جنگ خلیج فارس از نگاهی دیگر

فرهنگی /
شناسه خبر: 520119

در آستانه دهه هفتاد شمسی، حمله عراق به کویت، بهانه‌ای به امریکایی‌ها و برخی متحدانش در اروپا داد که بیم استفاده رژیم بعث از سلاح‌های بیولوژیکی- شیمیایی علیه دیگر کشورها می‌رود واین حکومت باید هر چه زودتر سرنگون شود.

بخشی از تلاش امریکایی‌ها برای اقناع افکارعمومی جهان در جهت موجه جلوه دادن این حمله هم به اتکای جنایتی بود که صدام در حمله شیمیایی به مردم خودش در حلبچه انجام داده بود و آنان معتقد بودند که از چنین سیاستمداری انتظار هر رفتار مخاطره‌آمیزی علیه دیگر کشورها وجود دارد.در سال 2003 و هنگام حمله به عراق،  بوش پسر ریاست جمهوری امریکا را برعهده داشت، دیک‌چنی متوجه شده بود تحت عنوان معاون اولی رئیس جمهوری امریکا هم قادر به نقش آفرینی جدی در عرصه جهانی است و بر همین مبنا نقشی جدی در تصمیم‌گیری‌های جرج دابلیو بوش ایفا می‌کرد؛ آنچنان که نمی‌توان از تأثیر او در وقوع جنگ خلیج فارس، حمله به عراق و سیاست‌های مغرضانه علیه کشورمان صرف نظر کرد. در همین دوران حمله به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در یازدهم سپتامبر، بهانه دیگری به امریکایی‌ها داد که صدام حسین را در وقوع این حمله مقصربدانند.
درست برخلاف تصور صدام! آن‌طور که در بازجویی‌های جان نیکسون، از مأموران سازمان سیا از صدام هم آمده این اتهام نه تنها نفعی برای رژیم بعثی به‌دنبال نداشت بلکه تأثیری جدی در اقناع افکار عمومی هم ایفا کرد. «دیوید هِیر» نمایشنامه نویس و کارگردان بریتانیایی با بهره گرفتن از اطلاعات و مستندات اتفاقاتی که منجر به بروز جنگ دوم خلیج فارس می‌شود به سراغ تألیف نمایشنامه‌ای با عنوان «مصیبت هم پیش می‌آد»رفته که به ترجمه «محسن یلفانی» از سوی نشر«جهان کتاب» در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. در این کتاب که در قالب نمایشنامه نوشته شده با چگونگی اثرگذاری شخصیت‌های اصلی وقوع ناآرامی‌های خاورمیانه روبه‌رو می‌شوید، از خود بوش پسر گرفته که اغلب او را فردی بی‌اراده و تحت تأثیر افرادی چون چنی می‌دانند تا خود دیک چنی، دونالد رامسفلد، کالین پاول، کاندولیزا رایس، تونی بلر، جک استراو، کوفی عنان و... «مصیبت هم پیش می‌آد» را می‌توان پشت صحنه‌ای از جنگ دوم خلیج فارس دانست، آن هم درخلال صحبت‌هایی که میان این افراد رد و بدل می‌شود، از تصمیماتی که درباره حمله به افغانستان گرفته می‌شود تا حمله به عراق و حتی اقدام برای تحریک افکار عمومی در ارتباط با ایران برای زیرپا گذاشتن قطعنامه‌های سازمان ملل و همراهی با تروریسم.
مصیبت هم پیش می‌آد
نوشته: دیوید هیر
مترجم: محسن یلفانی
نشر: مؤسسه فرهنگی - هنری جهان کتاب‏‫

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.