مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار گسترش مناسباتی سازنده با ایران شد.

«رافائل گروسی» که قرار است سه‌شنبه این هفته به طور رسمی مسئولیت خود به عنوان مدیرکل جدید آژانس را آغاز کند، در مصاحبه‌ با  خبرگزاری ژاپنی «ان‌اچ‌کی»، تاکید کرد که آژانس باید پیشرفت‌های هسته‌ای را با جدیت مورد توجه قرار دهد.

وی در عین حال گفت، نسبت به پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، موضعی منصفانه و در عین حال سخت اتخاذ می‌کند.

در پی مرگ «یوکیا آمانو» مدیرکل پیشین آژانس، گروسی برای هدایت این نهاد انتخاب شد. وی نخستین فرد از آمریکای جنوبی است که در این سمت ایفای نقش می‌کند.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی برای همکاری سازنده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام آمادگی کرده است.

«سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه پس از انتخاب گروسی به عنوان مدیرکل جدید آژانس تاکید کرده بود،‌ ایران آماده حفظ و گسترش تعامل و همکاری سازنده توام با حسن‌نیت و احترام متقابل با آژانس بر مبنای دقت حرفه‌ای و بی‌طرفی این نهاد است.

موسوی با یادآوری نقش بسیار حساس و مهم کشورهای عضو آژانس در خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای و نیز توسعه همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای که بر دوش این نهاد گذاشته شده، ابراز امیدواری کرد آژانس در دوره مسئولیت گروسی در نهایت بی‌طرفی و حرفه‌ای‌گری‌ به وظایف و ماموریت‌های بین‌المللی خطیر خود عمل کند.

 

لزوم دستیابی به برنامه‌ هسته‌ای کره‌شمالی

گروسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با رسانه ژاپنی، بر لزوم دستیابی دوباره به اطلاعات در مورد برنامه هسته‌ای کره‌شمالی تاکید کرد و گفت که بیش از ۱۰ سال است که بازرسان آژانس از این کشور اخراج شده‌اند.

وی یادآور شد، با امضای توافق بین آمریکا و کره‌شمالی در مورد عاری‌سازی کُره از سلاح هسته‌ای، بازرسان آژانس از امکان ازسرگیری بازرسی‌های خود از آن کشور برخوردار خواهند شد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.