این هفته برای رفتن به سینما و خواندن کتاب پیشنهادات زیر ارائه می شود.

5.ببینید فیلم «مطرب» راقرار ما این نبود...

روی پرده سینماها

مطرب مثل دیگر فیلمهای مصطفی کیایی فیلمی برای مردم و از دل دغدغههای آنهاست با زبانی طنز و حالا با ترکیبی از ساز و آواز و خواننده زن غیر ایرانی. و با یک پرویز پرستویی سرحال و خوش ریتم که خاطره آن چند فیلم طنز موفق در کارنامهاش را زنده میکند. اما اگر مثل من روحیه حساسی دارید به حساب یک فیلم طنز نروید به تماشای آن. چون در شوخی خندههایش از غمهای مشترکی حرف میزند که همانجا هم میخنداند و هم یاد خاطرهای، دوستی، دردی میاندازد. در این فیلم مصطفی کیایی هم محسن کیایی طبق معمول و مهران احمدی و الناز شاکردوست در کنار پرویز پرستویی بازی میکنند. بخشی از فیلم در استانبول تصویربرداری شده و عایشه گلجوشکن نیز که بازیگر-خواننده ترک است، جلوی دوربین کیایی رفته. این فیلم هم مانند دیگر آثار کیایی در ژانر کمدی اجتماعی دستهبندی شده و عوامل فیلم برای خلاصه داستان این جمله را نوشتهاند: آنها ما را قبول ندارند به ما میگویند مطرب. داستان فیلم اما درباره یک خواننده کابارهای است که پیش از اوج گرفتن با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ همچون این طیف خوانندهها از صحنه کنار میرود اما چون به اندازه کافی از شهرت و اقبال برخوردار نبوده، نمیتواند خواننده لسآنجلسی شود و در نهایت به خواننده مراسم تبدیل میشود تا اینکه دخترش تصمیم میگیرد آرزوهای او را به واقعیت بدل کند...

هنرهای تجسمی

6.بروید به یازدهمین
سالانه مجسمههای کوچک

بازی رنگ و حجم

گالری شیرین تا ۱۳ آذر

نمایشگاه مجسمه های کوچک قدیمیترین و مهمترین نمایشگاه انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران است که روند برگزاری آن همچنان ادامه دارد. نخستین نمایشگاه مجسمههای کوچک با همت محمد حسین عماد و دیگر اعضا هیات مدیره آن دوره برپا شد.

این نمایشگاه در دورههای نخست در خانه هنرمندان و برای اعضای انجمن در مکان و زمان مشخص برپا شد و بتدریج در سالهای بعد به دلیل اهمیت آن در گالریهای خصوصی و با دعوت از همه هنرمندان برگزار شده است. در ابتدا رویکرد انجمن از برپایی این نمایشگاه ارائه آثار با ابعاد کوچک و فراهم کردن شرایط فروش این آثار بود. اما بتدریج برگزارکنندگان این نمایشگاه جهت پیشرفت مجسمهسازی به فکر تغییر در روند برگزاری این نمایشگاه افتادند. شیوه برگزاری این نمایشگاه در یازدهمین دوره خود تغییر کرده و هنرمندان برای این دوره از نمایشگاه اثر خلق کردهاند و در این رویداد دیگر شاهد نمایش آثار تکراری نیستیم.

در مرحله اول ۵۴ اثر به داوری: کوروش گلناری، بهرنگ صمدزادگان و بهداد لاهوتی برای بازبینی و داوری نهایی انتخاب شده است. داوری نهایی هم در روز چیدمان نمایشگاه انجام شد و طی مراسمی به هنرمند برگزیده به عنوان جایزه، اثرهنری سعید شهلا پور اهدا میشود.

ادبیات

7.بخوانید کتاب
«زمان دست دوم» را

برای هر روزگاری

نشر چشمه - ۱۳۹۸

زندگی در اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشورهای اقماری آن و آنچه به عنوان زیست انسانی در این کشورها طی دوره حکومت سوسیالیستی بر مردم وارد شد، همچون زخمی کهنه کماکان سر باز میکند و در جسم مردمان این سرزمین ذُق ذُق میکند. مثل دردی عجیب که گویا قرار نیست حتی دو دهه پس از پایان کابوس این نظام حکومتی از ذهن و زندگی مردمان این منطقه بیرون برود. گاهی میشود حس کرد که آنچه این نظام حکومتی بر نسلهای زیسته در خود القا کرده چنان در تار و پود وجودشان رسوخ کرده است که گویی جزئی از فلسفه و باور زیستی آنها شده و قرار نیست مانند یک شی مرئی بتوان آن را کشف و از دسترس زندگی آنها خارج کرد و گاهی دیگر میشود حس کرد که این کابوس برای زندگی مردم این منطقه پس از بیداری آنها چنان تعبیر شده است که سالها و روزها مبهوت آن شدهاند.

سویتلانا آلکسیویچ نویسنده مشهور اهل اوکراین، در یکی از تازهترین و جنجالیترین آثار خود با عنوان «زمان دستدوم» با چنین بهانهای به سراغ مردم رفته است. مردمی که روزگاری در جغرافیای زیستی پر ابهت کشور اتحاد جماهیر سوسیالیسی خود را محصور در قفسی بزرگ میدیدند که برای کوچکترین شئون زندگی آنها و حتی اندیشیدن نیز برنامهریزی کرده بود و این روزها در دوره فروپاشی دیگر نمادی از فرهنگ و هویت برای خود باقیمانده نمیبینند.

«زمان دستدوم» داستان فروپاشی چند نسل از مردم است. مردمی که در نظام زیستی سوسیالیستی باورهای خود را بر آب رفته دیدند و پس از آن در نظام دموکراتیک جمهوری فدراتیو شاهد حلول دیگرگونه نمادها و متفکران و مدیران شکلدهنده به ساختار زیستی سوسیالیستی در قامتی دیگر بودند.

هنرهای تجسمی

8.بروید  به نمایشگاه
عکس «برچسب آبی»

قابل پخش نیست؛ آبی شود

امروز و فردا در گالری شمیده

جاوید تفضلی متولد ۱۳۶۱ بجنورد است. او فارغالتحصیل رشته عکاسی از دانشگاه سوره اهواز است و ۱۶ نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران و ۲ نمایشگاه گروهی در آلمان برگزار کرده است. کسب ۱۹ جایزه بینالمللی و ۴۲ جایزه از جشنوارههای عکس ملی در سابقهاش دیده میشود. او عکاسی خلاق و آگاه است و موضوع پروژههای عکاسیاش را مسئولانه و مناسب با تحولات اجتماعی انتخاب  میکند. جاوید عضو انجمن ملی عکاسان ایران و انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران است و در حال حاضر با مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی به صورت آزاد همکاری میکند.

در بیانیه نمایشگاه برچسب آبی چنین آمده است: کارمندهای گمرک هر روز هزاران صفحه از کاتالوگها و مجلاتی که میخواهند وارد کشور شوند را باید ورق بزنند و تصاویر و عکسهای آنها را با توجه به آیین نامههای گمرک و مقررات کشور بررسی کنند. کارمندهایی که شاید بی هیچ صبغه هنری بدون هیچ هیجانی نسبت به آنچه که در یک عکس در حال اتفاق است، هر آنجایی را که احساس میکنند آن تصویر از خطوط مقررات خروج کرده است با برچسبی آبیرنگ میپوشانند. این برچسب های بی قواره روی تکهای از یک عکس خود  به اتفاق دیگری تبدیل میشوند و گویی همچنان که در حال پنهان کردن چیزی هستند همان را هم آشکار میکنند. اتفاق تلاقی یک عکس با برچسبهای آبی خود ترکیبی منحصر به فرد را تولید میکند از آنچه که در پازل ذهن یک مخاطب اتفاق میافتد./ایران جمعه

 

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.