20 هزار نفر از سهمیه بندی اطلاع داشتند

سیاسی /
شناسه خبر: 519436

وزیر کشور جزئیاتی از آمار و خسارت های ناآرامی های اخیر را تشریح کرد

 حمله 500 نفره  برای تسخیر  صدا و سیما
 عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور شامگاه سه‌شنبه با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» جزئیاتی از حوادث اخیر را تشریح و آماری از خسارت‌های ناآرامی‌های اخیر ارائه کرد. او ابتدا در پاسخ به این پرسش که چرا سهمیه‌بندی بنزین زودتر اعلام نشد، گفت که برای جلوگیری از صف‌های طولانی در جایگاه‌های سوخت همچنین ذخیره‌سازی بنزین در خانه‌ها و تبعات آن این طرح یکباره اعلام و اجرایی شد. وزیر کشور همچنین به سناریوهای سهمیه‌بندی بنزین در جلسه سران سه قوه اشاره و تأکید کرد:«در جلسات شورای امنیت علاوه بر طرح نظرات دستگاه‌های عضو در شورا دستگاه‌های غیرعضو نیز نظراتی که داشتند مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همه ملاحظات دستگاه‌ها مورد نظر قرار گرفت و نهایتاً جمع‌بندی انجام شد.»
 رحمانی فضلی تأکید کرد: «در یک مرحله قصد اجرای این طرح را داشتیم که روز چهارشنبه زمان اجرای این طرح لو رفت و یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از یکی از مسئولان این خبر را منتشر کرد و در تمام کشور صف‌های طولانی مقابل پمپ بنزین شکل گرفت. لذا در شورای امنیت اعلام کردیم امکان اجرای طرح وجود ندارد.»
 
 
20 هزار نفر از سهمیه‌بندی اطلاع داشتند
وی ادامه داد: «از ۲۴ ساعت قبل از اجرای این طرح همه کارگران جایگاه‌ها از طرح مطلع بودند و اگر حساب کنیم که در هر جایگاه میانگین حدود پنج نفر فعالیت دارند چیزی حدود ۲۰ هزار کارگر جایگاه‌ها از زمان اجرای طرح ۲۴ ساعت قبل خبر داشتند اما خوشبختانه این طرح لو نرفت.» وزیر کشور ادامه داد: «تا ساعت حدود ۱۲:۳۰ شب اجرای طرح هیچ رسانه خارجی واکنشی به اجرای این طرح نداشت و پس از این ساعت بود که شروع به انتشار خبر و همچنین تحریک کردند. قطعاً اگر از قبل زمان اجرای طرح اعلام شده بود تحریکات این رسانه‌ها بیشتر بود و خسارت‌های ما نیز بیشتر می‌شد. به این ترتیب تا عصر روز جمعه اجرای این طرح بخوبی پیش رفت و هیچ مشکلی نداشتیم... اما هنگامی که رسانه‌های خارجی متوجه اجرای طرح شدند شروع به تحریک و تهییج کردند و تصاویری از دی‌ماه سال ۹۶ مرتب منتشر می‌کردند به این معنا که این اتفاقات الان در کشور رخ می‌دهد. همچنین تصاویری از عراق را به اسم خیابان‌های کشور منتشر می‌کردند.»
وی ادامه داد: «ما با نیروهایی در صحنه اغتشاشات مواجه شدیم که در هسته‌های پنج یا شش نفره بودند که حتماً همراه آنها یک خانم بود که مردم را تهییج کنند و معمولاً به سلاح‌هایی همچون کوکتل‌مولوتف مسلح بودند و دست به آتش زدن اموال عمومی و اموال خصوصی مردم زدند. از این مرحله وارد فازی می‌شویم که یک اعتراض سیاسی یا اجتماعی که می‌توانست در شرایط مطلوب‌تری توسط مردم اداره شود، به یک مسأله امنیتی تبدیل شد و شعارها نیز برانداز و تند شد.»
رحمانی فضلی تأکید کرد: «ما در این مرحله که تخریب و آتش‌سوزی زیاد شد، مجبور شدیم اینترنت را به‌صورت موضعی و مقطعی قطع کنیم تا به این ترتیب عملیات روانی و تهییجی را که از خارج هدایت می‌شد، کنترل کنیم. در حقیقت ابتدا محدودسازی انجام شد و پس از اینکه دامنه این اغتشاشات به استان‌های دیگر سرایت کرد، مسدودسازی انجام شد.»
وزیر کشور تأکید کرد: «این به معنای این نیست که همه مسئولانی که دستور به قطع اینترنت دادند اهمیت اینترنت بر اقتصاد و کسب و کار مردم را نمی‌دانند اما ما با منفعت عمومی و امنیت جان مردم روبه‌رو بودیم. قطعاً قطع اینترنت هزینه دارد اما ما با این کار از بروز هزینه‌های بیشتر جلوگیری کردیم. نیروها در همه استان‌ها به داخل صحنه آمدند و موضوع جمعه شب کنترل شد.»
 
700 هزار نفر در اعتراض‌ها شرکت داشتند
وی در تشریح فیلم منتشر شده درخصوص فرمانداری شهر قدس در استان تهران و باقی ماندن فرماندار خانم این شهرستان در ساختمان فرمانداری هنگام بروز اغتشاشات گفت:«ما در شورای امنیت با تمام شهرستان‌ها ارتباط داشتیم و آنها نیازهای خود را اعلام می‌کردند و تصمیم‌گیری‌های لازم انجام می‌شد. در استان تهران شهرستان‌های ملارد، شهریار، شهر قدس، بهارستان و اسلامشهر اغتشاشات زیادی داشتند. براساس آمار و اطلاعاتی که نیروهای میدانی، فرمانداران و استانداران ما دادند ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در کل کشور در صحنه اغتشاشات بودند اما این افراد در صحنه‌های مختلف تکرار می‌شدند. به این شکل که در خیابان‌های مختلف در سطح شهر دست به اقدامات خرابکارانه می‌زدند اما با همه تکرارها جمعیتی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر می‌شدند که در حقیقت نیم درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود. عده‌ای ضدقانون عمل می‌کردند و دست به تخریب و آتش کشیدن اموال عمومی زده بودند اما از روز شنبه در نقاط مختلف با افرادی مواجه شدیم که مسلح بودند.» رحمانی فضلی ادامه داد: «فرماندار ما در شهر قدس یک بانوست. ما در انتصاب فرمانداران خانم ملاحظات امنیتی داریم. من در نصب فرمانداران بویژه فرمانداران خانم بسیار دقت می‌کنم. در اغتشاشات اخیر هنگامی که فرمانداری را اشغال می‌کنند، آقایان با این افراد درگیر می‌شوند اما فرماندار ما در ساختمان باقی می‌ماند که من بواسطه این مسئولیت‌پذیری و شهامت از ایشان تقدیر و تشکر کردم و ایشان نیز در سلامت کامل هستند.»
 
---
140 مکان دولتی را آتش زدند
وزیر کشور ادامه داد: «در این اغتشاشات ۷۳۱ بانک را آتش زدند تا بانک‌ها نتوانند به مردم خدمت ارائه کنند. ۱۴۰ مکان دولتی، ۹ مکان مذهبی، ۳۰۷ خودرو مردم، ۱۰۷۶ موتورسیکلت نیز به آتش کشیده شد. حتی در برخی جاها مردم گلایه دارند که نیروی انتظامی با قدرت و به‌موقع وارد عمل نشده اما باید به این نکته توجه کنیم که تا افراد دست به اغتشاش نزنند نیروی انتظامی نمی‌تواند با آنها برخوردی داشته باشد. قانون نحوه کاربرد سلاح به تمامی مأمورانی که سلاح در اختیار آنها قرار می‌گیرد آموزش داده می‌شود و از آنها آزمون گرفته می‌شود.»
---
20 درصد لیدرها سابقه‌دار هستند
وی افزود: «در سایر استان‌ها در مدت کوتاهی موضوع مدیریت شد. در روز شنبه صبح که فراخوان‌های زیادی هم داده شده بود، بارش برف نیز وجود داشت که احتمالاً شهرداری هم از بارش برف غافلگیر شده بود. لذا بزرگراه‌ها نیز توسط همان افرادی که در گروه‌های پنج یا شش نفر بودند با چندین ماشین و آتش شدن لاستیک‌ها بسته شد. در برخی نقاط افراد مسلح بودند و تیراندازی می‌کردند. بررسی عقبه این مسائل نشان می‌دهد حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد این افراد در حوزه‌های جرم سابقه‌دار بودند که شناسایی هم شدند.»
 
حمله به 50 پاسگاه و پایگاه نظامی
وی تأکید کرد: در اغتشاشات اخیر بیش از ۵۰ مورد حمله به پایگاه و پاسگاه‌های امنیتی بوده که قطعاً در هر یک از این مراکز اسلحه و مهماتی وجود دارد. لذا نیروی انتظامی وظیفه قانونی دفاع از این مراکز را دارد. بنابراین برخورد با اغتشاشگران توسط نیروی انتظامی در جهت حفظ این زیرساخت‌ها و مراکز مهم بوده است.» رحمانی فضلی تأکید کرد: «نیروهای زخمی و مجروح از بسیج، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دو برابر نیروهایی بود که در این حوادث آسیب دیده‌اند.»
 
 
حمله 500 نفره برای تسخیر صدا و سیما
وی ادامه داد: «همان شب من به آقای علی عسگری زنگ زدم و اعلام کردم ۵۰۰ نفر با شرایط خاصی به سمت صداوسیما می‌آیند لذا شما هرچه نیروی بسیجی دارید تا رسیدن نیروهای انتظامی مقابل درها بگذارید و مراقب باشید. البته بعداً نیروی انتظامی حتی نگذاشتند که به سه یا چهار کیلومتری صداوسیما برسند.» رحمانی فضلی ادامه داد: «در فیلم‌ها موضوعات مختلفی به تصویر کشیده شده به شکلی که حتی کارگر پمپ بنزینی که به این افراد اعلام می‌کند این اموال عمومی است و از تخریب آن خودداری کنید با نازل بنزین روی آن بنزین می‌ریزند و این کارگر را آتش می‌زنند. امروز که لیدرهای این گروه‌ها دستگیر شده‌اند اقرار می‌کنند که پیش‌تر ملاحظاتی وجود داشته و رسانه‌های خارجی و آنها نیز ارتباطاتی با اینها داشته‌اند، تا سطح این اغتشاشات گسترش پیدا کند. ما همه این موارد را رصد کرده‌ایم.»
رحمانی فضلی ادامه داد: «در میان جانباختگان از مردم عادی افرادی با قمه، تفنگ شکاری، سنگ و افرادی هم به آتش کشیده شده بودند که با استفاده از سیستم‌های رهگیری و پیگیری همه افرادی که این اقدامات را انجام داده‌اند شناسایی و با سردسته‌های آنها نیز برخورد ویژه انجام می‌شود. به این ترتیب قوه قضائیه با مجرمین به تفکیک برخورد لازم را انجام خواهد داد.»
 
 
در 5 استان شدت اغتشاشات زیاد بود
وزیر کشور در تشریح جغرافیای اغتشاشات اخیر در کشور گفت: «در پنج استان شدت این اغتشاشات زیاد بود و سه شب ادامه پیدا کرد. در حقیقت از لحاظ پراکندگی در چهار استان ما هیچ اتفاقی نیفتاد. در کرمان تنها یک شهر، در مشهد در وکیل‌آباد، در خراسان جنوبی در یک نقطه و تنها یک شب اغتشاشات داشتیم. در پنج یا شش استان شدت اغتشاشات زیاد بود که بیشتر از ۵۰ درصد نیز در مناطق حاشیه‌ای بود. در شهرهایی همچون شیراز، اصفهان و تهران شرایط متفاوت بود.»
 
 امروز درباره وصل اینترنت تلفن‌های همراه تصمیم گرفته می‌شود
 وزیر کشور در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت گفت:«جلسه شورای امنیت عصر امروز جهت بررسی و تصمیم‌گیری برای وصل اینترنت گوشی‌های همراه برگزار می‌شود.»
 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.