میهمان ویژه نمایشگاه کتاب سال آینده و چالش‌های پیش رو

ضرورت استمرار در فعالیت‌های فرهنگی

فرهنگی /
شناسه خبر: 519211

با‌وجود تحریم‌هایی که از نظر سیاسی و اقتصادی متوجه کشورمان شده بهار سال‌جاری چینی‌ها به‌عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حاضر شدند، آن هم در قالب هیأتی که از نظر تعداد و همچنین اهمیت افرادی که در آن حاضر شدند بی‌سابقه بود. آن طور که از گفته‌های مسئولان برپایی نمایشگاه کتاب بهار 99 برمی‌آید این میهمان ویژه به احتمال بسیار یکی از دو کشور ترکیه یا سوریه خواهد بود.

همان‌طور که سخنگوی شورای سیاستگذاری سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران چندی پیش اعلام کرده احتمال انتخاب کشور ترکیه به‌عنوان میهمان ویژه این دوره بسیار است. البته این مسأله درباره سوری‌ها هم صدق پیدا می‌کند چراکه تنها کشورهایی که به شکل کتبی و از طریق وزرای خارجه خود درخواست میهمان ویژه شدن را مطرح کرده‌اند ترکیه و سوریه بوده‌اند. با این حال یونانی‌ها هم چندی قبل دراین زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند. طی جلسه شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب که امروز برگزار می‌شود این مسأله طرح شده و یکی از سه کشور مذکور در بهار آینده از مزایای میهمان ویژه شدن برخوردار خواهد شد. بعد از نهایی شدن این انتخاب، کشور مقابل هم زمانی را برای میهمان ویژه شدن نمایندگان نشر کشورمان به میزبانی خود در نظر خواهد گرفت؛ بنابراین یکی از نکات مثبت این انتخاب‌ها شکل‌گیری روابط فرهنگی متقابل است. نکته دیگری که نباید فراموش کرد این تعاملات فرهنگی با میهمان ویژه تنها به 10 روز برگزاری نمایشگاه کتاب محدود نمی‌شود و طی یک سال در جریان خواهد بود. وقتی هیأت چینی بهار سال‌جاری به‌عنوان میهمان ویژه در کشورمان حضور پیدا کردند زمینه‌هایی برای آشنایی آنان با ادبیات معاصر فارسی فراهم شد. حتی خاطرم می‌آید که برخی از آنان اعلام کرده بودند اطلاع چندانی درباره ادبیات داستانی و شعر معاصرمان ندارند و به‌دنبال همین گفت‌و‌گوها بهانه‌ای برای انجام ترجمه‌هایی از نوشته‌های فارسی فراهم شد. فعالیت‌ها و همکاری‌های فرهنگی تنها در شرایطی اثر‌گذار خواهند بود که تداوم داشته باشند و این اتفاقی است که تلاش کردیم در این یک سال با طرف چینی به آن دست پیدا کنیم که نتیجه آن را در نمایشگاه کتاب به مردم اعلام خواهیم کرد.
از بحث انتخاب میهمان ویژه که بگذریم این روزها یکی از نگرانی‌های اهالی نشر و حتی مردم این است که بالاخره نمایشگاه کتاب در مجموعه شهرآفتاب برپا می‌شود یا اینکه همچنان در مصلای تهران باقی می‌ماند. آن طور که اهالی نشر طی چند هفته اخیر گفته‌اند آنان خواهان باقی ماندن نمایشگاه کتاب در مصلی هستند و حتی برخی از آنان تأکید کرده‌اند اگر نمایشگاه به شهر آفتاب منتقل شود در آن شرکت نخواهند کرد. با وجود آنکه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان انتخاب محلی هستیم که خواست مردم و ناشران است اما نباید فراموش کرد که این وزارتخانه تنها ارگان اثرگذار در این تصمیم‌گیری نیست. شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران شامل نمایندگانی از تشکل‌ها و سازمان‌های مختلف است. نمایندگان شورا از هر دو محل احتمالی میزبانی نمایشگاه کتاب بازدید کرده‌اند که نتیجه آن امروز در جلسه شورای سیاستگذاری اعلام می‌شود. به‌عنوان مدیر نهاد مجری برگزاری این رویداد فرهنگی امیدوارم بسرعت درباره محل میزبانی نمایشگاه کتاب تصمیم‌گیری شود تا ناچار به اقدامات دقیقه نودی نشویم. اگر این انتخاب بموقع انجام بگیرد آزادی بیشتری در چگونگی فعالیت‌مان در حوزه نظارتی در بخش‌های خارجی، درآمدها، ساختار و چیدمان منظم‌تر سالن‌ها خواهیم داشت.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.