اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
معترضان به نفوذ چین 90 درصد کرسی‎های پارلمانی را بردند اما پکن این انتخابات را کم اهمیت خواند

دموکراسی خواهان؛ پیروز انتخابات محلی هنگ کنگ

دموکراسی خواهان؛ پیروز انتخابات محلی هنگ کنگ
ندا آکیش خبرنگار

پس از آنکه در پی 6 ماه ناآرامی و تظاهرات گسترده در هنگ کنگ کاندیداهای دموکراسی خواه این دولت‌شهر در انتخابات روز یکشنبه پیروز و موفق به کسب اکثریت در تمام 18 شورای منطقه‌ای قانونگذاری (پارلمان محلی) هنگ کنگ شدند، وزیر خارجه چین بدون اشاره مستقیم به نتیجه انتخابات، اعلام کرد، نتیجه به دست آمده این واقعیت را که هنگ کنگ بخشی از سرزمین اصلی چین است، تغییر نمی‌دهد.

به‌گزارش سایت روزنامه انگلیسی گاردین، در انتخابات محلی روز یکشنبه هنگ کنگ که 2.94 میلیون نفر معادل 71 درصد از ساکنان این دولت شهر شرکت کرده بودند، دموکراسی خواهان با کسب 390 کرسی از مجموع 452 کرسی 18 شورای منطقه‌ای پارلمان محلی هنگ‌کنگ (90 درصد کرسی‌ها) توانستند به پیروزی برسند. کری لم، رئیس اجرایی دولت محلی هنگ کنگ هم که به‌دلیل ناآرامی‌های فزاینده در این دولت شهر، حدود 6 ماه بسیار سخت را گذرانده بود در واکنش به نتیجه انتخابات روز یکشنبه اعلام کرد «فروتنانه» به خواسته‌های رأی‌دهندگان «گوش می‌دهد». به عقیده تحلیلگران، این انتخابات در واقع یک همه پرسی درباره دولت خانم لم بود. دموکراسی خواهان هنگ کنگ خانم لم را دست نشانده دولت پکن می‌دانند و خواستار استعفای او هستند اما او در 6ماه اخیر مقاومت کرده و استعفا نداده است. حالا که نتیجه انتخابات به نفع دموکراسی خواهان شده باید منتظر ماند و دید که آیا خانم لم استعفا می‌دهد؟ آیا منظور او از «شنیدن متواضعانه» خواسته‌های دموکراسی خواهان کناره‌گیری از قدرت است؟
اگرچه نتیجه انتخابات هنگ‌کنگ به خاطر درصد مشارکت و پیروزی بی‌سابقه دموکراسی خواهان بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته اما روز یکشنبه ناظران منطقه‌ای در انتظار واکنش چین به این نتیجه بودند. به گزارش «ساوت چاینا مورنینگ پست»، آژانس‌های عالی چین که مسئول امور هنگ کنگ هستند تا لحظه تنظیم گزارش به طور رسمی واکنشی به این انتخابات نداشتند اما وانگ یی، وزیر خارجه چین که به ژاپن سفر کرده بود تا با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن دیدار کند بدون اشاره مستقیم به پیروزی دموکراسی خواهان هنگ کنگ در انتخابات، این پیام را به هنگ کنگی‌ها و جهان داد که: «این هنوز نتیجه نهایی نیست. منتظر نتیجه نهایی بمانیم، خب؟ با وجود این واضح است که هر اتفاقی رخ دهد هنگ‌کنگ بخشی از چین است و یک دولت محلی منطقه‌ای وابسته به چین است. هر تلاشی برای به هم زدن نظم هنگ‌کنگ یا حتی آسیب رساندن به ثبات و کامیابی آن موفق نخواهد شد.»
سخنگوی وزارت خارجه چین هم از پکن پیام مشابهی برای هنگ کنگی‌ها فرستاد. او نیز بدون اشاره مستقیم به نتایج انتخابات هنگ کنگ خواستار توقف خشونت‌ها و برقراری نظم به‌عنوان اولویت‌های اصلی هنگ‌کنگ شد.
شینهوا، خبرگزاری رسمی چین و سی سی تی وی، تلویزیون دولتی این کشور هم گزارش‌های کوتاهی از انتخابات هنگ کنگ منتشر و تکرار کردند که برقراری ثبات باید اصلی‌ترین کار در این دولت شهر باشد. شینهوا و سی‌سی‌تی‌وی در گزارش‌های خود کوچکترین اشاره‌ای به پیروزی کاندیداهای دموکراسی خواه در انتخابات هنگ کنگ نکردند و در عوض اعلام کردند که تعدادی از کاندیداهای حامی پکن در جریان انتخابات مورد حمله قرار گرفته‌اند.
اگر چه در توکیو هیچ واکنش رسمی به انتخابات هنگ کنگ نشان داده نشد اما بنا بر اظهارات یوشیهیدا سوگا، سخنگوی دولت ژاپن در جریان دیدار وزیر خارجه چین با نخست‌وزیر ژاپن گفت‌و‌گوهایی درباره هنگ کنگ انجام شد و آبه تأکید کرد که هنگ کنگ یک شریک بسیار مهم برای توکیو است.
امریکا هم که از سوی چین متهم است از دموکراسی خواهان هنگ کنگ حمایت می‌کند و با این کار در امور داخلی چین مداخله می‌کند تا لحظه تنظیم این گزارش واکنش رسمی به نتیجه انتخابات هنگ‌کنگ نداشت.

کپی