اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
1398/9/4 ، 20:39
کد خبر:518873
فرهنگی

ایرانیان از تکاپو برای زندگی بهین بازنمی مانند

ایرانیان از تکاپو برای زندگی بهین بازنمی مانند

ایران عزیز ما همواره در درازنای تاریخ گرانسنگ و نازشخیز خویش، به همان سان در پهنه فرهنگ و منش ایرانی، سرزمین سپندِ امید و نوید بوده است. ایرانیان همواره امیدوار به آینده، می‌کوشیده‌اند که زمینه‌های زندگانی بهتر و به آیین‌تر را فراهم بیاورند.این امیدواری، روشن رأیی و خوش بینی آنچنان در ایران ریشه دار بوده که به جهان افسانه و اسطوره هایمان نیز راه برده است و کاربردی نمادین یافته است.

ایرانیان همواره چشم به راه رهاننده‌ای نویده داده بوده‌اند و هستند که فراز خواهد آمد و جهان را از رنج، آزار، تیرگی و تباهی خواهد رهانید. باور دیگر که ایرانیان به این نوید داده رهاننده داشته‌اند که آینده‌ای بهین و به آیین را برای جهانیان در ارمغان خواهد آورد در این کرانه دلپذیر شگفت‌انگیز از باباطاهر، پیر گران مایه الوند بازتاب یافته است: «مو آن بحرم که در ظرف آمدستم/چو نقطه بر سر حرف آمدستم/بهر الفی الف قدی بر آیو/الف قدم که در الف آمدستم». بی‌گمان مردمی اینچنین روشن اندیش، امیدوار و خوش بین هرگز نمی‌توانند به افسردگی، به تلخ کامی، به واماندگی از تلاش و تکاپو  برای رسیدن به زندگی بهین و به آیین بازمانند.
اگر ایرانیان با فرهنگ ایرانی، با سروده‌ها و نوشته‌های فرزانگان و سخن وران این سرزمین که همواره سرزمین امید و نوید بوده است آشنا باشند آینده‌ای بهتر و برازنده‌تر را پیش چشم خواهند داشت و امید خواهند برد. فرهیختگان، هنرمندان، پیشوایان در هر زمینه‌ای می‌باید بدان سان که گفتم ایرانیان را با فرهنگ و منش ایرانی به بسندگی آشنایی بدهند.
از شاهکارهای سخن پارسی از اندیشه‌های بلند، نوید بخش و نوید آفرین که اندیشه‌وران، زبان آوران ایرانی در سروده‌ها و نوشته هایشان از آنها سخن گفته‌اند بهره بجویند تا ایرانیان بتوانند خود را با فرهنگ و منش ایرانی و نیاکانی خویش بیش از پیش همساز و دمساز بگردانند.

نویسنده جلال‌الدین کزازی
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.