اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

عواطف در جامعه و فرهنگ ایرانی

عواطف در جامعه و فرهنگ ایرانی

کتاب «عواطف در جامعه و فرهنگ ایرانی» تالیف جمعی از نویسندگان و با گردآوری محمدسعید ذکایی استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، اخیرا به همت انتشارات آگاه منتشر شده است.

گروه اندیشه:

کتاب «عواطف در جامعه و فرهنگ ایرانی» در بردارنده مجموعه مقالاتی برای ایجاد حساسیت و بازشناسی تجربی منطق اجتماعی و فرهنگی عاطفه‌ورزی در سویه‌هایی از متن جامعه ایران است. کتاب در فصول مختلف سعی دارد با ارائه تحلیل برش‌هایی از ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی و نهادین عواطف در متن‌های تاریخی و معاصر زندگی روزمره ایرانیان را ترسیم ‌کند.

سعید ذکایی

محمدسعید ذکایی، حسین میرزایی، نعمت‌الله فاضلی، مقصود فراستخواه، شروین وکیلی، مریم امن‌پور، نهال نفیسی، سعیده امینی، عبدالله کریم‌زاده، سیدعبدالرضا حسینی و محمدرضا رشیدی، جبار رحمانی، مسیحا والا، حامد کیا و سارا نادری از جمله نویسندگان مقالات این کتاب هستند.

در این کتاب، مقالات نگاهی تحلیلی و تاریخی به ظرفیت‌های عاطفی و عاطفه‌ورزی ایرانیان در تاریخ کلاسیک و معاصر دارد؛ فاضلی و فراستخواه، دیدگاه‌های مختلف و متفاوتی را در خصوص نقش کلیدی عواطف در توسعه و مدرن‌شدن جامعه ایرانی و بالندگی و بازاندیشی آن تشریح می‌کنند.

همچنین مقالات ارائه شده تلاش دارند تا تاریخی برای بازسازی منطق تحولات عواطف در جامعه ایرانی عرضه کنند، و نهایتا به ارائه خوانشی تاریخی از فضای مفهومی شادی در ایران باستان با تحلیل متون تاریخی، تنوع نظام‌های فرهنگی و اقتصادی را ارائه می کند.

کتاب همچنین به اهمیت عواطف  در فعالیت سیاسی در میدان‌های دانشگاهی  پرداخته است. به گفته نویسنده،منطق سیاست‌ورزی الزاماً سوژه‌ها را، علاوه بر محاسبات عقلانی، درگیر کنش‌های عاطفی می‌کند و با نشان‌دادن تأثیرپذیری منطق کنش سیاسی در دانشگاه از فضای بیرون از آن، می‌توان عاطفه‌ورزی و منطق فعالیت‌ سیاسی دانشگاهی را متأثر از جریان گروه‌بندی‌های سیاسی بزرگ‌تر جامعه بررسی کرد.

کپی