استیضاح حجتی منتفی شد

موافقت روحانی با استعفای وزیر کشاورزی

سیاسی /
شناسه خبر: 518860

گروه سیاسی/ از سه استیضاح مطرح در مجلس یکی تا اینجا منتفی است؛ استیضاح وزیر جهاد کشاورزی. وزیری که قبل از آنکه به جلسه امروز سه‌شنبه برسد از سمتش استعفا کرد و کنار رفت. حالا اما هنوز مجلسی‌ها از تدارک دو استیضاح برای وزرای کشور و نفت کوتاه نیامده‌اند. استیضاح وزیر نفت که گویا به کمیسیون انرژی ارجاع داده شده و استیضاح وزیر کشور اگر چه با 19 امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده اما به گفته علی مطهری جمع‌آوری امضای بیشتر هم در دستور کار است.

امروز قرار بود که بهارستان شاهد برگزاری جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی باشد. روز یکشنبه اما خبر رسید که محمود حجتی پیش از رسیدن به این جلسه خود تصمیم به کنار رفتن از دولت گرفته و استعفایش را هم تقدیم رئیس جمهوری کرده است. دیروز هم در پی این موضوع، اسدالله عباسی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با «خانه ملت» اعلام کرد که استعفای وزیر کشاورزی توسط رئیس جمهوری پذیرفته شده و بدین ترتیب جلسه استیضاح امروز برگزار نخواهد شد. بدین ترتیب بی آنکه کار به رأی‌گیری مجلس برسد، استیضاح کنندگان محمود حجتی به مقصود خود رسیده‌اند و دیگر او را در رأس وزارت جهاد کشاورزی نخواهند یافت.
اما همزمان با خوابیدن تب و تاب استیضاح وزیر جهاد کشاورزی، تب و تاب دو استیضاح دیگر در مجلس بالا می‌گیرد. تا اینجای کار البته به نظر می‌رسد استیضاح کنندگان بیژن زنگنه، وزیر نفت چند قدمی از مخالفان رحمانی فضلی، وزیر کشور جلوتر باشند. دیروز علی اکبر کریمی، نماینده اراک به فارس گفته که طرح استیضاح زنگنه توسط هیأت رئیسه مجلس به کمیسیون انرژی ارجاع شده است. استیضاح وزیر نفت روز یکشنبه در بهارستان کلید خورد و تا پایان این روز 50 امضا داشت. دیروز اما کریمی خبر داده که تعداد امضاها به 70 امضا افزایش پیدا کرده است. آنطور که جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس به «ایران» خبر داده، اکثر امضاکنندگان از طیف اصولگرایان مخالف دولت هستند. هر چند به گفته او، چند نفری از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون هم این استیضاح را امضا کرده‌اند.
در همین حال اما هنوز جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر کشور ادامه دارد. دیروز ظهر علی مطهری به «ایران» گفت که تعداد امضاهای این طرح تا ظهر دیروز  به 30 امضا رسیده و تلاش برای افزایش این امضاها ادامه دارد. او همچنین گفت که تا اینجا هیچ درخواست و فشاری برای توقف این طرح و پس گرفتن امضاها مشاهده نکرده است. آن طور که مطهری به «ایران» گفته، این 30 نفر نماینده امضاکننده طرح استیضاح وزیر کشور، متعلق به سه فراکسیون سیاسی مجلس هستند و او قصد ندارد برای جمع‌آوری امضا صرفاً به یک طیف سیاسی خاص مراجعه کند. مطهری البته روز دوشنبه به روزنامه اعتماد گفته بود که اگر رهبری با این استیضاح مخالف باشند، آن را دنبال نخواهند کرد.
آن طور که پیش‌تر احمد امیرآبادی فراهانی طراح طرح استیضاح وزیر نفت گفته بود، دلایل این استیضاح شامل علت حذف کارت سوخت و راه‌اندازی مجدد آن، افزایش قاچاق سوخت، ارائه‌ اطلاعات غلط در مورد افزایش قیمت بنزین، عدم صداقت درباره‌ علت گران شدن نرخ بنزین، وجود دستگاه کارت‌خوان در دفتر وزارت نفت، کارآمدی در انعقاد قراردادهای میادین مشترک گازی و نفتی، اتخاذ برخی تصمیمات نادرست در واگذاری‌ها و عدم توجه به توسعه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و فرآورده‌های نفتی است. احمد مازنی، نماینده تهران و یکی از امضاکنندگان استیضاح وزیر کشور هم عدم مدیریت مناسب وزارت کشور در اجرای تصمیم سهمیه‌بندی بنزین را دلیل اصلی تدوین استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی عنوان کرده بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.