مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آب‌خوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری کشور:

۲۸ درصد گستره کشور در معرض سیل‌های شدید و طغیانی

اجتماعی /
شناسه خبر: 519183

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آب‌خوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری کشور گفت: ۲۸ درصد گستره کشور ما در معرض سیل‌های شدید و طغیانی بوده که در همه مناطق کشور حتی مناطق کویری نیز وجود دارد و می‌توان تنها ۴ درصد را استثنا کرد.

ابوالقاسم حسین‌پور امروز در هشتمین همایش ملی سامانه‌های سطوح آبگیر باران که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: بحث مدیریت ریزش‌های جوی موضوع‌ مهمی است. بحث مدیریت ریزش‌های جوی در کشور موضوعی بوده که اگر به حجم بارش‌ها و حجم استفاده توجه کنیم نشان می‌دهد راه زیادی داریم. کارهای زیادی انجام شده و تمام دستگاه‌ها کارهای خوبی انجام دادند اما هنوز راه طولانی در پیش داریم.‌

وی با بیان اینکه ۴۰۰ میلیارد متر مکعب ریزش جوی دستخوش تغییر شده و اکنون این رقم را نداریم، عنوان کرد: باید چه کار کنیم تا خود را با کمتر از این میزان سازگار نماییم؟ قوانین و اسناد بالادستی مهمی در کشور تاکید دارد که این مهم انجام شود.

یکی از بحث‌هایی که توفیق زیادی برای تحقق آن نبوده، ماده ۲۷ تحت عنوان افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی است. ما تا افق ۱۴۰۴ برای مهار ریزش‌های جوی تکلیف قانونی بزرگی در پیش داریم. در بارش‌های سال جاری عکس‌العمل سریع در احیای قنوات را شاهد بودیم.

حسین‌پور بیان کرد: خشکسالی درد مزمن ماست، نمی‌توانیم مقابله کرده و برای چالش اقلیم کاری انجام دهیم که رو به تشدید است و تشدید بیابان‌زایی را نیز به دنبال دارد. سامانه‌های آبگیر باران می‌تواند در این زمینه کمک کند. ۲۸ درصد گستره کشور ما در معرض سیل‌های شدید و طغیانی بوده که در همه مناطق کشور حتی مناطق کویری نیز وجود دارد و می‌توان تنها ۴ درصد را استثنا کرد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آب‌خوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری کشور با اشاره به اینکه علی‌رغم کاهش حجم بارش‌ها، شدت آن‌ها در حال افزایش است، تصریح کرد: بیش از ۷۳۰۰ مورد سیل از دهه ۳۰ تاکنون رخ داده و در ۸ ماه سال 98 نیز ۱۲۳ مورد سیل کوچک و بزرگ ثبت شده است.

فرسایش خاک معضل بزرگی بوده و فرونشست زمین یکی از معضلاتی است که باید به جد به آن بپردازیم. دشت‌های ممنوعه و بحرانی یکی از کارهای کمک‌کننده بوده که در وهله اول کنترل اضافه برداشت و بعد اقدامات آب‌خوان‌داری و آب‌خیزداری است.

وی در خصوص سیاست‌ها، برنامه‌ها و اهداف سازمان جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری کشور، گفت: ما به دنبال نفوذ قطره قطره آب باران به زمین هستیم که تقویت پوشش گیاهی، حفظ خاک و ‌تغذیه آب‌خوان را از طریق سامانه‌های آبگیر به دنبال دارد.

در بحث احیای جنگل‌های بلوط غرب از تکنیک‌ها و متدهای سامانه‌های سطوح آبگیر استفاده می‌شود و نظرات علمی در خصوص آنچه تحت عنوان زوال بلوط در زاگرس داریم، بیان می‌کند که باید رطوبت را تقویت کرد. مراتع کشور ما بیشتر از بذرکاری، نهال‌کاری و بوته‌کاری به تامین رطوبت نیاز دارد. مدیریت روان‌آب‌ها و هرزآب‌ها به احیای مناطق بیابانی کمک می‌کند.

حسین‌پور گفت: تاکید ما روی مشارکت مردم است و این امکان فراهم شده که از مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده کنیم. حوزه‌های آب‌خیزداری کشور ۱۲ میلیون ‌هکتار فعالیت انجام داده، ۱.۵ هکتار در بیش از یک هزار حوزه آب‌خیزداری در دست اقدام و ۱۴ میلیون‌ مطالعه آماده اجرا داریم./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.