رزمایش سه جانبه ایران، چین و روسیه برگزار می‌شود/ نصب سیلوهای موشکی عمودپرتاب روی ناوشکن‌های نیروی دریایی/ هفته آینده از پهپاد عمودپرتاب رونمایی می‌شود/ اجرای ۱۰ هزار عملیات اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در دفاع مقدس/اعزام۶۴ ناوگروه به خلیج عدن

به گزارش ایرنا، فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: طراحی و برنامه‌ریزی‌های مقدماتی آن در ماه گذشته انجام شده و نیروها در حال آماده شدن برای برگزاری این رزمایش هستند.

وی با بیان این که بعد از این رزمایش تا پایان سال رزمایش نیروهای دریایی اقیانوس هند در منطقه شمال این اقیانوس برگزار می‌شود، اظهارداشت: این رزمایش تمرینی در قالب اجلاس آیونس  است که برای تقویت همگرایی در نیروهای دریایی و دستیابی به امنیت شمال اقیانوس هند با کمک همه نیروهای دریایی مستقر در منطقه  اجرا خواهد شد.
 نصب سیلوهای موشکی عمودپرتاب روی ناوشکن‌های نیروی دریایی

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین از نصب سیلوهای موشکی عمودپرتاب بر روی ناوشکن‌های نیروی دریایی خبر داد و گفت: در این نمونه، همه موشک‌ها از عرشه جمع شده و به شکل عمود پرتاب در داخل عرشه قرار می‌گیرد.

به گفته امیر دریادار خانزادی این موشک ها میان‌برد هستند و علاوه بر زدن سکوی پرتاب کننده موشک مهاجم، می‌توانند موشک‌های کروز دشمن را هم مورد اصابت قرار دهند.

وی تصریح کرد: این موشک ها علاوه بر ناوشکن دماوند، بر روی ناوشکن دنا که در جنوب در دست ساخت است نیز نصب خواهند شد.

هفته آینده از پهپاد عمودپرتاب رونمایی می‌شود
فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین از بکارگیری پهپاد عمود پرتاب خبر داد و گفت: این هواپیمای بدون سرنشین عمود پرتاب تاثیرات کلان و راهبردی برای نیروی دریایی دارد، و به نوعی اشراف اطلاعاتی را در دریاها افزایشمی‌دهد که در جهاد خودکفائی نیروی دریایی به ساخت آن دست پیدا کردیم که هفته بعد از آن رونمایی می شود.
وی با بیان اینکه این پهپاد می‌تواند به صورت کاملا خودکار از روی ناو بلند شده و عملیات گشت زنی خود را انجام دهد،گفت: این پهپاد به شکل یک واحد OTH (ماوراء افق) عمل می‌کند و اطلاعات را در اختیار کاربر خود بر روی ناو قرار می‌دهد.
امیر دریادار خانزادی در بخش دیگری از نشست خبری با بیان این که روز نیروی دریایی روز یادآور حماسه و قدرت نمایی این نیروی در روزهای آغازین دفاع مقدس است گفت: شصت و هفتمین روز از دفاع مقدس مصادف است با عملیات بزرگ مروارید و روز نیروی دریایی است. هنگامی که دشمن بعثی تجاوز سراسری به مرزهای ایران را آغاز کرد ابتدای کار با یک مقاومت جانانه و پیش بینی نشده روبرو شد که ۳۴ روز تکاوران نیروی دریایی در مرزهای و خرمشهر مقاومت کردند و دشمن بعثی را با شکست روبرو کردند که ادعا می کردند می‌توانند ایران را ظرف یک هفته بگیرند.
وی افزود: در همان فضا ۶۷ روز از دفاع مقدس گذشته بود که نیروی دریایی ارتش در اجرای طرح ذوالفقار منطقه را به تصرف خود درآورد و منطقه خلیج فارس را به عنوان منطقه جنگی اعلام کرد و هم با استفاده از تجهیزاتی در اختیار داشت تازه از انقلاب سردر می آورد و شرایط خاصی را پشت سر می گذاشت در سه مرحله پیاپی ناوگان نیروی دریایی عراق را در عملیات‌های اشکان، شهید صفوی و مروارید نابود کرد و سکوهای نفتی دشمن ساقط شد و دشمن تاپایان جنگ ۸ ساله تحمیلی توایی استفاده از این سکوها و حتی دریا را  نداشت.
خانزادی ادامه داد: در این فاصله اقدام بزرگ دیگری از سوی نیروی دریایی صورت گرفت و عملیات بزرگ اسکورت را انجام داد. دشمن که از بهره برداری از دریا محروم شده بود از طریق آسمان و زمین با موشک و هواپیما به تنها بندری که در دوران دفاع مقدس قابل بهره برداری بود آغاز کرد و کشتی های تجاری و نفتکش ها را مورد اصابت قرار می‌داد.
اجرای ۱۰ هزار عملیات اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در دفاع مقدس
فرمانده نیروی دریایی گفت: نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس ۱۰ هزار عملیات اسکورت را برای کشتی‌های تجاری و نفت کش ها انجام داد که این آمار بی سابقه ای از عملیات اسکورت موفق را در تاریخ نظامی جهان به جا گذاشت. این آمار بیانگر موفق بودن این عملیات در طول جنگ تحمیلی است که تنها  ۱۰ هزار فروند کشتی اسکورت شد و تنها ۲۰ فروند مورد اصابت قرار گرفت.
وی با بیان این که توفیقات نیروی دریایی بعد از دفاع مقدس از طریق امتدادش به شرق دریاهای تنگه هرمز توسعه پیدا کرد، گفت: نیروی دریایی از سال ۸۸ ناوگان خودش را متوجه دریاهای شرق تنگه هرمز و اقیانوس هند کرد. امیر دریادار خانزادی اظهارداشت: ناوگانی که پیش از انقلاب پیش بینی شده بود که برای این که در آبگیر بسته خلیج فارس عملیات انجام دهد با ظرفیت جوانان انقلابی تبدیل به یک نیروی دریایی آزاد تبدیل شد و تا شمال اقیانوس هند گسترش پیدا کرد.
اعزام۶۴ ناوگروه به خلیج عدن 
خانزادی افزود: درفضایی که دزدی‌ها و راهزنی‌های دریایی  مسیر کشتیرانی جهانی را ناامن کرده بود و عمده شناورها و کشتی‌های تجاری ما  از این منطقه عبور می کرد و از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران ۹۰ درصد تجارت خود را از طریق دریا انجام می‌دهد بنابراین نیاز بود نیروی دریایی در تنگه باب المندب و مقطعی در ‌شرق اقیانوس هند حضور پیدا کند و ماموریت انجام دهد. 
وی اظهارداشت: این حضور با عملیات اسکورت کاروان‌ها آغاز شد و ناوگروه ها از سال ۸۸ به این منطقه اعزام شدند که تا امروز ۶۴ ناوگروه از نیروی دریایی به منطقه خلیج عدن، تنگه باب المندب و امروز با گسترش بیشتری به دریای سرخ اعزام شدند.
به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش ناو گروه های ۶۳ و ۶۴ طی  ماه های گذشته به ماموریت اعزام شدند و ناوگروه ۶۴ الان در حال انجام ماموریت است که عمدتا در دریای سرخ فعالیت می‌کند . دریایی که جامعه جهانی آن را یک دریای امن می‌شناخت از ماه های گذشته دست خوش عملیات تروریستی شده و حمله های مسلحانه ای به کشتی های در آنجا صورت می گیرد به همین دلیل با تدبیر ستادهای بالاتر نیروی دریایی حضور مستمر خود را تداوم داده است و امروز ناوگروه ۶۴ با حضور ناوشکن الوند و بندرعباس در حال انجام عملیات اسکورت کشتی در آن منطقه هستند و تا زمانی که امنیت در دریای سرخ ایجاد شود عملیات نیروی دریایی ادامه خواهد یافت.
خانزادی گفت: تحریم نیروهای مسلح و نیروی دریایی که از ابتدای انقلاب آغاز شده، باعث شده این نیرو خود را از وابستگی به تحریم‌ها رها کرده و بتواند عملیات خود را در همه دریاهایی که مورد نظر نظام است، تداوم دهد و از سوی دیگر تجهیزات جدید بسازد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در بهمن ماه «ناوشکن دنا» به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری که در ستاد فرماندهی نداجا برگزار شد، گفت: ۷ آذر یادآور رشادت و از جان گذشتگی نیروی دریایی در شصت و هفتمین روز بعد از آغاز جنگ تحمیلی است و با عملیات مروارید ناوگان نیروی دریایی عراق که سکوهای نفتی عراق از کار افتاد و ارتش عراق تا پایان جنگ نتوانست از دریا استفاده کند.

وی افزود: نیروی دریایی در دفاع مقدس بیش از ده هزار کشتی را اسکورت کرد و تنها ۲۰ فروند آن مورد اصابت قرار گرفت. نیروی دریایی به خوبی توانست نقش خود را در حفظ تجارت دریایی به خوبی ایفا کند.

* {با اشاره به ماموریت های مختلف نیروی دریایی برای حضور در دریا های آزاد و مبارزه با دزدان دریایی}:  تا کنون ۶۴ ناوگروه را برای دفاع از منافع کشور به آب های آزاد اعزام کرده ایم که با شرایط جدید دریایی سرخ و کانال سوئز در این منطقه نیز حضور یافته و چند کشتی و نفت کش را در چند روز گذشته اسکورت کردیم. 

* توفیقات نیروی دریایی ارتش پس از دفاع مقدس به سمت آب‌های شرق خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند توسعه یافت، بالغ بر ۹۰ درصد تجارت جمهوری اسلامی ایران از طریق دریا انجام می‌شود، بنابراین با وقوع دزدی دریایی، نداجا در محدوده خلیج عدن، تنگه باب المندب و حتی در مقطعی شرق اقیانوس هند وارد عمل شد.

محدوده عملکرد نداجا به دریای سرخ گسترش یافته است

* در ماه‌های اخیر با ناامن شدن دریای سرخ که منجر به چند حمله به نفتکش شد، محدوده عمل ما به دریای سرخ توسعه پیدا کرد که ناوگروه‌های شصت و سه و شصت و چهار در دریای سرخ حضور داشتند و هم‌اکنون نیز ناوگروه شصت و چهارم با حضور ناو الوند و ناو پشتیبانی بندرعباس در دریای سرخ حضور دارد و طی چند روز گذشته چند فروند کشتی نفتکش در دریای سرخ تا کانال سوئز اسکورت شده است.

* {در خصوص دستاوردهای نیروی دریایی ارتش}: از سال های گذشته ساخت ناوهای توپدار شروع شد، پس از آن تحت پروژه موج ساخت ناوشکن ها آغاز شد که تا کنون سه فروند از این ناوشکن ها ساخته شده است.

* کار ساخت ناوشکن دماوند تمام شده است و به آب انداخته شده، تست‌های شناوری آن طی شده و در حال نصب تجهیزات روی آن هستیم. دماوند با یک فناوری جدید در حوزه پیشران و سلاح تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

 

دنا بهمن ماه به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود

دماوند نسل جدید از شناور است که سطح مقطع راداری پایین تری برخوردار و چالاک تر است، انشاالله بهمن ماه شاهد خواهیم بود که ناوشکن دنا به نداجا ملحق خواهد شد.

* ناوشکن سهند سال گذشته به نیروی دریای ملحق شد و امروز این ناوشکن در حال آماده شدن برای ماموریت اقیانوسی است. ناو تفتان کار ساخت کاسه آن به پایان رسیده و امیدواریم این ناوشکن در سال ۹۹ به نیروی دریایی ملحق شود. 

* زیر دریایی‌های غدیر به تسلیحات بومی و اژدرهای بومی والفجر مسلح شده اند و در تیراژ بالا در نیروی دریایی بکار گرفته می شوند، زیر دریایی کلاس فاتح امروز در اختیار نیروی دریایی است و در ماموریت ها از آن استفاده می شود. 

*موضوع بعدی تسلیح زیر دریایی ها به موشک های زیر سطحی بود که سال گذشته این موشک تحت عنوان پروژه جاسک ۲ تست شد. البته این فناوری سال‌ها است که در اختیار وزارت دفاع است اما ما دقیق ترین موشک را انتخاب کردیم که می تواند با دقت بالایی اهداف را مورد اصابت قرار دهد. 

* همزمان الحاق یک فروند ناو مین شکار تحت عنوان صبا را به نیروی دریایی خواهیم داشت. همچنین الحاق پهپاد سیمرغ با مداومت پرواز ۲۴ ساعته و توانایی حمل انواع سلاح از جمله بمب، راکت و پرتابه را خواهد داشت. هواپیماهای آموزشی نسل جدیدی هم که ساخت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان است به یگان هوادریای نیروی دریایی ملحق خواهد شد. 

* به فناوری سیلوهای موشک عمود پرتاب دست پیدا کرده ایم که توانایی انهدام موشک کروز را هم دارند، نسل بعدی زیر دریایی فاتح به سیستم رانش مستقل از هوا AIP مجهز خواهد شد که به پنهان کاری زیر دریایی کمک می کند که دستیابی به فناوری آن در مجموعه وزارت دفاع به طور کامل انجام شده است.

کار ساخت ناوشکن سنگین تحت عنوان پروژه نگین از سال ۹۹ آغاز می شود

* کار ساخت ناوشکن سنگین تحت عنوان پروژه نگین از سال ۹۹ آغاز می شود. همچنین در آینده کار ساخت زیر دریایی سنگین بعثت نیز شروع خواهد شد که ویژگی های خاصی دارد. 

* شناور موج شش با تناژ بالا از نوع شناورهای تری ماران با سه بدنه خواهد بود،  همچنین در ناوهای جدید از رادار چشم عقاب که یک رادار آرایه فازی و چهروجهی ثابت است روی شناورها نصب می شود. 

* به تجهیزات جنگ الکترونیک خوبی دست پیدا کرده ایم،  وسیله جدیدی که تاثیرات راهبردی برای نیروی دریایی دارد، پهپاد جدید دریا پایه است که توسط محققان نیروی دریایی ساخته شده است و یک پهپاد عمود پرواز است. پهپادهای دریایی ویژگی های پیچیده ای دارند چون اهداف در دریا متحرک هستند و تکنیک های بسیار پیشرفته ای در این پهپاد بکار رفته است. 

* {در خصوص تهدید آمریکا در دریا}: تا امروز با اقتداری که در نظام وجود داشته آمریکایی ها به هیچ عنوان جرات تهدید مستقیم ندارند و اقدامات آنها بیشتر نیابتی به منظور اسجاد فضای نا امنی است.

* آخرین اقدامات تروریستی آنها علیه نفتکشهای ایران در دریای سرخ اتفاق افتاد و امروز این امنیت را در دریای سرخ ایجاد کرده‌ایم که اگر آمریکایی ها دست از پا خطا کنند، سیلی محکمی دریافت خواهند کرد.

* {در خصوص رزمایش‌های این نیرو در سال جاری}: به زودی رژمایش سه جانبه در منطقه شمال اقیانوس هند با شرکت کشورهای روسیه و چین خواهیم داشت که وس از آن هم رزمایش نیروهای دریایی حاشیه اقیانوس هند را خواهیم داشت.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.