اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
در نشست هم‌اندیشی نمایندگان صندوق اعتباری هنر مطرح شد

لزوم تأمین بودجه از مسیرهای جایگزین

لزوم تأمین بودجه از مسیرهای جایگزین
مریم سادات گوشه خبرنگار

‌‌‌صبح دیروز هتل ارم تهران میزبان برگزاری دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنر بود. این همایش با حضور سید حسین سید‌زاده مدیرعامل صندوق هنر و علی اصغر کاراندیش معاون حقوقی و پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان این صندوق در سراسر استان‌های کشور برگزار شد.

در این نشست پس از سخنرانی مدیر عامل صندوق اعتباری هنر و معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران صندوق استان‌ها درباره بیمه تکمیلی و تأمین اجتماعی هنرمندان، پویش همرسانی، طرح تکریم و کمک مستمری، تسهیلات کارآفرینی، تسهیلات بلاعوض و خرید و فروش آثار هنری از طریق فضای مجازی سخن گفتند.
در این نشست سیدزاده با اشاره به پررنگ‌تر شدن نقش نمایندگان صندوق اعتباری هنر در استان‌ها در شرایط سخت اقتصادی کنونی تصریح کرد: «نقش استان‌ها در این شرایط پررنگ‌تر شده، چون شرایط اقتصادی، مطالبات و محرومیت‌ها افزایش پیدا کرده است. آن هم به‌دلیل شرایط اقتصادی کشور که در نیمه دوم سال 97 و هم شروع امسال روبه‌رو بودیم. با بالا رفتن هزینه درمان و تنگ‌ترشدن معیشت اصحاب فرهنگ و هنر و همچنین به‌دلیل مضیقه اعتبارات، باید بودجه از مسیرهای دیگری در استان‌ها تأمین شود. دو سال پیش 80 درصد امکانات در تهران و 20 درصد در استان‌ها مصرف می‌شد اما اکنون تقریباً 60 درصد امکانات صندوق به استان‌ها رسیده است و 40 درصد نیز به استان تهران. البته استان تهران محرومیت‌های بسیار زیاد‌تری دارد.» او با اشاره به تعداد سفرهایش به استان‌ها افزود: «این سفرها باعث شد مسئولیت نمایندگان استان‌ها بیشتر شود. در این سفرها مطالبات واقعی هنرمندان بیشتر شد. در یک استان گاهی به 10 شهرستان سر می‌زدیم وگاهی فقط 900 کیلومتر سفر زمینی داشتیم. نتیجه این برنامه‌ها به اینجا رسید که نسبت عادلانه‌تری بین استان‌ها و تهران برقرار شد. امیدوارم شروعی باشد برای اینکه استان‌ها مطالبه واقعی خود را آغاز کنند.»
مدیر عامل صندوق هنر با اشاره به میزان بودجه هر استان هم تصریح کرد:«تصمیم گرفتیم به همه هنرمندان متقاضی استان‌ها وام بدهیم، اما دیدیم از استانی که 400 نفر عضو صندوق هستند فقط سه نفر برای دریافت وام به ما معرفی شدند. این نشان می‌دهد که اصلاً هنرمندان شهرها نسبت به حقوقشان آگاه نیستند. این کم کاری ما و استان را نشان می‌دهد که نسبت به شرایط وقوف ندارند. باید مدیران استان‌ها هنرمندان را نسبت به حقوقشان آگاه کنند. برای ما هنرمندان شهرستان‌ها با تهران فرقی ندارد، به شرط اینکه خود هنرمندان شهرستان‌ها هم این را بدانند. اکنون ما همه را بیمه تکمیلی می‌کنیم حتی در ازای مبلغ ناچیزی حتی با 70 هزار تومان.» سیدزاده با تأکید بر سفر استانی‌اش به استان کردستان به ثبت‌نام تعداد اندکی از هنرمندان در صندوق هنر اشاره کرد و افزود:«به مدیر کل استان کردستان گفتیم که ما کمک هزینه درمان نمی‌دهیم بلکه ما همه را بیمه می‌کنیم. در حالی که استان کردستان از نظر هزینه‌های درمانی از جمله استان‌هایی است که هزینه‌ها در آن بسیار بالاست. بنابراین مشکل یکی بحث اقتصادی است و دیگری ناآگاهی. البته اکنون با تقاضاهای بیمه‌ای که از طرف استان‌ها می‌شود، مشخص است که استان‌ها مقداری شرایط را درک کرده‌اند.» او در ادامه سخنانش با اشاره به ثمر نشستن برنامه‌های صندوق اعتباری هنر هم افزود: «هماهنگی با ادارات کل و در عین حال هماهنگی با صندوق و جلب رضایت آنها و تولید برنامه برای ادارات کل صورت گرفته است. اکثر اوقات وقتی رئیس جمهوری یا وزرا به استان‌ها سفر می‌کنند، فقط پیش چند هنرمند ثابت می‌روند و اینها مدام تکرار می‌شود. یکی از کارهای استان‌ها این است که هنرمندان دیگر را در سطح استان معرفی کنند. حتی در برنامه‌هایی که در تهران است از آنها دعوت کنند که بیایند. امیدوارم با تسهیل رابطه مدیران صندوق‌ها با مدیران ادارات این ارتباط به وجود بیاید.» سیدزاده در پایان سخنانش هم گفت: «از ابتدای سال 98 برنامه‌ای را به‌نام هم‌رسان‌ها راه انداخته‌ایم که نزدیک به 8 هزار عضو در کشور دارد.این نمایندگان در استان‌ها توان سرکشی به 1000 نفر در استان خود را ندارند. برای همین هم‌رسان تعریف کردیم و گفتیم هر کس در هر جا می‌تواند از طریق شبکه اجتماعی و پیامک به ما خبر بدهد. با چنین ایده‌ای خود هنرمندان هم می‌توانند دست همدیگر را بگیرند.»‌‌

برش
کاهش 10 درصدی بودجه فرهنگ و هنر در سال آینده‌

‌‌در نشست هم‌اندیشی نمایندگان صندوق اعتباری هنر علی اصغر کاراندیش معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفرهای استانی‌اش طی پنج سال حضورش در معاونت توسعه وزارت فرهنگ و حضورش در استان‌ها گفت:«به‌جز جنوب کرمان به همه استان‌ها سفر کاری داشتم و اطلاعات زیادی از اصحاب فرهنگ و هنر داشتم. یکی از خلأهایی که می‌دیدم این بود که کمتر به بحث مسائل هنرمندان در ادارات فرهنگ وهنر توجه می‌شد و حتی نماینده‌ای هم از صندوق هنر در استان‌ها وجود نداشت. با پیگیری‌های آقای سیدزاده این موضوع انجام شد و در همه استان‌ها اکنون این نمایندگان وجود دارند که مشکلات را حل می‌کنند. در آن زمان سعی کردیم خلأها را خودمان در معاونت توسعه و بخشی هم توسط صندوق هنر پر کنیم. اکنون که صندوق توجه ویژه‌ای به استان‌ها دارد هم تعداد اعضا و هم تعداد بیمه تکمیلی و هم تسهیلات افزایش پیدا کرده است. در دوره آقای صالحی جلسه‌ای با مسئولان سازمان برنامه و بودجه داشتیم، در آنجا مطرح شد که قبلاً بیش از 18 هزار نفر هنرمند بیمه شده بود و اکنون به بیش از 42 هزار نفر (با احتساب بیمه شدگان از محل هدفمندی یارانه‌ها) رسیده است.» او در ادامه تصریح کرد: «یکی از مشکلات اهالی فرهنگ مشکلات اقتصادی است. از آن مهم‌تر دیدن آنها و تکریم‌شان و ارتباط عاطفی ایجاد کردن با آنهاست. این مسأله در مورد هنرمندان پیشکسوت هم وجود دارد. با این سفرها این ارتباط عاطفی و تکریم‌ها به وجود می‌آید. مدیران استان‌ها باید این ارتباط عاطفی را برقرار کنند.»
کاراندیش درباره ارتباطش با نمایندگان مجلس و حل مشکلات اصحاب فرهنگ وهنر هم گفت: «سعی کردم در کسوت معاونت حقوقی با نمایندگان صحبت کنم تا در بحث استان‌ها مشکلات مرتفع شود. در سال گذشته توانستیم 113 میلیارد تومان اعتبار نقدی برای وزارتخانه در مجلس تأمین کنیم.» معاونت حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش از تخصیص بودجه کمتر در سال آینده به بخش فرهنگ و هنر خبر داد و تصریح کرد:«در خصوص بحث بودجه با وجود اینکه اعتبارمان نسبت به گذشته خوب بوده است، اما در بودجه کلان کشور به‌دلیل مشکلات بودجه‌ای و کم شدن درآمد حاصل از نفت در کشور، تخصیص‌ها خیلی کمتر شده است. سال گذشته 82 و نیم درصد از کل بودجه فرهنگی به ما اختصاص داده شد، اما امسال بحث 70 درصد شده است. رقم این بودجه خیلی کم است. با این حال صندوق هنر 85 الی 90 درصد بودجه‌اش را دریافت می‌کند. آن هم به‌دلیل رسیدگی به هنرمندان. ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم. باید این دوران را مدیریت کنیم تا بگذرد. به همین دلیل سال آینده 10 درصد کاهش اعتبار خواهیم داشت. باید با حداقل اعتبارات مدیریت را پیش ببریم.»‌

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.