اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

هشدار یک جامعه شناس به تکرار اعتراضات درصورت بی توجهی به مطالبات مردم

هشدار یک جامعه شناس به تکرار اعتراضات درصورت بی توجهی به مطالبات مردم

یک جامعه شناس گفت: پاسخ‌ ندادن به مطالبات مردم موجب بروز خشم مردم و متعاقب آن آشوب و تخریب از سوی مطالبه گران در جامعه می شود.

مصطفی اقلیما با بیان اینکه مطالبات مردم باید شنیده و پاسخ داده شود، گفت: بی‌توجهی به این مطالبات سبب بروز اقدامات قهری نظیر آشوب، نزاع و تخریب در جامعه می‌شود.

 استاد دانشگاه و جامعه شناس افزود: به عبارت دیگر پاسخ‌ ندادن به مطالبات مردم موجب بروز خشم مردم و متعاقب آن آشوب و تخریب از سوی مطالبه گران در جامعه می شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع نیز به هنگام عصبانیت، اقدامات قهری به طور ناخودآگاه بروز می کند.


اقلیما همچنین در رابطه با تعبیه و تجهیز برخی مکان ها برای بیان نقطه نظرات و اعتراض‌ها اظهار داشت: تعیین این مناطق به منظور بروز اعتراضات به طور حتم منجر به رسیدگی و پاسخ‌دهی به مطالبات نمی شود.

ایجاد فرصت برای برگزاری اعتراضات مسالمت آمیزاغتشاشات پس از اصلاحیه قیمت سوخت نظر بسیاری از مسوولان و کارشناسان را نسبت به ایجاد فرصت برای برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز با هدف ممانعت از شکل گیری آشوب و بی نظمی در جامعه به خود جلب کرده است.

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز در این باره گفته بود، هر یک از قوای سه‌گانه باید تلاش کنند شرایط انجام اعتراض‌ها در یک چارچوب مدنی فراهم شود و مدل این اعتراض مدنی را متخصصان علوم اجتماعی و حقوق طراحی کنند.

به گفته وی، شایسته است مردم اعتراض‌ها را در قالب‌ مدنی انجام دهند که مبادا با آسیب‌های ناشی از برخی خشونت‌ها، خانواده‌ها دچار تالم و فشارهای روحی شوند.

پیش از این نیز هیات وزیران یک مصوبه در خصوص تعیین برخی نقاط به منظور برگزاری تجمعات در تهران و دیگر شهرها ارائه کرد اما هیات عمومی دیوان عدالت اداری این مصوبه را ابطال و این اقدام با اعتراض معاونت حقوقی ریاست جمهوری همراه شد./ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.