بازی تارانتینو با تاریخ

فرهنگی /
شناسه خبر: 519474

یکی از خوب‌ها، فکر می‌کنم یکی از خیلی خوب‌های آقای تارانتینو بود. شاید بپرسید مگر فیلم بد هم دارد؟ از نظر من بد نه، اما فیلم حوصله‌بر کم ندارد؛ علی‌الخصوص دو فیلم آخرش. اما «روزی‌ روزگاری در هالیوود» جور همه‌شان را کشید.

تارانتینو باز شوخی‌اش گرفته از آن شوخی‌های خاص خودش. قرار بود در روزی روزگاری... داستان تلخ رومن پولانسکی و شارون تیت زیبا را بگوید اما... فکر می‌کنم تارانتینو با همه تاریخ و جعل‌ها و شوخی‌های تارانتینویی‌اش هرگز از یاد سینما نخواهد رفت و شما تمام این ارجاعات تاریخی را به روایت خود او در این فیلم می‌بینید... قبل از دیدن حتماً داستان تلخ شارون تیت را حداقل در ویکی‌پدیا مرور کنید و مطمئن باشید این کار لازم اما اصلاً کافی نیست. شاید پیش‌نیازی است که فقط عشاق سینما قصه‌اش را می‌دانند. تارانتینو باز بساط دوساعت‌وچهل دقیقه خوشگذرانی، خیره‌شدن و مکث را فراهم کرده است. البته شاید این ارجاعات تاریخی که در سراسر فیلم که دو روایت همزمان را پیش می‌برد برای کسی که آنچنان اشراف و ورودی به سینما و تاریخش ندارد کمی گمراه‌کننده و گیج‌کننده باشد و مدام سؤال بپرسد که «که چی؟» در واقع تارانتینو در «روزی روزگاری در هالیوود» یک بازی بینامتنی راه انداخته و با آثار دیگر سینمایی وارد یک گفت‌وگو شده و به‌همین دلیل است که اگر ما آن‌طور گفت‌وگو را ندیده و نخوانده باشیم رفتار تارانتینو را در این فیلم متوجه نمی‌شویم و همه فیلم سراسر برای ما یک‌سری سکانس بی‌معنی خواهد بود.
اگر نخواهیم به‌قول سینمایی‌ها فیلم‌ را اسپویل کنیم باید از خود تارانتینو حرف بزنیم و خود تارانتینو یعنی فیلم‌هایش. تارانتینویی که دوباره بعد از «جنگوی زنجیرگسسته» و «هشت نفرت‌انگیز» دوباره برگشته به نزدیکی‌های «حرامزاده‌های لعنتی» و آن‌جنس تارانتینویی که به‌شخصه بیشتر دوستش دارم. او نمی‌خواهد قصه تعریف کند یا لااقل می‌خواهد قصه خودش را تعریف کند و برای این کار نه تاریخ برایش مهم است نه ملحقاتش. این‌بار هم او پس‌پشت «روزی روزگاری در هالیوود» آن «ای کاش‌»های همیشگی‌، آن‌رگه‌های پست‌مدرنیستی پنهان (و نه نخ‌نما و درشت)اش را تکرار می‌کند. همانی که در «سگ‌های انباری» و «پالپ‌فیکشن» و «حرامزاده‌ها» از او سراغ داریم. تارانتینو در فیلم تازه‌اش برمی‌گردد به دهه 60 امریکا و آن‌طور که دلش می‌خواهد قصه‌ را تعریف می‌کند.
روزی روزگاری در هالیوود
نویسنده و کارگردان: کوئنتین تارانتینو
تهیه‌کننده: کوئنتین تارانتینو، دیوید هیمن
بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، برد پیت، مارگو رابی
محصول: 2019‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.