۵۵۴۲ معبر، ۸.۱ درصد از معابر یعنی ۱۲۵۷ معبر، دارای حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده‌اند. همچنین بررسی و تحلیل علل و عوامل فقدان واژه شهید در برخی از معابر شهر تهران به لحاظ آماری، دلیل قابل اتکایی دال بر اقدامی سازماندهی شده، توأم با سوء نیت و یا حتی تعمد در تخریب، امحاء و عدم درج واژه شهید را به دست نمی دهد.

۰.۲ درصد ( به تعداد ۲۹ معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد ۱۵۵۴۲ معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت تخریب داشته‌اند.

۵.۹ درصد (به تعداد ۹۱۲ معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد ۱۵۵۴۲ معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت فرسودگی داشته‌اند.

۲.۰۹۶ درصد ( به تعداد ۳۱۶ معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد ۱۵۵۴۲ معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت عدم درج توسط پیمانکار داشته‌اند.

وی ادامه داد: درصد اندک "تخریب" و "عدم درج توسط پیمانکار"، بیانگر آن است که به لحاظ آماری نمی توان احتمال جدی برای حرکت سازماندهی شده به منظور تخریب یا عدم درج واژه شهید در معابر مزین به نام شهدا قائل شد. به ویژه آنکه در بحث عدم درج توسط پیمانکار، عدد مطرح شده متعلق به یک بازه زمانی چندین ساله است.

از سوی دیگر، آمار ۵.۹ درصدی از مجموع معابر مزین به نام شهدا، بیانگر اهمال در پایش و نظارت مستمر توسط مامورین نواحی و مناطق شهرداری تهران بوده است.

همچنین، آمار معابر ۵.۹ درصدی به همراه آمار معابر ۲.۰۹۶ درصدی، نشان دهنده آن است که دستورالعمل های مربوط به چگونگی چاپ، کیفیت رنگ، ضخامت و جنس تابلوها به درستی ابلاغ و یا به درستی بر نحوه اجرای آن توسط پیمانکار نظارت صورت نپذیرفته است؛ و بنابرین در این مورد نیز می توان اهمال را عاملی موثر دانست.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در ۳۱۶ معبر (۲.۰۹۶ درصد) از مجموع ۱۵۵۴۲ معبر مزین به نام شهدا در شهر تهران، حداقل یک مورد عدم درج واژه شهید توسط پیمانکار مشاهده شده است، لیست پیمانکاران مربوطه به تفکیک سالهایی که با مناطق شهرداری تهران قرارداد ساخت، نصب و نگهداری تابلو داشته اند، احصا شده است؛ اما اسامی پیمانکاران به دلیل عدم تضییع حقوق احتمالی، به صورت کدگذاری ارایه می شود.

سخنگوی شورای شهر در ادامه این گزارش گفت: بدیهی است فهرست این پیمانکاران، در دبیرخانه کمیته ویژه بررسی تابلوهای مزین به نام شهدا موجود است.

وی افزود: کمیته ویژه از میان ۱۲۵۷ معبری که به دلایل سه گانه، حداقل دارای یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده اند، ۲۱۳ معبر را به صورت تصادفی و با پراکندگی در سطح نواحی انتخاب کرده و در سامانه شهرنما وضعیت آنها را در دو مقطع زمانی سالهای ۹۲ و ۹۴ کنترل کرده است. از میان ۲۱۳ معبر بررسی شده، ۱۲۹ معبر در سال ۹۲ و یا ۹۴، دارای حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده و در ۸۴ معبر باقیمانده در سال های ۹۲ و یا ۹۴ در سامانه شهرنما تابلوی بدون واژه شهید مشاهده نشد.

اعطا تاکید کرد: در مجموع ۲۷ معبری که در رسانه ها مطرح شده است. ضمن استعلام از بنیاد شهید و امور ایثارگران مشخص شد که دو معبر از این ۲۷ معبر، در بانک اطلاعاتی این بنیاد به نام شهدا نبوده است. به استناد تصاویر سامانه شهرنما مربوط به سالهای ۹۲ و ۹۴، ۲۱ معبر در سالهای پیش از آغاز به کار شورای پنجم، دارای حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده است و در ۴ معبر در سال های ۹۲ و یا ۹۴ در سامانه شهرنما تابلوی بدون واژه شهید مشاهده نشد. این امر بیانگر آن است که طرح این مساله در سطح وسیع در فضای رسانه ای کشور که منجر به جریحه دار شدن احساسات پاک شهروندان و خانواده های گرانقدر شهدا و نیز نگرانی بسیاری از شخصیت های سیاسی و مذهبی، نسبت به عملکرد این دوره مدیریت شهری شد، مبنای واقعی نداشته و ممکن است برخی رقابت های سیاسی در تقویت آن بی تاثیر نبوده باشد.

سخنگوی شورای شهر تهران در ارائه پیشنهادات این گزارش گفت: برای تدوین ضوابط و دستورالعمل طراحی، ساخت، نصب و نگهداشت تابلوهای دیوارکوب و پایه دار معابر شهر تهران توسط شورای عالی فنی شهرداری و ابلاغ آن به مناطق ٢٢گانه و همچنین شناسنامه دار کردن تابلوهای معابر و راه اندازی سامانه نام گذاری معابر شهر تهران؛ لازم است اطلاعات مربوط به تاریخچه نام گذاری معبر، تاریخچه تغییر نام معبر، سوابق و مستندات مربوط به تاریخ ساخت و سازنده تابلو، تاریخ نصب تابلو، سوابق مربوط به نگهداری و ترمیم آن و اسامی پیمانکاران مربوطه و شماره و تاریخ قراردادهای آنان در سامانه یاد شده ثبت شود. با درج شناسه اختصاصی و همچنین درج رمزینه پاسخ سریع ( Qrcode) روی تابلوهای معابر، امکان دریافت اطلاعات مربوط به هر معبر برای شهروندان فراهم شود. علاوه بر این شهروندان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ١٣٧ شهرداری و اعلام شناسه اختصاصی تابلو، گزارش تخریب، فرسودگی یا محو اطلاعات تابلوها را به مدیریت شهری اعلام کنند.

وی افزود: تعریف فرایند دقیق ساخت و نصب تابلوهای معابر به نحوی است که پس از ابلاغ مصوبه نام گذاری معابر توسط رییس شورای اسلامی شهر تهران یکی از بخش‌های شهرداری به صورت متمرکز نسبت به ساخت تابلوهای معابر به تعداد مورد نیاز اقدام کند و تابلوهای جدید معبر برای نصب در اختیار بخش مربوطه در شهرداری مناطق قرار گیرد. مجریان و عوامل هر مرحله باید در سامانه جامع نام گذاری معابر درج شود.

همچنین الزام ماموران نواحی شهرداری به منظور پایش مستمر  و دوره ای تابلوهای معابر و انجام اقدامات لازم برای نگهداری و ترمیم آنهاست.

وی ادامه داد: انتخاب پیمانکاران ذی صلاح و ابلاغ دقیق شرح خدمات آنان به نحوی که مشخص شود هر پیمانکار در هر ناحیه کدام تابلوها را در چه تاریخی و با چه کیفیتی ساخت، نصب یا ترمیم کرده است. همچنین پرهیز جدی از بکارگیری برچسب در تابلوهای معابر و الزام به چاپ کوره‌ای و با کیفیت اطلاعات مندرج بر روی تابلوهای معابر مورد توجه است.

اعطا تاکید کرد: با توجه به گزارش حراست کل شهرداری تهران مبنی بر وجود ٢٣۶٧تابلوی معبر در شهر تهران که به نام اشخاص غیر شهید نام گذاری شده است، لازم است در تابلوهای مزین به نام شهدا از یک نشانه خاص ( مانند نماد گل لاله قرمز) استفاده شود تا معابر مزین به نام شهدا با معابری که به نام اشخاص غیر شهید نام گذاری شده قابل تشخیص باشد. همچنین نصب تابلوی تمثال شهدا و خلاصه ای از زندگی نامه آنان در معابر مزین به نام شهدا صورت گیرد.

اعطا در پایان قرائت این گزارش گفت: ما در مقام ناظر بر عملکرد شهرداری و برای روشن شدن این موضوع که احساسات پاک شهروندان را جریحه دار کرده بود، قانونا، شرعا، عرفا، اخلاقا وظیفه داشتیم ابعاد موضوع را بررسی کنیم و به محضر شهروندان گرامی گزارش بدهیم. این کار را انجام دادیم و از همکاران رسانه ای خواهش می کنم این موضوع را یک موضوع سیاسی و جناحی تلقی نکنند.

وی افزود: متاسفانه در شهریور ماه و مهرماه امسال وقتی که موضوع در رسانه ها مطرح شد دو دسته موضع گیری را شاهد بودیم. بخش عمده موضع گیری ها، برگرفته از همان حساسیت های به جا و به حقی بود که این بررسی ها و ارایه گزارش کمیته ویژه، پاسخی به آن دغدغه هاست. بخش دیگر – و البته کوچکی – از موضع گیری ها؛ به نظر می رسد بیشتر وجه رقابت های سیاسی در آن غلبه دارد. از همه همکاران رسانه ای که ممکن است گرایش های سیاسی به هر یک از جناح ها داشته باشند در خواست می کنم مساله شهدا را یک موضوع ملی و فراگیر بدانند.

وی ادامه داد: نه شورای پنجم و شهردار این شورا و نه شورای چهارم و شهردار آن شورا؛ نمی توانند نسبت به چنین مقوله ای، بی توجهی نشان دهند./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.