حرف زدن کافی است، از فلسطین واقعاً حمایت کنید

بین الملل /
شناسه خبر: 519204

اعلام موضع امریکا در مورد شهرک‎سازی‎های رژیم صهیونیستی، بقایای امید فلسطینی‎ها برای دست یافتن به کشوری مستقل و آزاد را نابود کرد. شاید مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا ادعا کرده باشد، این شهرک‎سازی‎ها قانونی است و وجود آنها هیچ قانون بین‌المللی را زیر پا نمی‎گذارد. اما جهان باید این تصور را کنار بزند و از مردم فلسطین و حقوق آنها دفاع کند.

هیچ شکی نیست که ساخت شهرک‎های صهیونیستی بر اراضی فلسطینیان نقض تمامی قوانین بین‎المللی است. بعد از جنگ جهانی دوم، بر اساس توافقنامه ژنو که درباره اراضی اشغالی فلسطین به امضا رسید، تأکید شد، فلسطینیان این مناطق نباید از خانه‌های خود به جای دیگری منتقل شوند و ساختار جمعیتی این مناطق باید حفظ شود. علاوه بر این طبق قانونی که در سال 1998 در لاهه به تصویب رسید، چنین نقل و انتقال‎های جمعیتی در اراضی اشغالی حکم جنایت جنگی را دارد.
ضمن آنکه سال 1967 وقتی اسرائیل اشغالگری خود در سرزمین‎های فلسطینی و عربی را آغاز کرد، شورای امنیت سازمان ملل نشستی برگزار کرد و قطعنامه 242 را علیه این اقدام به تصویب رساند و این اقدام را نقض توافق‎های به دست آمده پس از جنگ جهانی دوم و تجاوز به سرزمین دیگری و اشغال آن سرزمین با جنگ تلقی کرد.
شورای امنیت سازمان ملل همچنین در سال 2016 قطعنامه دیگری را هم در این خصوص تصویب کرد. این قطعنامه نیز تأکید می‎کرد، ساخت شهرک‌های صهیونیستی در اراضی فلسطینیان هیچ وجاهت قانونی ندارد و چنین اقدامی معادل نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی و سنگ اندازی در مسیر حل بحران خاورمیانه به روش دو دولتی است.
درست چند روز پیش از اینکه پمپئو شهرک‎سازی‎ها در اراضی اشغالی فلسطین را قانونی اعلام کند، دیوان عدالت اتحادیه اروپا از قانونی رونمایی کرد که تأکید داشت، اسرائیل باید روی محصولاتی که در شهرک‎‎های اسرائیلی در اراضی اشغالی تولید می‎شوند، برچسب بزند. زیرا اگر این اقدام را انجام ندهد، این مناطق را نیز جزء ممالک خود محسوب کرده که خلاف قوانین و توافق‎های بین‎المللی است.
تاکنون بجز دولت دونالد ترامپ، تنها دولت جیمی کارتر بوده که ساخت شهرک‎های صهیونیستی را قانونی اعلام کرده ‎است. اما بجز کارتر و ترامپ دیگر هیچ کدام از دولت‎های امریکا موافق ساخت چنین شهرک‎هایی نبودند و معتقد بودند، این شهرک‎سازی‎ها قانونی نیست و مسیر صلح و سازش در خاورمیانه را مسدود می‎کند.
حالا در چنین شرایطی چشم فلسطینی‎ها به اروپا دوخته شده‎ است. البته بلافاصله بعد از اعلام موضع پمپئو، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به‌طور روشن اعلام کرد که موضع اتحادیه اروپا در قبال این شهرک‎ها تغییر نکرده است و این گونه شهرک‎سازی‎ها را غیرقانونی می‎داند. او همچنین تأکید کرد که اتحادیه اروپا همچنان به راه‌حل دو دولتی اعتقاد دارد. اما این اولین بار نیست که اتحادیه اروپا چنین موضعگیری‎های صریحی را در قبال اسرائیل اتخاذ می‎کند. آنها بارها با تندی تمام اسرائیل را بابت اقدامات مختلف آن علیه فلسطینی‎ها محکوم کرده‎اند. در حالی که می‎توانستند و می‎توانند در عمل کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند. حرف زدن دیگر کافی است. اگر رهبران اروپا یا هر کشور دیگری در سطح جهان می‎خواهند واقعاً از فلسطینی‎ها حمایت کنند، باید در عمل این کار را انجام دهند نه با کلام.
منبع: project syndicate

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.