اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بازگشت به زندگی

بازگشت به زندگی

70 دقیقه احیا و ماساژ قلبی کارساز نیست و به ناچار دخترک را به تیغ جراحی می‌سپارند و اینجاست که باز هم دستان دکتر "سبزی" معجزه می‌کند و رویای زندگی دوباره را به دختر نوجوان هدیه می‌دهد.

یک برگشت خاص

 امروز صبح دختر نوجوانی که دچار آمبولی و ایست قلبی شده بود به بیمارستان امام علی(ع) منتقل می‌شود و با وجود علائم حیاتی ضعیف، تیم درمان کار احیا و ماساژ قلبی را شروع می‌کند.

70 دقیقه از ماساژ و احیای قلبی بیمار می‌گذرد، اما دختر نوجوان همچنان علائمی از بازگشت نشان نمی‌دهد و برای همین تیم احیا دست به دامن تیم جراحی می‌شوند.

دختر نوجوان بدون علائم حیاتی مغزی و علائم حیاتی ضعیف قلبی راهی اتاق عمل می‌شود و به‌مدت یک ساعت تحت درمان دستگاه گردش خون برون پیگیری (پمپ مصنوعی) قرار گرفته و همزمان کار جراحی نیز انجام می‌شود و دختر نوجوان به طرز معجزه آسایی دوباره به زندگی برمی‌گردد.

دکتر سبزی که حالا یکی از پیشکسوتان برجسته جراحی قلب استان کرمانشاه محسوب می‌شود درخصوص این جراحی و خاص بودن آن گفت: این جراحی، جراحی نادری نیست و ماهانه دو تا سه مورد از آن در همین بیمارستان امام علی (ع) انجام می‌شود، اما می‌توان گفت این جراحی خاص است چرا که بیمار بعد از 70 دقیقه احیا و ماساژ قلبی به اتاق عمل آمد و خوشبختانه عمل جراحی برای برگشت او کارساز بود.

او بیان کرد: این دختر نوجوان به‌دنبال یک جراحی عمومی 10 روزی استراحت مطلق داشته و به احتمال زیاد همین استراحت مطلق موجب ایجاد لخته در شریان‌های تحتانی بدن او می‌شود.

این جراح قلب تصریح کرد: این لخته خون از اندام تحتانی خود را به ریه بیمار می‌رساند و همین امر موجب آمبولی و ایست قلبی این دختر نوجوان شده بود.

او ادامه داد: بعد از انتقال بیمار به بیمارستان بلافاصله کار احیا و ماساژ قلبی انجام می‌شود، اما بعد از 70 دقیقه تلاش متاسفانه وضعیت بیمار تغییر نمی‌کند.

سبزی تصریح کرد: بعد از این مدت احیا، بیمار بدون علائم حیاتی مغزی و با علائم حیاتی قلبی بسیار ضعیف و فشار خون بسیار پایین به اتاق عمل آورده می‌شود و در ابتدا او را زیر دستگاه گردش خون برون پیکری قرار دادیم، چرا که بر اثر ایست قلبی، قلب توانی برای پمپاژ خون نداشت. همزمان با اینکه گردش خون برون پیکری بیمار با دستگاه جریان داشت، عمل جراحی برای برداشتن لخته‌ها از ریه بیمار انجام شد و توانستیم لخته‌ها را از شاخه‌های شریانی ریه بیمار خارج کنیم واین دختر نوجوان به تدریج علائم قلبی و مغزی خود را به‌دست آورد.

سبزی یادآور شد: خاص بودن این جراحی تنها به این علت است که بیمار به 70 دقیقه احیا و ماساژ قلبی و داروهای بسیاری که گرفته بود جواب نداد، اما خوشبختانه عمل جراحی برای او کارساز بود و دختر نوجوان دوباره به زندگی برگشت./ ایسنا

کپی
نظرات
نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.