مسیر مرا صدا می‌کند

اجتماعی /
شناسه خبر: 519411

همه نقاط ایران جذابیت‌های خودش را دارد با مقصدهای هیجان‌انگیز. برای من همه جای ایران جذاب است و چیزی به نام «بهتر» در تعاریف ذهنی من وجود ندارد. اگر بخواهم جایی را برای سفر انتخاب کنم باید بگویم مسیر من را صدا می‌کند و آن وقت تصمیم می‌گیرم کجا بروم.

در چهار گوشه ایران در همین فصل نقاط جذابی وجود دارد که میشود دربارهشان حرف زد. در شمال کشور کسانی که ساکن چالوس هستند یا به آن سمت سفر کردهاند میتوانند به سمت کلاردشت بروند و آنجا یک جاده فرعی دارد که به سمت ارتفاعات مازیچال میرود. الآن که هوا سرد است و آن منطقه برف آمده به دلیل درختان زیاد و پارک جنگلی مازیچال درختان رنگارنگ و جذابیتهای پائیز را آنجا میشود دید.

از مسیر سمنان میتوانم جایی به نام شهمیرزاد را نام ببرم که بسیار زیبا و دیدنی است. خودم در آن مسیر دامغان و سمنان را هم پیشنهاد میکنم. به دلیل اماکن تاریخی و مذهبی این دو شهر. ضمن اینکه در همان جاده بسطام را هم داریم که بسیار جذاب و مهیج است.

کسانی که اهل دیدن عجایب هستند میتوانند بروند سمت کازرون، شوش و بخشهایی از فارس و بوشهر و دشتهای نرگسشان را ببینید. الآن فصل نرگس است و عطر آنها این دشتها را پر میکند.

در غرب ایران و اطراف ایلام جایی است به نام ملکشاهی که آثار تاریخی زیادی هم دارد. تنگه رازیانه هم در آن اطراف بسیار زیباست. جایی بسیار سرسبز که در واقع دره است و رودی هم در آن جریان دارد.

این منطقه پر از درختان بلوط است که در این فصل بسیار زیبا هستند.

در واقع در تمام نقاطی که نام بردم تصاویر پائیزی و زمستانی را میتوانید ببینید. به سمت مرکز کشور غار چالنخجیر را در دلیجان داریم که بسیار زیبا و جذاب است و به نظر من چیزی کمتر از غار علیصدر ندارد. از دو مسیر میشود به این غار رسید. وقتی از اتوبان قم به سمت جاده قدیم کاشان حرکت میکنید به دلیجان میرسید. از آنجا که به سمت نراق میروید در نزدیکیهای نراق یک راه فرعی وجود دارد که به سمت غار میرود. غار چالنخجیر مربوط به دوران سوم زمینشناسی است و گفته میشود 70 میلیون سال قدمت دارد. سنگهای مرجانی چند میلیون ساله این غار بسیار دیدنی است. تالارهای مختلفی هم دارد و بعضی سنگهایش مانند غار علیصدر به شکل حیوانات مختلف است. غیر از همه اینها که شاید در بسیاری از غارها مشترک باشد عظمت غار چالنخجیر آن را جذاب میکند.

در این مسیر کوه «هفتقله» هم بسیار زیباست. از دلیجان به سمت سلفچگان یک راه فرعی به سمت دو دهک میرود. سر راه روستاهای شانق و امرآباد را میتوانید ببینید. این راه میانبری است که از اراک به محلات و دلیجان میرود و بسیاری از محلیها که میخواهند راه طولانی نروند از این مسیر استفاده میکنند. یک جاده بیابانی و بسیار زیبا که وقتی در آن حرکت میکنید دو طرفتان کوه است. کوه «هفتقله» و رشته کوه البرز مرکزی. اگر شانس داشته باشید ممکن است حیواناتی هم در این مسیر ببینید که در شهر امکان دیدنشان وجود ندارد.

یک اتفاق جالب دیگر هم در این مسیر میافتد. دامپرورها معمولاً در این مسیر حضور دارند و میتوانید با آنها گپ بزنید و محصولاتشان را بخرید.

این البته توصیه من به همه کسانی است که به شهرها و روستاهای ایران سفر میکنند. اینکه خریدهایتان را در همین روستاها انجام دهید و آنها را به رسیدن به شهرهای بزرگ موکول نکنید. مغازهها در شهرهای بزرگ مشتری خودشان را دارند و فروش میکنند اما چرخ زندگی کسانی که در این روستاها زندگی میکنند با همین خریدهای شما میچرخد. حتی اگر میخواهید ناهار بخورید همان جا با یک نان و پنیر که از روستا میخرید ناهار را بگذرانید. یک روز را هم به این شکل بگذرانید. یک روز هزار روز نمیشود./ایران جمعه

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.