استیضاح دونالد ترامپ هر روز شکل جدی تری به خود می گیرد

ترامپ راه نیکسون را می‎رود؟‌

بین الملل /
شناسه خبر: 519386

داستان استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، همچنان ادامه دارد. اگرچه در آغاز، این استیضاح در مجلس نمایندگان با رأی بالایی به تصویب رسید اما کسب دوسوم آرا در مجلس سنا با توجه به اکثریت داشتن جمهوریخواهان در آن، برای برکناری ترامپ بعید به‌نظر می‌رسد. این تحلیل با توجه به مکانیسم استیضاح در این کشور قابل قبول است.

دموکراتها پس از کامل کردن پرونده خود، باید ابتدا در مجلس نمایندگان استیضاح را مورد تأیید قرار دهند و سپس آن را در مجلس سنا به رأی بگذارند. بنابراین برای اینکه این استیضاح عملیاتی و ترامپ برکنار شود بیش از دو سوم از ۱۰۰ سناتور باید به وی رأی عدم اعتماد بدهند. این در حالی است که از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان، ۲۳۵ نماینده از حزب دموکرات هستند و مابقی جمهوریخواه یا مستقلند اما در مجلس سنا، جمهوریخواهان با ۵۳ سناتور اکثریت را به خود اختصاص دادند، دموکراتها دارای ۴۵ رأی و مستقلان ۲ کرسی را دارا هستند. لذا با توجه به این موارد این امکان وجود دارد که استیضاح شکست بخورد.

مضافاً اینکه اگرچه در افکار عمومی این پرونده بسیار مطرح شده است اما هنوز نتوانسته نظر اکثریت مردم را به خود جلب کند. از سوی دیگر جمهوریخواهان هم تلاش میکنند در این مسأله خود را قربانی توطئهای بینالمللی نشان دهند که این موضوع میتواند تغییراتی در دیدگاه برخی از نمایندگان ایجاد کند و در نهایت پرونده استیضاح عقیم شود.

احتمالات دیگری را هم با توجه به وقایع تاریخی میتوانیم مورد توجه قرار دهیم. تاریخ نشان داده که تاکنون بررسی استیضاح هیچکدام از رؤسایجمهور پیشین امریکا منجر به محکومیت از سوی سنا نشده است. بهعنوان مثال، بیل کلینتون و اندرو جانسون در سنا تبرئه شدند. البته ریچارد نیکسون قبل از آنکه مجلس نمایندگان، رأی به استیضاح وی دهد، استعفا کرد لذا با توجه به سوابق تاریخی یک احتمال این است که ترامپ کنارهگیری کند؛ یا بهعبارتی وادار به کنارهگیری از مقام ریاست جمهوری شود. این در واقع مشابه حالتی است که برای «ریچارد نیکسون» رخ داد. وی برای متوقف کردن روند استیضاح که ناشی از رسوایی «واترگیت» بود، مدتی قبل از استیضاح استعفا داد. در آن زمان توجه رهبران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به منافع بلندمدت سبب شد استیضاح برای نیکسون به یک واقعیت غیرقابل اجتناب تبدیل گردد. البته ناگفته نماند که ذکاوت نیکسون برای بقا و احیای حزب جمهوریخواه را نمیتوان در ترامپ مشاهده کرد اما با این حال شاید ترامپ هم برای حفظ منافع حزبی مجبور به چنین اقدامی شود. البته این اتفاق هم منوط به این است که در روند تحقیقات، شواهد شوکه کننده‏ای به دست بیاید که حزب را بیش از پیش ناچار به وارد ساختن فشار بر ترامپ کند.

احتمال دیگر در این خصوص، تغییر ماهیت استیضاح و روند آن از سوی قاضی در جلسه نهایی استیضاح است. چرا که جمهوریخواهان اکثریت کرسیها را در سنا در اختیار دارند و قاضی کل دیوان عالی امریکا هم از سوی رئیسجمهوری تعیین میشود. بنابراین، این احتمال هم وجود دارد که استیضاح ترامپ به نتیجه نرسد. همانطور که استیضاح «بیل کلینتون» در نهایت به برکناری رئیس‏ جمهوری منجر نشد. حال در مجلس سنایی که جمهوریخواهان در آن اکثریت را دارند، رئیس دادگاه میتواند جلسه دادگاه را به گونهای مدیریت کند که در نهایت نتیجهای خاص حاصل شده و ترامپ تبرئه شود؛ اگرچه با همه این احتمالات ممکن است در سطوح بالای حزب جمهوریخواه بار دیگر نارضایتی بهوجود آید و آنها به برکناری ترامپ رأی دهند.

 در این شرایط، دموکراتها ممکن است از اکثریت ضد ترامپی در سنا بهرهبرداری تبلیغی کرده و آن را پیروزی اخلاقی خود علیه جمهوریخواهان قلمداد و در انتخابات سال۲۰۲۰ از آن بهرهبرداری کنند.

اما از آنجا که خواسته دموکراتها این است که حتی اگر هم استیضاح ترامپ منجر به برکناری او نشد به حدی عرصه را بر او تنگ کنند که خودش استعفا دهد، یکی از مهمترین نتایج این استیضاح میتواند در قبال کشور ما، ایران باشد. اگر در انتخابات آتی مردم امریکا دموکراتها را روی کار بیاورند، طبیعی است که دموکراتها به برجام باز خواهند گشت، چراکه برجام در زمان آنها انجام گرفته بود. لذا کنار رفتن ترامپ و سیاستهایش موجب خواهد شد تحریمهایی که ترامپ علیه ایران وضع کرده بود از بین برود، امریکا به برجام پایبند بماند و اروپاییها نیز از زیر فشار امریکا برای تحریم ایران خارج شوند. در هر حال تغییرات داخلی در امریکا به نحوی میتواند به نفع ایران رقم بخورد که مواردی که در بالا به آن اشاره شد، به وقوع بپیوندد.‌/ایران جمعه

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.