اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
1398/9/9 ، 21:13
کد خبر:520125
اجتماعی

افزایش 2/5برابری حق پرستاری معلولان

افزایش 2/5برابری حق پرستاری معلولان

رئیس سازمان بهزیستی کشور از تخصیص بخشی از اعتبار اجرای قانون جامع حمایت از معلولان خبر داد و گفت: طی هفته گذشته مبلغ حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی با افزایش دو و نیم برابری به آنها پرداخت شده است.

وحید قبادی دانا در نشست خبری که همزمان با آغاز هفته معلولان برگزار شد، گفت: مبلغ حق پرستاری معلولان از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۵۴ هزار تومان افزایش یافت و در حال حاضر به حساب ۲۶ هزار نفر از معلولان ضایعه نخاعی واریز شده است. وی همچنین در خصوص اجرای ماده ۲۷ قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اظهار کرد: ۲۹۱ میلیارد تومان برای افزایش حداقل حقوق معلولان شدید و خیلی شدید اختصاص پیدا کرد، به‌طوری که ۱۹۱ هزار خانوار تحت پوشش اولین واریزی قرار گرفتند و علاوه بر پرداخت مستمری، هر سه ماه یک بار بین ۳۶۰ تا ۴۸۰ هزار تومان بر اساس بعد خانوار دریافت خواهند کرد. البته این مبلغ برای سه ماه مهر، آبان و آذر، هفته گذشته اولین واریزی انجام شد.
او در ادامه به افزایش یارانه مراکز نگهداری معلولان که ۴۷ هزار نفر را پوشش می‌دهند اشاره کرد و گفت: این یارانه که تا دی ماه سال ۹۷ بابت هر نفر، ۶۴۰ هزار تومان بود ودر پایان سال به ۷۷۰ هزار تومان رسیده بود، از آبان ماه سال‌جاری به ۹۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. البته این مبلغ برای افراد مجهول الهویه به یک میلیون و ۴۰ هزار تومان می‌رسد. ‌وی در ادامه به ماده ۹ این قانون اشاره کرد: در این آیین نامه به آموزش عالی رایگان اشاره شده که شهریه دانشگاه آزاد به‌طور کامل تا پایان کارشناسی ارشد پرداخت می‌شود. برای معلولان مقطع دکترا در هر ترم ۴ میلیون تومان و همچنین دانشگاه‌های پیام نور و علمی و کاربردی ۶۰ درصد مبلغ شهریه توسط بهزیستی پرداخت می‌شود. همچنین بر اساس این آیین نامه، امکان دریافت کمک هزینه برای معلولانی که در دانشگاه‌های غیردولتی و دولتی تحصیل می‌کنند، فراهم شده است. او با تأکید بر اجرایی شدن معافیت پرداخت حق بیمه سهم کارفرما و خویش فرما گفت: از این پس این معافیت اجرایی می‌شود و به‌طور مستقیم سازمان بهزیستی حق بیمه‌ها را به‌تأمین اجتماعی پرداخت خواهد کرد. همچنین در ماده ۲۵ نیز یکی از والدین افراد دارای معلولیت تا ۵۰ درصد حقوق و دستمزد از مالیات معاف می‌شود.

نویسنده پرستو رفیعی
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پربازدیدها
پربازدیدها