اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
هنرمندان حوزه تجسمی درباره لایحه اخذ مالیات از فعالیت‌های فرهنگی چه نظری دارند؟

بار اضافه بر دوش ما نگذارید

بار اضافه بر دوش ما نگذارید
کامبیز درم‌بخش طراح، کاریکاتوریست و گرافیست ایرانی

پیش‌نویس لایحه اصلاح قوانین و مقررات مالیاتی که می تواند به حذف معافیت‌های مالیاتی فعالیت‌های فرهنگی و هنری منجر شود، نگرانی‌هایی را برای چهره های فرهنگ و هنر به‌دنبال داشته است.

حذف معافیت‌های مالیاتی در بخش فرهنگ و هنر اتفاق بسیار نگران کننده‌ای است؛ چرا که اکثر هنرمندان ما در مضیقه قرار دارند. بنابراین در درجه نخست ابتدا بهتراست بدانیم چه تعداد از هنرمندان این مملکت درآمد بالایی دارند یا از کارشان در آمد خوبی کسب‌ می‌کنند. آیا تعداد این افراد به اندازه انگشتان دو دست است؟ اکثر هنرمندان حوزه تجسمی از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند؛ بخصوص هنرمندان جوان. جوانان علاقه‌مند به این حوزه نه آتلیه‌ای در اختیار دارند و نه توان مالی خرید وسایل ابتدایی کارشان مثل رنگ و بوم را دارند. حتی گاهی اوقات قیمت یک مداد به 15 هزارتومان هم می‌رسد.
با این حساب با چه درآمدی می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند؟ معمولاً هنرمندان جوان این حوزه دلسرد هستند وکارهایشان به خوبی پیش نمی‌رود و اگرنمایشگاهی برگزار می‌کنند آن هم با ظرفیت گالری‌های کوچک، آثارشان به سختی به فروش می‌رسد. اگر هم به فروش برود که معمولاً اینگونه نیست، باید یک مقدار از همان پول ناچیز را بابت مالیات پرداخت کنند.
این در حالی است که در همه جای دنیا مسئولان دولت یا شهرداری‌ها و بانک‌ها حمایت خوبی از هنرمندان دارند و آثار آنها را خریداری می‌کنند. به‌طور مثال در سفری که به کشور فرانسه یا آلمان داشتم شهرداری‌های آن شهر یا حتی خود مسئولان فرهنگی دولت آتلیه رایگان در اختیارهنرمندان قرار می‌دادند چرا که فرهنگ یک مملکت بسیار مهم و ارزشمند است و تنها چیزی که ازگذشته‌ها باقی مانده همین هنر است. بنابراین دولت و شهرداری باید به این طبقه خاص که هنرمندان هستند توجه بیشتری داشته باشند. حتی بانک‌ها و بخش خصوصی نیز باید روی هنر سرمایه‌گذاری کنند. اگر هم مسئولان دولتی نمی‌خواهد به هنرمندان کمک کنند که تا حالا هیچ اتفاقی نیفتاده لااقل دیگر نمک روی زخم آنها نپاشند. حدود 8 سال پیش قرار بود درصدی از بودجه کشور از سوی دولت به هنرمندان پرداخت شود. ابتدا یک درصد بودجه بود و بعد قرارشد نیم درصد باشد. اما این قانون هیچ‌گاه به تصویب نرسید و آثاری هم خریداری نشد. بنابراین اگر هم قرار باشد از هنرمندان مالیاتی گرفته شود باید از هنرمندانی دریافت کنند که درآمد بالایی دارند. به‌طور مثال از بازیگرانی یا دیگر عوامل فیلمی که قرارداد‌های یک یا دو میلیاردی می‌بندند.
برخی مسئولان تا به امروز کار جدی‌ای برای هنرمندان انجام نداده‌اند. بنابراین حداقل کاری که انجام می‌دهند این است که از آنها مالیات دریافت نکنند. چرا که در مقابل جمعیت 80 میلیونی ایران و با این تعداد اندک هنرمند اگر مالیاتی هم گرفته شود چندان چشمگیر نخواهد بود. فقط یک بار اضافه بر دوش هنرمندان ما است. که اکثراً در مضیقه قرار دارند. متأسفانه خود گالری‌دارها هم معمولاً به‌دنبال افرادی هستند که صاحب‌نام باشند و این جوانان تکلیفشان مشخص نیست. به‌نظر من حذف معافیت مالیاتی در حوزه فرهنگ و هنر کاری عبث و بیهوده است و باعث می‌شود همان‌ اندک شوق و احساس و انگیزه چه در جوانان و چه نسل گذشته ازبین برود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.