استاندار تهران توضیحاتی را در خصوص میزان خسارت‌ها و دستگیر شدگان اغتشاشات اخیر در سطح استان تهران ارائه کرد.

شهردار تهران در تشریح خسارت‌های شهر تهران در اغتشاشات اخیر گفت: این خسارت‌ها در مناطق ۲۲ گانه کم بوده و یک بی آر تی و یکی از نواحی ما در این اغتشاشات آسیب دیده است.

خسارت اغتشاشات در پایتخت از زبان شهردار تهران

 پیروز حناچی در حاشیه افتتاح ۱۷ پروژه منطقه ۱۷ که صبح امروز سه شنبه انجام شد در جمع خبرنگاران گفت: پیرو افتتاح قبلی استخر بانوان که قبلا انجام شده بود امروز نیز مجموعه استخر آقایان در منطقه ۱۷ افتتاح شد تا به این ترتیب مجموعه آدم و حوا در این منطقه تکمیل شود.

وی افزود: منطقه ۱۷، منطقه‌ای پر تراکم از لحاظ جمعیتی است لذا در اولویت تکمیل خدمات شهرداری تهران قرار دارد تا با کمترین قیمت خدمات در این منطقه در اختیار مردم قرار گیرد لذا امروز ۱۷ پروژه مبتنی بر دسترسی‌های محلی شامل احداث پارک و تملک پلاک‌هایی برای ارائه خدمات عمومی انجام شد.

شهردار تهران که صبح امروز مسیر مترو زمزم تا مجموعه استخر آدم و حوا در منطقه ۱۷ را با دوچرخه رکاب زد، گفت: امروز سه شنبه‌ بدون خودرو است لذا بازدید از این پروژه‌ها با دوچرخه انجام خواهد شد.

میزان خسارت ها در شهر تهران در جریان اغتشاشات

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص خسارت‌های وارده به شهر تهران در جریان اغتشاشات اخیر گفت: خسارت اغتشاشات برآورد شده و در سطح مناطق ۲۲ گانه کم بوده به شکلی که یک بی آر تی و یکی از نواحی ما آسیب دیده است.

کسانی که در بارش برف اخیر کوتاهی کردند برکنار کردیم

وی در خصوص ارائه گزارش در مورد عملکرد شهرداری در بارش برف اخیر اظهار کرد: در مورد برف گزارش آماده شده است و فکر می‌کنیم کسانی که می‌توانستند بهتر عمل کنند را برکنار کردیم اما این بحث داخلی است و خیلی نیازی ندارد که داد بزنیم. برای کسانی که مسئولیت دارند این برکناری‌ها پیام لازم را به همراه دارد.

حناچی در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات شهرداری در حوزه کاهش آلودگی هوا گفت: فیلتر دوده تعدادی از اتوبوس‌های شهر تهران در حال نصب است و در این مسیر از شرکت‌های دانش بنیان کمک گرفتیم. قطعا ما در ماه‌های آذر و دی با پدیده وارونگی هوا مواجه هستیم که آلودگی به سمت زمین می‌آید. باید منشأ آلودگی در این دوران بیشتر کنترل شود. در دو هفته گذشته کنترل وسایل نقلیه سنگین انجام شد اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که از خودروهای شخصی کمتر استفاده کنیم و بیشتر از خودروهای عمومی بهره بگیریم.

وی ادامه داد: ما در ساعات پیک مترو و اتوبوس‌ها فشار زیادی را به مجموعه تحمیل می‌کنیم اما از سوی دیگر نیز در تلاشیم که بتوانیم با کمک دولت اتوبوس‌ها و قطارهای جدیدی تامین کنیم. امیدواریم از واگن‌های جدید ۲۰۰ واگن به صورت آماده وارد مجموعه شود.

وی ادامه داد: جریان هوا و بارندگی‌ها هم تاثیر بسیاری در شرایط وارونگی هوا دارد. امیدواریم با اطلاع رسانی بتوانیم شرایط را هر چه بهتر کنترل کنیم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص متراژ واحدهای ساخته شده در طرح مسکن ملی گفت: روی متراژ صحبتی نشده، شیوه‌های طراحی می‌تواند واحد کوچک را بسیار فاخر کند. ما پیشنهادات خود را در قالب لایحه‌ای برای دولت ارسال می‌کنیم و مبتنی بر کمک بخش خصوصی این واحدها را برای زوج‌های جوان آماده خواهیم کرد. قطعا این موضوع در کمیسیون‌های دولت چکش می‌خورد و متراژ و سایر مسائل آن در آنجا بررسی خواهد شد.

وی در خصوص کاهش یک ساعته طرح ترافیک در شهر تهران نیز گفت: قطعا این بحث‌ها کارشناسی است و توصیه می‌کنم که در مطبوعات هم مطرح نشود. به صحبت‌های پلیس پاسخ‌های کارشناسی داده شده است. کاهش ساعت نمودارها نشان می‌داد که به لحاظ حجم و آلودگی اتفاق خاصی نمی‌افتد، لذا با این موضوع موافقت کردیم ولی باید همه تصمیم‌ها در فضای کارشناسی گرفته شود.

حناچی در خصوص تجمیع پلاک‌ها و نوسازی بافت‌های فرسوده افزود: امتیازاتی که در حوزه پلاک‌های فرسوده داده می‌شد هیچ گاه لغو نشده اما در مورد تسهیلات تشویقی بانک‌ها وقفه ایجاد شده بود که در تلاش هستیم تا این تسهیلات داده شود و کار سریع‌تر پیش برود. همچنین تلاش می‌کنیم در مناطق جنوبی نیز تسهیلات دیگری را برقرار کنیم، البته مسائل اقتصادی باید توسط بانک مرکزی و دستگاه‌های اقتصادی تصمیم گیری شود.

محسنی بندپی : هنوز میزان خسارت‌ها جمع‌آوری نشده

استاندار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص میزان خسارت‌های وارده در استان تهران در اغتشاشات اخیر گفت: هنوز میزان خسارت‌ها جمع‌آوری نشده؛ چرا که باید ابتدا برآورد کارشناسی انجام شود و همه بیمه‌ها و بانک‌ها خسارت‌ها را اعلام کنند. لذا منتظریم که بانک مرکزی، بیمه مرکزی و فرمانداران خسارت‌ها را به صورت کارشناسی و مستند جمع‌بندی و به استان ارسال کنند تا رقم دقیق مشخص و سپس اعلام شود.

بسیاری در اغتشاشات دستگیر شده اند

محسنی بندپی در خصوص تعداد دستگیرشدگان در اغتشاشات اخیر نیز گفت: بسیاری دستگیر شدند و قوه قضائیه ورود بسیار خوبی داشته، اما باید غربالگری نهایی انجام شود و پس از آن آمار دقیق دستگیرشدگان اعلام شود.

محسنی بندپی همچنین در پنجمین جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران در سال ۹۸، گفت: حدود دو جلسه در برگزاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران عقب هستیم. لذا باید جلسات فوق‌العاده‌ای داشته باشیم. قطعا مسئله قاچاق کالا و نظارت بر عملکرد عرضه کالاها در شرایط فعلی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با اشاره به پنجم آذرماه و سالروز تشکیل بسیج، این روز را به همه بسیجیان تبریک گفت و افزود: در جلسه امروز پایشی در مورد وضعیت انبارها و ورود و خروج کالا به انبارهای سطح استان تهران انجام و مقرر شد همه فرمانداران گزارشی در خصوص انبارهای موجود و نحوه ورود و خروج کالاها در جلسه بعدی ارائه کنند.

وی ادامه داد: همچنین نسبت به تامین سامانه هوشمند این انبارها باید در سطح استان اقدامی جدی صورت گیرد تا در جهت تحقق دولت الکترونیک و شفافیت، این موضوع محقق شود.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع ساماندهی وانت بارهای برون شهری اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش قیمت بنزین تناسبی میان افزایش خدمات وانت بارها وجود نداشته و بیش از سه برابر افزایش قیمت داشتند. در حالیکه لاستیک، روغن و سایر اقلام آنها ثابت مانده و همچنین سهمیه سوخت نیز دارند. این گزارش در ستاد تنظیم بازار استان تهران ارائه شده، لذا ساماندهی وانت بارها و همچنین اخذ بارنامه توسط آنها باید به طور جد پیگیری شود.

وی افزود: بر اساس تعهدی که به شهروندان دادیم که موضوع تنظیم بازار را به طور جد پیگیری کنیم و از بروز گرانی‌ها جلوگیری کنیم، حتما باید وانت بارها ساماندهی‌شان محقق شود و برخی از آنها کارت هوشمند نیز دریافت نکرده‌اند و تمایلی به این کار ندارند، مهلتی به آنها می‌دهیم تا کارت‌های هوشمند را دریافت کنند.

وی در تشریح پایش توزیع گاز مایع در سطح استان تهران به عنوان یکی دیگر از دستور جلسات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: توزیع گاز مایع در سطح استان تهران با یک مشکل عمده مواجه است و آن اینکه سهمیه اختصاصی به استان تهران با مصرف واقعی اختلاف فاحشی دارد؛ لذا مقرر شد که لیست مصارف واقعی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ارائه شود.

استاندار تهران تاکید کرد:‌ موضوع دیگر بحث ارتقای فرهنگ و تولید محتواست که مقرر شد با مراکز دانشگاهی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و حمایت تولیدات داخلی مذاکراتی انجام شود تا از ظرفیت این مراکز علمی بهره گرفته شود.

استاندار تهران تاکید کرد: در حوزه مصرف گاز مایع در حال حاضر یک سوم آنچه که به عنوان سهمیه توزیع می‌شود، مصرف مشخصی دارد و دو سوم مابقی معلوم نیست کجا صرف می‌شود.

وی ادامه داد: در هیچ استانی به اندازه استان تهران انبارهای نگهداری کالاهای قاچاق وجود ندارد، لذا باید اقدامات همه جانبه‌ای انجام شود تا نسبت به نگهداری این اموال و همچنین فراهم کردن شرایطی برای جلوگیری از قاچاق کالا انجام شود.

محسنی بندپی در ادامه در تشریح مبارزه با قاچاق پوشاک با برند خارجی نیز گفت: قطعا این کار یک تکلیف است و در جلسه بعدی ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما با اقداماتی که تا کنون انجام شده بیش از ۵۰ درصد مغازه‌هایی که این کالاها را عرضه می‌کردند، تغییر روش دادند؛ ولی در کنار این کار باید نظارت بر کیفیت کالاهای تولیدی داخل نیز به طور جد مد نظر قرار گیرد./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.