پنج رویداد جهان

بین الملل /
شناسه خبر: 519150
سرقت یک میلیارد یورویی از موزه‌ 
موزه گرین والت شهر درسدن آلمان، یکی از مشهورترین گنجینه‌های تاریخی اروپا، روز دوشنبه مورد سرقت قرار گرفت و به گفته رئیس این موزه، سه مجموعه از 10 مجموعه جواهرات الماس نفیس این موزه ربوده شد. این سه مجموعه الماس به سرقت رفته متعلق به قرن هجدهم آنقدر باارزش بودند که هیچ‌کس نتوانسته بود روی آنها قیمت بگذارد. پلیس شهر درسدن آلمان می‌گوید، سارقان که دست‌کم دو نفر بودند با شکستن یک پنجره کوچک و احتمالاً بعد از قطع کردن برق موزه، وارد این ساختمان شده‌اند.
 
---
دیدار مادر و دختر پس از 44 سال
سال 1975 درست اندکی پیش از اینکه حاکمیت سایگون به‌دست کمونیست‎ها بیفتد، در اوج هرج و مرج‎های درگیری‎ها بین شمال و جنوب ویتنام، 3 هزار کودک که متعلق به ویتنام شمالی بودند، از خانواده‎های خود جدا ماندند و به خانواده‌هایی جدید سپرده شدند. یکی از این کودکان «لی مای» 3 ساله بودکه خانواده‎ای از قشر متوسط او را به فرزندی قبول کرده و راهی انگلیس شدند. «لی مای» چند ماه پیش از طریق سایتی که به او اجازه می‎داد از طریق دی‌ان‌ای خود فامیلش را پیدا کند، مادرش را پیدا کرد و این هفته 44 سال پس از آن ایام تلخ موفق شد، مادرش را که چین و چروک 70 سالگی بر چهره‎اش نشسته، ببیند.
---
کودکان ناشنوا قربانی  تجاوز
دو کشیش آرژانتینی امروز به اتهام آزار جنسی کودکان ناشنوا به زندان محکوم شدند. در جلسه دادگاه «هوراشیو کورباشو» و «نیکولای کورادی»، دو کشیش خاطی که از سال 2004 تا 2016 در مدرسه مندوزا کودکان را مورد تجاوز قرار می‎دادند، چند نفر از قربانیان آنها حضور داشتند. در پایان این دادگاه، نفر اول به 45 و دوم به 42 سال زندان محکوم شدند. باغبان این مجموعه نیز که همدست آنها بوده ‎است، به 18 سال زندان محکوم شد.
 
 
36 سال زندان برای گناه نکرده
در ایالت مریلند امریکا سه مرد رنگین پوست پس از تحمل 36 سال حبس به‌خاطر جرمی که مرتکب نشده بودند؛ از زندان آزاد شدند. آلفرد، رَنسوم و اَندرو 36 سال پیش در سن نوجوانی به‌جرم دست داشتن در قتل یک نوجوان دیگر در بالتیمور محاکمه و زندانی شدند قاضی دادگاه روز دوشنبه با یک عذرخواهی ساده اعلام کرد، سیستم قضایی مرتکب اشتباه شده است.
---
مرگ جاسوس افسانه‌ای روسیه در ایران
گوهر وارطانیان، مأمور اطلاعاتی مشهور و افسانه‌ای سرویس اطلاعات شوروی سابق که مانع ترور رهبران شوروی، انگلیس و امریکا توسط آلمان‎ نازی در ایران شده بود، امروز در ۹۳ سالگی از دنیا رفت. به‌گزارش ایرنا گوهر به‌همراه شوهرش گئورگ وارطانیان حدود ۴۳ سال با نام‌های مستعار «آنیتا» و «هانری» در سازمان اطلاعات شوروی کار می‌کردند و در سال ۱۹۴۳ میلادی عملیات سرویس ویژه آلمان نازی تحت عنوان «پرش بلند» برای ترور چرچیل، استالین و روزولت رهبران بریتانیا، شوروی و امریکا در زمان برگزاری کنفرانس تهران را ناکام گذاشتند. براساس گزارش رسانه‌های روسیه او به‌همراه شوهرش فعالیت‌های اطلاعاتی گسترده‌ای در ایران در شرایط دشوار داشت. این نیروی اطلاعاتی شوروی پیش از مرگ گفته بود «سلیا ساندیس» نوه وینستون چرچیل نخست‌وزیر پیشین بریتانیا به خاطر نجات جان پدربزرگش در زمان برگزاری کنفرانس تهران در سال ۱۹۴۳ میلادی در مسکو به دیدن او رفت و شخصاً از او و سرویس اطلاعاتی شوروی برای نجات جان پدربزرگش تشکر کرد.
 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.