اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

حادثه حمله مهاجمان به سرکنسولگری ایران به روایت استاندار نجف

حادثه حمله مهاجمان به سرکنسولگری ایران به روایت استاندار نجف

« لوی الیاسری» استاندار نجف در گزارشی از حادثه حمله مهاجمان به سرکنسولگری ایران در این شهر ، از زخمی شدن ۴۷ نیروی پلیس و امنیتی در جریان حوادث شب گذشته خبر داد.

در برخی گزارش های رسانه ها ، ادعا شده که نیروهای امنیتی عراق برای متفرق کردن مهاجمان از گاز اشک آور استفاده کرده و نیروهای ارتش عراق ورودی ها و خروجی های شهر نجف را بسته اند.

استاندار نجف همچنین در گفت وگو با رسانه های عراقی گفته است که موسسه های دولتی این کشور در روز ۲۸ نوامبر (امروز ) تعطیل هستند.

شبکه الجزیره قطر هم اعلام کرد که بعداز برقراری منع رفت و آمد آرامش به شهر نجف بازگشته است.

بر اساس این گزارش، به دنبال بروز ناآرامی ها هم اکنون مقررات منع رفت و آمد در شهر نجف برقرار است.

وزارت خارجه عراق با محکوم کردن حمله شب گذشته به سرکنسولگری ایران در نجف ، تاکید کرده که چنین اقدامی با هدف خدشه دار کردن روابط تاریخی عراق و ایران و با دیگر کشورها صورت گرفته است.

وزارت خارجه عراق: حمله به کنسولگری ایران دیدگاه عراق نیست

در بیانیه دستگاه دیپلماسی عراق نیز تاکید شده که این حمله منعکس کننده دیدگاه عراق نیست و ماموریت‌های دیپلماتیک که در عراق در حال فعالیت هستند بسیار مورد احترام و ارزشمند هستند.

معترضان در عراق که از اوایل اکتبر گذشته با مطالبات معیشتی و اقتصادی به خیابان ها آمدند، ابتدا خواستار مبارزه با فساد و بهبود اوضاع معیشتی بودند، اما این حرکت های مردمی رفته رفته به خشونت کشیده شد.

دولت عراق و بسیاری از کارشناسان معتقدند، خشونت ها از سوی جریان های خاص و مشکوک به تجمعات مردمی تزریق شده است. بازماندگان حزب بعث و نفوذی های برخی کشورهای منطقه از عوامل اصلی خشونت های اخیر در عراق معرفی می شوند. اکنون برخی گروه ها در راستای نفوذ نیروهای خشونت طلب وابسته به جریان های خاص ، در تظاهرات های خیابانی مساله استعفای دولت، انحلال مجلس و اصلاحات اساسی در نظام سیاسی این کشور را مطرح می کنند و تا جایی پیش رفته اند که خواستار سرنگونی نظام سیاسی این کشور شده اند.

کنسولگری ایران در شهر کربلا هم در اوایل ماه جاری از سوی معترضان مورد هدف قرار گرفت.

طبق گزارش خبرنگار ایرنا، هم اکنون حرم مطهر حضرت امیر المومنین (ع ) خالی از زائرین است و قیس الخزعلی وارد نجف شده تا دفاع از بیت آیت الله سیستانی را بر عهده بگیرد.

برخی از تظاهر کنندگان به تصاویر برخی از علما در نجف اهانت و بیلبردهای آنها را تخریب کرده اند.

کپی