دیده‌بان حقوق بشر: منطقه "امن" ادعایی ترکیه امن نیست

بین الملل /
شناسه خبر: 519513

درحالی که ترکیه مدعی است پس از عملیات نظامی "چشمه صلح" علیه کردها، منطقه "امن" در شمال سوریه ایجاد کرده، سازمان دیده‌بان حقوق بشر از برخی حملات و موارد نقض حقوق بشر از جمله اعدام‌ها و مصادره گسترده منازل در مناطق تحت سلطه آنکارا گزارش داده است؛ منطقه‌ای که ترکیه گفته آوراگان سوری را در آنجا اسکان می‌دهد.

 به نقل از اسکای نیوز، دولت ترکیه می‌گوید منطقه به اصطلاح "امن" را در امتداد 120 کیلومتری اراضی تحت سلطه کردهای سوریه در شمال این کشور ایجاد می‌کند.
دیده بان حقوق بشر که مقر آندر نیویرک است و طرف‌های همپیمان آن در سوریه خواهان تحقیق دربارهع موارد نقض حقوق شر و جنایات احتمالی جنگی در منطقه‌ای هستند که در عمق 30 کیلومتری در داخل خاک سوریه ایجاد شده است.

ساره لیا ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر گفته که اعدام‌ها و غارت دارایی‌هاو ممانعت از بازگشت آوارگان به سرزمینشان اسنادی کحکم است بر این که مناطق امن پیشنهادی ترکیه امن نیستند.

ترکیه می‌گوید قصد دارد بخش اعظمی از آوارگان سوری را به منطقه "امن" بازگرداند.

ویتسون گفت: برخلاف روایت ترکیه درباره منطقه امن گروه‌هایی که برای اداره این منطقه مسئول کرده مزتکب نقض‌هایی علیه ساکنان شده اند.

ترکیه در 9 اکتبر عملیاتی را در شمال سوریه تحت عنوان چشمه صلح آغاز کرد که نیروهای کرد در شمال این کشور را هدف گرفته بود./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.