اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پیروزی روزنامه نگاران در جنگ قدرت

پیروزی روزنامه نگاران در جنگ قدرت

شریف‌امامی همچنین از دربار به‌طور مستقیم با سرپرست رادیو تلویزیون تماس گرفته و دستور داده بود هرچه زودتر گروهی گزارشگر تلویزیونی را به نخست‌وزیری بفرستند تا درباره توافق‌نمایندگان کمیته اعتصاب با آنها مصاحبه کنند تا بلافاصله خبر توافق آنها برای شکستن اعتصاب خبرنگاران و انتشار روزنامه‌ها پخش شود.


محمد بلوری
روزنامه نگار پیشکسوت
 
قسمت سی و سوم
در چنین موقعیتی ما اعضای کمیته اعتصاب هم در قطعنامه‌ای که با دولت تنظیم کردیم توانستیم خواسته‌هایمان را مطرح کنیم و پس از امضای قطعنامه آن را بلافاصله با پیک مخصوص به دربار فرستادند تا مهندس شریف‌امامی آن را امضا کند و به‌شاه نشان دهد تا به این ترتیب ژنرال‌های طرفدار اعمال خشونت و ترتیب دهندگان کودتا با شکست روبه‌رو شوند و شریف‌امامی فرصت دیگری برای اجرای برنامه «آشتی‌ملی»‌اش پیدا کند. جالب این است که پس‌از امضای قطعنامه وقتی از سالن بیرون آمدیم دیدیم گروهی از کانال 2 رادیو ما را به محاصره درآوردند و پرس‌وجوی‌شان درباره نتیجه مذاکرات شروع شد که این مصاحبه با ما به‌صورت مستقیم از این کانال پخش شد.
---
به‌این ترتیب روز یکشنبه 23 مهرماه در پایان اعتصاب چهار روزه، روزنامه‌ها با تیترهای درشتی متن اعلامیه مشترک دولت و نمایندگان مطبوعات رامنتشر کردند و به یاددارم که با درشت‌ترین تیتر در صفحه اول کیهان نوشتیم:
-‌

«پایان یک قرن سانسور»

 
که آن روز کیهان و اطلاعات هر یک با تیراژی بیشتر از یک میلیون نسخه منتشر شده بودند.
آن‌روز متن اعلامیه تاریخی دولت درباره پیروزی روزنامه نگاران و اعلام لغو سانسور مطبوعات به این شرح منتشر شد:
-‌ به‌دنبال اعتصاب نویسندگان و کارکنان اداری و کارگران فنی روزنامه‌های صبح و عصر و نشریات وابسته به آنها و همچنین روزنامه‌های خارجی زبان که از صبح روز نوزدهم مهرماه 1357 آغاز شده بود، جلسه‌ای با حضور شریف‌امامی نخست‌وزیر، منوچهر آزمون وزیر مشاور در امور اجرایی و محمدرضا عاملی وزیر اطلاعات و جهانگردی و باشرکت اعضای کمیته 10 نفره منتخب اعتصاب‌کنندگان از جمله دبیران سندیکاهای نویسندگان و خبرنگاران، کارکنان اداری و کارگران فنی در نخست‌وزیری تشکیل شد. در این جلسه به تفصیل پیرامون کیفیت مطبوعات و لطمات جبران‌ناپذیری که مطبوعات به‌خاطر وجود سانسور دیده‌اند، توسط اعضای کمیته 10‌نفره بحث شد و سرانجام در مقابل خواست‌های مندرج در قطعنامه مورخ نوزدهم مهرماه 57 کارکنان مطبوعات، این اعلامیه از طرف دولت صادر گردید:
1-‌ نمایندگان اعتصاب‌کنندگان در قطعنامه خواستار رعایت لغو کامل سانسور مطبوعات شده‌اند، دولت آزادی مطبوعات را برابر قانون اساسی تضمین می‌کند.
2-‌ دولت تضمین می کند که در انجام وظایف قانونی کارکنان مطبوعات کشور، هیچ‌گونه دخالت و اعمال نفوذ مستقیم و غیر مستقیمی از سوی دستگاه‌ها و مقامات دولتی صورت نگیرد.
3-‌ دولت امنیت حرفه‌ای کلیه کارکنان مطبوعات کشور را تضمین می‌کند و مرجع رسیدگی به‌هرگونه تخلف مطبوعاتی را برابر قانون اساسی، مقامات قضایی اعلام می‌دارد.
*‌ امضا‌کنندگان اعلامیه: شریف امامی نخست‌وزیر، دکتر محمدرضا عاملی تهرانی وزیر اطلاعات و دکتر منوچهر آزمون وزیر مشاور، محمدعلی سفری دبیر سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات، فیروز گوران عضو تحریریه روزنامه آیندگان، محمدبلوری عضو تحریریه روزنامه کیهان، محمد ابراهیمیان عضو تحریریه روزنامه اطلاعات، جواد طالعی عضو تحریریه روزنامه کیهان، سیروس علی‌نژاد بازرس سندیکای نویسندگان و خبرنگاران و دبیران سندیکاهای کارگری مطبوعات.
ادامه روز یکشنبه
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.