شیراز با موهای پرپشت

اجتماعی /
شناسه خبر: 519404

‌سال 1369. بیست‌سالگی. سال‌های موهای پرپشت، سیبیل‌های پت‌وپهن. سال‌های بیرون آمدن از پیله‌های تنهایی و انزوا، کشف دوباره اطراف، کشف جهان، نو شدن، جوان شدن و سفر آغاز این کشف‌وشهود بود در روزگاری که دنیای مجازی نبود و همه چیز هم مجاز نبود.

 نقشه در دست به دنبال نقطهای و سرزمینی که بتواند آغاز این کشف دوباره خود باشم. نقشه را باز کردم: آرزوی دیرین! شیرازی که ندیده بودم. شیراز ناز. یک روز بعد ترمینال جنوب. سوار اتوبوس به سمت شیراز. شیرازی که شبیه هیچجای جهان نبود. جهانی که در تصور آن روز من میگنجید. روزهای شیراز، روزهایی که هنوز برای رفتن به تختجمشید باید سوار سواریهایی میشدی که هنوز در صندلی جلو دو نفر سوار میکردند و راننده برای آنکه رفاقتش را به رفیقش ابراز کند، نفر دیگری را هم سمت چپ خود مینشاند. سالهای عجیب کشف جهان. از آن سال تا امروز که سال 1398 و 29 سال از آن روزها گذشته و همین روزها من 49 ساله میشوم بیش از 20 بار دیگر به شیراز رفتهام. برای کارهای مختلف. تدریس، کارگاه، بزرگداشت حافظ، روز سعدی، اجرای تلویزیون، رادیو... اگرچه شیراز همچنان شیراز است و اگرچه بهترین جا در ایران و جهانی که میشناسم اما طعم آن سفر 20 سالگی چیز دیگری بود. شیراز 1369.

شیراز آن روز برایم بیش از هر چیز کشف حافظ بود. نخستین جایی که رفتم برای آنکه با شعر دوباره آشتی کنم اما رفیق حافظ برایم جذابتر شد. سعدی که حق او را انگار حافظ در شیراز خورده بود و خودش را از دور به من نمایاند و به سوی خودش دعوت کرد با تعارف یک لیوان بهارنارنج در آن لیوانهای شیشهای که هنوز پلاستیکی نشده بود و یک تکه یخ، یخ قالبی که با چکش شکسته میشد و نمیدانم تمیز بود یا کثیف؛ اما هر چه بود ترکیبش با آن عطر بهارنارنج و اردیبهشت 69 ترکیبی بود گویی از بهشت آمده که با شعر سعدی لذتی دوچندان مییافت. پرسه در بازار. خوردن آش سبزی که مردم شیراز آن را مثل جان دوست دارند. زنی ایستاده در کنار صفی که به آشفروشی منتهی میشد. از او پرسیدم: این چیست؟ گفت آش شیرازی. و من رفتم داخل مغازه که آ ش بخورم. بیرون که آمدم دیدم زن همچنان ایستاده منتظر من. از من پرسید: طعمش چطور بود؟ طعم آش را یادم نیست اما این مهربانی را که کسی در انتظارت ایستاده تا آنچه به تو تعارف کرده را بسنجد، طعمی آشنا و دوستداشتنی بود.‌/ایران جمعه

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.