اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

ارتفاع بلاهت

ارتفاع بلاهت
محمدرضا شاهرخی نژاد

زمانی که بشر تصمیم گرفت سرزمین‌های کنار دستی‌اش را تصاحب کند به فکر ساختن ادوات جدیدی افتاد؛ مثلاً کشتی. می‌خواست که از طریق دریا به فلات‌های دیگر قدم بگذارد بنابراین نگاهش به جنگل معطوف شد.

برای مثال یونانیها بسیاری از درختان سرزمین خودشان را قطع کردند تا ناوگانی از کشتیها بسازند و رهسپار دیگر ممالک شوند و با زور شمشیرهای آهنیشان تمدن و فیلسوفانشان را به دیگران هدیه کنند (توجه کنید که داریم درباره هفتصد سال قبل از میلاد مسیح صحبت میکنیم). این شکل از تخریب زمین قدمتی به قامت بشر دارد. البته ذکر این این نکته الزامی ست: زمانی که بشر شروع به کشاورزی کرد، از بین رفتن جنگلها آغاز شد.

وقتی روم شرقی به دست سپاهیان عثمانی فتح شد هنوز کسی به فکر زمین نبود. گرچه امروز هم کسی به فکر زمین نیست البته به نظر میرسد خودش دارد برای خودش راه چارهای مییابد. در پنجاه سال گذشته «ونیز» شاهد چنین سیلی نبوده است. شهری که در آن یکی از حواریون مسیح دفن شده است یعنی مرقس مشهور به سن مارکو. شهری که سالانه نزدیک به بیست میلیون توریست از آن دیدن میکنند و در لیست میراث فرهنگی یونسکو ذخیره شده است. حالا میدان سنت مارکو زیر صد و هشتاد سانتیمتر آب است. از گردشگران خواستهاند بهدلیل سیل به ونیز سفر نکنند. به لغت «گردشگران» توجه کنید. گردشگران نباید به ونیز بروند اما اهالی ونیز هم نباید به خانههایشان بروند؟ گویا قرار بوده که برنامههایی برای جلوگیری از چنین سیلهایی اجرایی شود که به نظر میرسد آنجا هم بوروکراسی راه را برای سیل باز گذاشته است و شگفتانگیزتر آنکه گردشگران با رنج دیگران عکس یادگاری میگیرند.‌/ایران جمعه

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار