بازبینی کمیسیون اروپا در اولویت‌های کاری

بین الملل /
شناسه خبر: 520122

از امروز (یکشنبه 10 آذر) اورسولا فون در لاین، رهبری «کمیسیون اروپا» را در دست می‌گیرد تا در رقابتی ابدی که بین امریکا و شرکایش با اروپا برقرار است، از محو شدن انگاره‌های سیاسی و اقتصادی اروپا جلوگیری کند اما کاری بسیار سخت پیش روی او قرار دارد.

شکی نیست که «اتحادیه اروپا» صاحب وسیع‌ترین بازار در جهان است و در ارتباط با مخارج نظامی هم فقط پشت سر امریکا قرار می‌گیرد و با داشتن 55 هزار دیپلمات فعال و نیمه‌فعال در جای‌جای جهان گستره‌ای چشمگیر را زیر چتر نظارتی خود قرار داده است. با این اوصاف اگر فون‌درلاین مایل است نهادی را از نو شکل بدهد که رجحان‌های سیاسی بر منافع امریکا بچربد، باید موانع زیادی را پشت‌سر بگذارد که یکی از آنها تقویت طرح‌های همیشگی در زمینه ایجاد اروپای سبز و پاکیزه‌تر کردن آب و هوای تغییر یافته و روبه‌تیرگی رفته این قاره است. مشکل او این است که تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتقدند موارد ضروری‌تری نیز در این قاره وجود دارد و کم نیستند کشورهایی در شرق اروپا که می‌گویند تغییرات آب و هوایی در این قاره و گرم شدن این منطقه از جهان اگر چه هشدار دهنده است اما یک مسأله اضطراری نیست.
مشکل بزرگ‌تر و عاجل‌تر فون درلاین کم اثر کردن طرح‌های دائمی دولت امریکا در زمینه استفاده از توان اقتصادی دلار به‌عنوان وسیله‌ای برای تضعیف بازارهای اقتصادی اروپا و تحقیر کشورهای این قاره است. دونالد ترامپ در این زمینه تا آنجا رفته است که مدتی است به اروپایی‌ها توصیه می‌کند در میان کشورهای موسوم به جهان سوم باکدام‌یک معامله و با کدام‌یک ‌ترک ارتباط کنند.
رئیس‌جمهوری زیاده‌خواه امریکا تهدید کرده است هر یک از اروپایی‌ها که با سوریه، ایران و لبنان معامله تجاری کنند، تحریم اقتصادی خواهند شد و از آنجا که « اتحادیه اروپا» تا به‌حال جلوی این دستورالعمل استبدادی نایستاده، موضع «کمیسیون اروپا» در این قضیه نیز تبدیل به یک رویکرد انفعالی شده است. این در حالی است که امریکا با بالا بردن سرسام‌آور تعرفه‌های تجارت با چین، فشار روی سرمایه‌گذاران خودش را نیز در معامله با این نیروی بزرگ شرق آسیایی افزایش داده است. فون‌در‌لاین از هر مسئولیتی چشم‌پوشی کند، نمی‌تواند وظیفه بازبینی و تبیین مجدد تمهیدات دفاعی در قاره اروپا را نادیده بگیرد و این در حالی است که سه ‌نگرش متفاوت در این زمینه وجود دارد. فرانسوی‌ها می‌گویند پس ‌از سال‌ها تکیه اروپا روی سیاست‌های نظامی امریکا وقت آن رسیده است که اروپا در این زمینه استقلال طلبی کند اما از شرق اروپا این ایده 180 درجه متفاوت پیشنهاد شده که نفع این قاره اتخاذ تدابیر دفاعی- نظامی مشترک با امریکا است. منظر سومی نیز وجود دارد که می‌گوید نباید ترامپ را از تخلیه نیروهایش از سطح‌گسترده‌ای از اروپا بازداشت.
فهرست مأموریت‌های پایان‌ناپذیر فون‌درلاین شامل بازبینی سیاست‌های رقابتی « اتحادیه اروپا» هم می‌شود زیرا گذشت زمان نشان داده این رویکردها بیشتر در داخل کشورها تأثیرگذاری دارد و برد برون مرزی آن اندک است. او همسو با آن باید ساز و کارهایی را ابداع کند که میزان سرمایه‌گذاری کمپانی‌های امریکایی و آسیایی در قلمرو اروپا به آماری مفید نزدیک شود. طبق نظریه‌های توصیه شده به فون‌ درلاین او باید در هر موردی که بین نهاد متبوعش و اتحادیه اروپا اختلاف سلیقه‌ای در مورد میزان سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در کشورهای اروپا پیش می‌آید، رفع مشکل را به «شورای اروپا» بسپرد که یک نهاد سوم در قاره سبز به حساب می‌آید و معمولاً زیر سایه «کمیسیون اروپا» و « اتحادیه اروپا » قرار داشته است.
*‌منبع: project  Syndicate

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.