مصرف روزانه بنزین بعد از سهمیه بندی

75 یا 105 میلیون لیتر؟

اقتصادی /
شناسه خبر: 519154

بعد از اعمال سهمیه‌ بندی بنزین، اخبار ضد و نقیضی از میزان مصرف به‌گوش می‌رسید؛ از 105 میلیون لیتر تا 75 میلیون لیتر در روز. اما هیچ کدام رسمی و مستند نبود.

 با افزایش تعداد آمارهای اعلامی از مصرف، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اطلاعیه رسمی منتشر کرد و نوشت: «بدین وسیله شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با توجه به آمار‌های غیر رسمی که در برخی از جراید منتشر شده است، ضمن رد آنها اعلام می‌کند که متوسط میزان مصرف بنزین کشور در روز سوم آذرماه سال‌جاری، ۷۵ میلیون لیتر بود.»
این شرکت در اطلاعیه خود اذعان کرد که «متوسط مصرف بنزین کشور از زمان اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، یعنی بیست و چهارم آبان تا پایان روز سوم آذر حدود 79 میلیون لیتر در روز بوده است. در حالی که متوسط مصرف بنزین از ابتدای سال‌جاری تا پایان روز بیست و سوم آبان (قبل از اجرای این طرح) حدود 98 میلیون لیتر در روز بوده است.»
کاهش 19 میلیون لیتری مصرف بنزین در روزهای اخیر که نتیجه سهمیه‌بندی بنزین با دو نرخ لیتری 1500 تومان (سهمیه ای) و لیتری 3000 تومان (آزاد) است، در حالی رقم خورده که میزان سوختگیری در دو روز پایانی آبان ماه و با اعلام منتقل نشدن سهمیه برخی از وسایل نقلیه بنزین سوز به ماه بعد، افزایش چشمگیری داشت. از این‌رو خبری که رئیس پلیس راهور ناجا درباره میزان مصرف بنزین بعد از سهمیه‌بندی عنوان کرده بود، شاید تنها برای یک روز پایانی آبان بوده است. کمال هادیان‌فر گفته بود که با اصلاح قیمت بنزین، 11 میلیون لیتر به مصرف بنزین کشور اضافه شده‌ و از 94 میلیون لیتر به 105 میلیون لیتر در روز رسیده است.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.