دور دوم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه بدون نتیجه به پایان رسید

گره کور قانون اساسی سوریه

بین الملل /
شناسه خبر: 520120

در نیم گشوده به باغ صلح و آرامش سوریه بسته شد. فرستاده سازمان ملل به سوریه با اعلام پایان دور دوم نشست‎های کمیته قانون اساسی سوریه خبر داد این مذاکرات بدون هیچ نتیجه‎ای به پایان رسید و مشخص نیست آیا طرفین (مخالفان و دولت سوریه) دیگر بار پای میز مذاکره بنشینند یا نه، کما اینکه در دور دوم مذاکرات نیز حاضر به نشستن بر سر یک میز نشده بودند.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، «گی‎یر پدرسن» در پایان این دور از مذاکرات به خبرنگاران گفت: «در شرایط فعلی نمی‎توانیم فراخوان دیگری برای گروه کوچک و 45 نفره کمیته قانون اساسی صادر کنیم. زیرا طرفین نتوانستند به هیچ توافقی دست یابند. با این حال ما به تلاش خود ادامه می‎دهیم تا دیگر بار آنها را جمع کنیم. اما در شرایط کنونی هیچ چشم‎انداز روشنی نداریم و نمی‎توانیم تاریخی را برای ادامه جلسات مشخص کنیم.» به گفته فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه، اختلاف نظر طرفین درباره جدول کاری و دستور جلسه جلسات، مانع ادامه کار این کمیته شد.
این در حالی است که طرفین هر یک دیگری را مسئول این شکست معرفی کرده‎اند. «هادی البحره»، یکی از رؤسای هیأت مخالفان در این نشست مدعی شد هیأت دمشق قصد داشت مواردی را وارد دستور کار جلسات کند که در دستور جلساتی که پیش‌تر ارائه شده بود، وجود نداشت. پیش‌تر یحیی العریضی، عضو هیأت مخالفان این موارد را «مبارزه با تروریسم و لغو تحریم‌های سازمان ملل» اعلام کرده بود.  اما در پاسخ «احمد کزبری» تأکید کرد: « دلیل شکست مذاکرات مخالفان بودند که با وجود برنامه کمیته که تأکید می‎کرد رؤسای دو هیأت باید 72 ساعت قبل از آغاز دور دوم درخصوص دستور جلسه توافق کنند، حتی حاضر به ورود به تالار برای بررسی این مسأله نشدند.» وی گفت: «با این حال ما همچنان آماده هستیم تا تلاش‎ها را برای برگزاری نشستی دیگر ادامه دهیم و به توافقی برسیم که مورد درخواست مردم ما است. مردمی که امید بسیاری به تلاش‎های ما بسته‎اند.» دور دوم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در حالی بدون نتیجه به پایان رسید که این مذاکرات می‎تواند گامی بزرگ در جهت بازگشت صلح و آرامش به سوریه تلقی شود و از همین رو چشم امید سوری‎ها به آن دوخته شده ‎است.
در همین حال خبرهای میدانی از سوریه حاکی است، در حالی که ارتش سوریه از هفته پیش در جنوب ادلب مستقر شده تا عملیات نهایی در این منطقه را برای مبارزه با تروریست‎ها در ادلب کلید بزند، یگان‌های مستقر ارتش سوریه در حومه شرقی ادلب حملات تروریستی جبهه‌ النصره به سمت پایگاه‌های ارتش را ناکام گذاشتند.

دیدگاه

قاسم محبعلی
کارشناس مسائل خاورمیانه
شکست مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه کاملاً قابل انتظار بود. زیرا شرایط میدانی در سوریه بسیار تغییر کرده و نباید انتظار داشت دولت دمشق که در شرایط میدانی دست برتر را دارد، به تمامی خواسته‎های درست و نادرست مخالفان تن بدهد. دولت سوریه می‎داند، حتی اگر با مخالفان به توافق نرسد، می‌تواند به نوار پیروزی‎های خود ادامه دهد و خیلی زود حاکمیت خود را بر تمامی کشورش جاری سازد. همان‎طورکه در آن سو، مخالفان نیز حاضر نیستند با وجود آنکه در عرصه نظامی شکست خورده تلقی می‎شوند، بعد از سال‎ها مبارزه، دست خالی از نشست بازگردند. آنها نیز با توجه به حمایت ترکیه و غرب و برخی کشورهای عربی، امیدوار هستند، بتوانند به سهمی بیشتر در قانون اساسی و نظام آینده سوریه دست یابند. با این حال نمی‎توان شکست دور دوم مذاکرات را به طور قطع پایان مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه تلقی کرد. با توجه به رویکردهای دو طرف و فضای سیاسی جهان، به نظر می‎رسد هنوز امیدی برای حل بحران سوریه وجود داشته باشد. زیرا مسأله سوریه یک بازی چندجانبه است و در این بازی هر یک از طرفین می‎خواهند با استفاده از ابزاری که در اختیار دارند، یعنی پیروزی‎های میدانی و برخورداری از حمایت غرب و برخی کشورهای عربی و ترکیه، به خواسته‎های بیشتری دست یابند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.