مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر خبر داد

رویت لکه نفتی ۱۵ مایلی در آب‌های خلیج فارس/ احتمال توسعه دامنه آلودگی

اقتصادی /
شناسه خبر: 519142

بوشهر پس از طغیان آلودگی‌های نفتی شهریور ماه سال جاری در سواحل جزیره خارگ که تا سواحل گناوه نیز امتداد یافته بود، بار دیگر سکوی نفتی ابوذر مستقر در جزیره خارگ موجب ایجاد لکه‎ نفتی به وسعت ۱۵ مایل و عرض ۱۰۰ متر در آب‌های خلیج فارس شده است.

سیاوش ارجمندزاده، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در این خصوص گفت: بنا بر گزارش‌های دریافتی مبنی بر آلودگی نفتی در دریا از محل خط لوله انتقال نفت (مربوط به سکوی نفتی ابوذر تحت نظارت شرکت نفت فلات قاره منطقه خارگ) در ۸ مایلی غرب جزیره خارگ بلافاصله شناورهای قیام و ناجی ۹ اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر به محل وقوع آلودگی اعزام و عملیات پاکسازی آلودگی نفتی سواحل جزیره خارگ (آب‌های خلیج فارس) توسط این ۲ شناور آغاز شد.

وی افزود: طی پایش‌های متعدد شناورهای اعزام شده، لکه‌‌ای نفتی به وسعت ۱۵ مایل و با عرض ۱۰۰ متر در منطقه رویت شد.

این مسئول بیان کرد: در مراحل ابتدایی تیم مقابله با آلودگی به همراه تجهیزات و شناورهای خلیج فارس و قیام ۷ اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اقدام به کنترل و مقابله با آلودگی نفتی از طریق پاشش دیسپرسنت کردند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر یادآور شد: شدت آلودگی به گونه‌ای است که مهار آن توسط اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر و شرکت نفت فلات قاره امکان پذیر نبوده و احتمال توسعه دامنه آلودگی ایجاد شده وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، ارجمندزاده تاکید کرد: در راستای انجام اقدامات در سطوح بالاتر هماهنگی و هم پوشانی با شرکت‌ها و نهادهای منطقه و همچنین اطلاع رسانی به بخشداری ویژه خارگ و اداره کل مدیریت بحران استانداری انجام شده است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه آب‌های استان بوشهر همواره در معرض آلودگی‌های نفتی قرار دارد شرکت‌های بهره بردار منطقه باید از تجهیزات متناسب با ریزش‌ها و آلودگی‌های احتمالی برخوردار باشند. / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.