طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش 3 ماه بعد از کسب رأی اعتماد

ایست هیأت رئیسه به موج استیضاح‌های جدید

سیاسی /
شناسه خبر: 519194

گروه سیاسی/ در روزهایی که صف استیضاح‌های وزرا در بهارستان شلوغ‌تر شده، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس اعلام کرده که هیچ استیضاحی اعلام وصول نخواهد شد. این حرف را دیروز اسدالله عباسی در حالی مطرح کرده که همزمان طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش هم تقدیم مجلس شده بود.

 محسن حاجی میرزایی کمتر از 3 ماه پیش در 12 شهریورماه با 200 رأی موافق برای وزارت آموزش و پرورش رأی اعتماد گرفته بود.  قبل از آن هم در روزهای گذشته طرح استیضاح وزرای نفت و کشور تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده بود. این در حالی است که قرار بود دیروز هم جلسه استیضاح محمود حجتی، وزیر سابق جهاد کشاورزی برگزار گردد که او روز دوشنبه با قبول استعفایش توسط رئیس جمهوری، از ترکیب کابینه کنار رفت.
دیروز علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیأت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با «ایسنا» خبر داد که  «طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش با ۶۰ امضا تحویل هیأت رئیسه شد و هیأت رئیسه آن را برای بررسی به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع کرد.» به گفته یوسف‌نژاد، خلف وعده در اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان، کلاس‌های بدون معلم و عدم تأمین متون درسی از اول مهر تاکنون، عدم توزیع عادلانه نیروی انسانی و امکانات آموزشی، انتصاب مسئولین ناکارآمد، عدم نظارت بر عملکرد مسئولان تحت امر، عدم تعیین تکلیف کامل نیروهای حق‌التدریسی خرید خدمت و آموزشیاران نهضت سوادآموزی و کمبود نیروی انسانی در رده‌های آموزشی و خدماتی در مدارس از محورهای این استیضاح است.
همزمان روز گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت هم برای برگزاری جلسه با نمایندگان استیضاح کننده‌اش در کمیسیون انرژی مجلس حضور یافت. طرح استیضاح او روز دوشنبه با 75 امضا به کمیسیون انرژی ارجاع شده بود. سکینه الماسی، سخنگوی کمیسیون انرژی در رابطه با این جلسه به «ایرنا» گفت که «با توجه به اینکه بعضی موارد مطرح شده توسط وزیر نفت نیاز به توضیحات بیشتر و ارائه مدارک و آمارهای دقیق‌تری توسط وی داشت، ادامه بررسی‌ها به ظهر روز یکشنبه، ۱۷ آذرماه موکول شد.» وی گفت: «قرار شد وزیر نفت با اسناد و مدارک دقیق‌تر دوباره در جلسه کمیسیون انرژی در تاریخ مزبور حضور پیدا کند و سؤالات را در ۹ محور اعلامی، پاسخ دهد. ما چون هفته آینده به حوزه‌های انتخابیه می‌رویم، ناچار بودیم امروز جلسه را تشکیل دهیم که طبق آیین‌نامه اقدام کرده باشیم.» در این میان اما هنوز اعضای هیأت رئیسه درباره سرنوشت طرح استیضاح وزیر کشور که توسط علی مطهری تهیه شده بود، اعلام نظر نکرده‌اند که آیا این طرح به کمیسیون خاصی ارجاع شده یا خیر؟
اما نکته مهم دیروز سخنان اسدالله عباسی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس بود که خبر داد: «هیأت رئیسه مجلس استیضاح وزیران در این مقطع را به صلاح نمی‌داند.» او دیروز به «ایرنا» گفت: «بنا شده مشکلات نمایندگان از طریق کمیسیون‌های تخصصی پیگیری شود.»

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.