سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین یکی از مهمترین اخبار هفته گذشته بود

وقتی قیمت‌ها واقعی نیست‌

اقتصادی /
شناسه خبر: 519400

از نظر اقتصادی ما معتقد به اصل بازار هستیم. براساس این اصل واقعی نبودن قیمت هر کالایی باعث می‌شود رشد اقتصادی و توسعه کشور، استارتاپ‌ها و نوآوری از بین برود. در همه کشورهای دنیا که قیمت‌ها واقعی است می‌بینیم که هم وضع مردم بهتر است و هم رشد اقتصادی بهتری دارند.

در کشور ما مشکل اصلی این است که اقتصاد حاکم اقتصاد بازار نیست. در این شرایط وقتی فقط قیمت یک کالا را واقعی کنیم باعث دردسر میشود ولی وقتی همه قیمتها واقعی شود حقوقها هم واقعی میشود و به افرادی که کم درآمد یا بدون درآمد هستند با یک سیستم حمایتی کمک میشود و آنها مشکلی پیدا نمیکنند. ضرر سیستمی که بر مبنای قیمت واقعی نیست برای همه مردم است. 

اگر سیستم واقعی داشتیم ضرر نمیکردیم. در هیچ کشوری ما نمیبینیم که بهطور مثال وقتی سه روز تعطیل است مردم به سفرهای طولانی بروند و از تهران بهشمال بروند. حتی اگر با بنزین لیتری 3 هزار تومان حساب کنیم در این مسیر 200 کیلومتری 20 لیتر بنزین مصرف میشود که قیمتش 60 هزار تومان میشود. اگر در ماشین 5 نفر سوار شده باشند سهم هر نفر 12 هزار تومان میشود. در واقع نفری
1 دلار میدهند و میروند دریا. در کشورهایی مانند آلمان امکان ندارد شهروندان بتوانند 200 کیلومتر را راحت رانندگی کنند. برای همین از وسایلی مثل دوچرخه استفاده میکنند.

در مسألهای مثل افزایش قیمت بنزین نیازمند تغییر رفتار مصرفکننده و تولیدکننده هستیم. یعنی غیر از اصلاح رفتار مردم در استفاده از خودروها این راه حل وجود دارد که بگوییم مصرف بنزین ماشینها پایین بیاید. چرا باید ماشین کوچکی مانند پراید 10، 12 لیتر بنزین بسوزاند؟ باید این قانون باشد که اگر این مشکل را اصلاح نکنند ماشینها نمره نشوند. در واقع به تولیدکنندهها فشار بیاورند که امکان این کار هم وجود دارد و امکانات علمی اش را هم داریم تا این سیستم را اصلاح کنیم. ولی این اتفاقها نمیافتد و تنها اتفاقی که افتاده این است که بنزین گران شده است و بههمین دلیل مردم احساس میکنند زندگی روزمره شان بهخطر افتاده است. هرچند که باز هم این قیمت، قیمت واقعی بنزین نیست.

در افغانستان بنزین لیتری 10 هزار تومان و در پاکستان یک دلار و 14 سنت است و درآمد مردم این کشورها هم از ما هم بیشتر نیست. حتی در آلمان که حداقل حقوق یک نفر 1500 یورو است کسی نمیتواند ماهی 500 لیتر بنزین مصرف کند چون هزینهاش 1000 یورو میشود و با 500 یوروی باقی مانده نمیتواند زندگی کند. یک تصور غلط عمومی وجود دارد و همه میگویند چون بنزین گران شده همه چیز باید گران شود. این تصور غلط را خیلیها تسری میدهند ولی واقعیت این نیست. طبق محاسبات اقتصاددانها گرانی بنزین 2 تا 4 درصد روی قیمت اجناس تأثیر میگذارد ولی بیشتر از آن غیر منطقی است.

آن هم فقط برای یک بار. در صورتی که ما سال گذشته و بدون اینکه بنزین گران شده باشد 40 درصد تورم داشتیم. تأثیری که افزایش قیمت دلار بر گرانی گذاشت و هنوز هم اثرگذار است خیلی بیشتر است و حتی اگر بنزین هم گران نمیشد تورم 30 درصد بود. دلیلش هم بالا رفتن قیمت ارز و بیارزش شدن پول است. چیزی که دارد اتفاق میافتد بهانهای است برای گران کردن کالاها که فضا را ملتهب میکند. چیزی که حاصل جو روانی و سوءاستفاده برخی است و یک عده قدرتش را دارند که به این علت اجناس را گران کنند این کار را انجام میدهند.

گوشت و مرغ از سال گذشته افزایش قیمت بسیار زیادی داشته و آنها زندگی روزمره مردم را بیشتر تحت تأثیر قرار دادهاند. از طرفی هیچ کدام از مقامات و رسانهها با مردم واضح صحبت نمیکنند و این تصور غلط را از بین نمیبرند که مردم بدانند این تصورات اشتباه است و واقعی نیست و این جو روانی اصلاح شود. ضمن اینکه باید تأکید کنم واقعی کردن قیمتها باید برای تمام اجناس باشد و اگر فقط یک بخش یا یک کالا گران شود این تصور اشتباه تقویت میشود.‌/ایران جمعه

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.