طی ۳۰ سال گذشته اتفاق افتاد؛

کاهش ۵۰ درصدی جمعیت کودکان اصفهانی

استانها /
شناسه خبر: 519548

مدیرکل ثبت‌احوال استان اصفهان بر اهمیت رشد متوازن جمعیت برای هر جامعه تأکید کرد و گفت: برای این‌که جمعیتی از رشد متوازن برخوردار باشد، باید همواره رشد جانشین جمعیت ۱/۲ باشد یعنی هر پدر و مادر، دو فرزند داشته باشند.

حسین غفرانی با اشاره به این‌که نرخ رشد جانشین جمعیت تا قبل از سال ۱۳۳۵ به دلیل شرایط اجتماعی و اقتصادی، کمتر از عدد متوسط ۱/۲ درصد بود، اظهار کرد: تا سال ۶۵ این نرخ به همان عدد متوسط خود رسید، اما از این زمان به دلیل اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت، نرخ رشد جانشین جمعیت به ۲ برابر یعنی عدد ۲/۴ رسید.

وی اجرای سیاست تنظیم خانواده از سال ۶۸ به بعد را مهم‌ترین دلیل توقف رشد جانشین جمعیت دانست و گفت: از این زمان به بعد، سیاست تنظیم خانواده و تعدیل جمعیت در دستور کار و برنامه توسعه اول قرار گرفت که به دلیل زودبازده بودن این برنامه در ابتدای دهه ۷۰ رشد جمعیت کاهش و سقوط جمعیت آغاز شد و در پایان دهه به زیر عدد ۱/۲ درصد رسید.

غفرانی با اشاره به ادامه روند کاهش جمعیت در دهه ۸۰، افزود: در این زمان، براثر ازدواج و فرزند دار شدن دهه شصتی‌ها، به‌تدریج در دهه ۸۰ و در سال ۱۳۸۵ پنجره طلایی جمعیت استان با ترکیب جمعیت یک‌میلیون و ۱۰۳ هزار و ۵۴۶ نفر، کودکان با یک‌میلیون و ۲۰۷ هزار و ۸۵۴، جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۱۹۲ نفر، میانسالان ۳۰ تا ۶۴ سال با ۳۶۱ هزار و ۲۵۸ نفر و سالمندان بالای ۶۵ سال ثبت شد.

مدیرکل ثبت‌احوال استان اصفهان بر این اساس از کاهش روزافزون جمعیت به‌ویژه در گروه سنی کودکان کمتر از ۱۵ سال خبر داد و گفت: عمر پنجره جمعیت طلایی ۴۰ سال است، یعنی در سال ۱۴۲۵ بسته می‌شود و جمعیت استان مرحله اصلی پیری را با ۳۰ درصد جمعیت سالمند تجربه می‌کند و همچنان به آن هرساله افزوده می‌شود.

وی با اشاره به ولادت یک‌میلیون و ۱۹۰ هزار و ۴۳۳ نفر جمعیت دهه ۶۰ که تا سال ۱۴۲۵ و بعدازآن وارد چرخه سالمندی می‌شوند، یادآور شد: از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۳ جمعیت ولادت سالانه  نصف شده، درحالی‌که از میانه دهه ۶۰ تاکنون جمعیت بالای ۶۵ سال به دو برابر افزایش و زیر ۱۵ سال به نصف کاهش‌یافته است.

غفرانی خاطرنشان کرد: در جامعه ما گروه سالمندان به دلیل کاهش جمعیت هرروز بیشتر و کودکان صفرتا ۱۵ سال کمتر می‌شوند./ ایسنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.