اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
1398/9/4 ، 21:25
کد خبر:518870
بین الملل

مانورهای بی‎پروای آنکارا در خاورمیانه

مانورهای بی‎پروای آنکارا در خاورمیانه

طی سال‌های اخیر که ستیز بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس فزونی گرفته، یک کشور خارج از این منطقه به اسم ترکیه نقش پیشرو‌تری را برای خود فراهم آورده است. قطر تا همین 25 سال پیش دست‌نشانده عربستان به‌حساب می‌آمد و حتی سیاست خارجی‌اش از ریاض دیکته می‌شد اما اینک در قامت کشوری که برای استقلال می‌کوشد، با دوری جستن از سعودی‌ها یار درجه اول ترکیه شده و دولت آنکارا نیز با بهره‌گیری از این رویکرد، قطر را به وسیله‌ای برای تأثیر‌گذاری هرچه بیشتر میان ملل عرب خاورمیانه تبدیل کرده است.

از سال 2017 که مقابله اعراب سنتی خاورمیانه به سرکردگی دولت‌های سعودی و امارات با قطری‌ها آغاز شد، ترکیه در طرحی از پیش تعیین شده به حمایت از دولت دوحه پرداخته و مانع شکست این نیروی کوچک مقابل قوای بزرگ‌تر سعودی و کشورهای ائتلافی با آن شده‎است. اگر ترکیه نبود، سعودی‌ها از مدت‎ها پیش قطر را ایزوله و از صحنه معادلات سیاسی خاورمیانه خارج کرده بودند. اما رئیس‌جمهوری ترکیه معتقد است تهاجم سیاسی سعودی‌ها و شرکای‌شان به قطر چیزی همانند حکم اعدام برای قطر بوده و وظیفه او ایجاب می‌کند، در این بازی نابرابر قدرت دولت قطر را حمایت و تقویت کند.
اردوغان از تحریم‌های ناجوانمردانه امریکا در قبال ایران نیز انتقاد کرده و این گونه اعمال را امپریالیستی خوانده و گفته است هرکاری از دستش برآید، برای جلوگیری از تأثیرات منفی این تحریم، صورت خواهد داد. در نقطه مقابل خاندان سلطنتی آل‌ثانی در قطر نیز از هر اقدام ترکیه در منطقه حمایت کرده و به‌عنوان مثال در سال 2018 اقدام به یک سرمایه‌گذاری 3 میلیارد دلاری در روند اقتصاد ترکیه کرد تا ضمن تقویت پایه‌های اقتصاد این کشور، محصولات ترکیه را با ارقامی نازل‌تر از معمول روانه کشور خود کند. کار به جایی کشید که امیر قطر یک فروند هواپیمای بویینگ 747 این کشو را که 500 میلیون دلار می‌ارزد به اردوغان هدیه و تأکید کرد که این کار را به‌ قصد جلب رضایت اردوغان و اعلام ارادت خود به کل مردم ترکیه انجام داده است.
اینکه ترکیه در دهه اخیر تغییری آشکار در سیاستگذاری‌های خود در قبال دولت‌های خاورمیانه اعمال کرده، نه اتفاقی تصادفی بلکه محصول بازبینی دولت آنکارا در روش‌های حضورش در صحنه سیاست این منطقه است. اردوغان از یک‌سو کوشیده است در عین نشان دادن قدرتش به‌عنوان یک رئیس جمهوری قاطع و غیر‌ سازشکار این تصور را که آتاتورک وار ایده‌های جهان‌گشایانه و سکولاریستی دارد، از ذهن‌ها بزداید و از طرف دیگر عضو فعال و مستقل ناتو باشد که از هیچ‌کس بجز مصالح ملی خود خط فکری و دستور کار نمی‌گیرد. ترکیه سال‌هاست می‌کوشد با تقویت روابط خود با کشورهای خاورمیانه و بخصوص دولت‌های کوچک عربی منطقه، نیازهای آنان را تأمین و از حجم واردات اروپایی و امریکایی آنها بکاهد و اقتصاد و صنعت خود را شکوفا سازد.
دولت آنکارا از سال 2011 نیز که خیزش‌های موسوم به «بهار عربی» در منطقه خاورمیانه نضج یافت و امریکا صحنه را تا حدی خالی کرد و سعودی‌ها بر حجم دست‌درازی‌های خود در منطقه افزودند، با فرصت‌شناسی آشکارا وارد معادلات این منطقه حساس شد. دولت ترکیه در این سال‎ها از اخوان‌المسلمین در مصر و برخی خیزش‌ها در سوریه حمایت کرده و همچنین مدعی است، مایل به دخالت نیروهای بزرگ خارجی در احوالات منطقه نیست.
* منبع: Lobe Log

نویسنده جاکوپو اسپزیا دپرت
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربازدیدها