رئیس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران و دبیر «۱۰ روز با عکاسان ایران» در نشستی خبری با اشاره به تغییرات بخش‌های نمایشگاهی و ضرورت ایده در این رویداد در کنار دوشنبه‌های عکاسی، تاکید کردند.

سیف الله صمدیان در نشست خبری ۱۰ روز با عکاسان ایران، گفت:  انجمن ملی عکاسان ایران توسط ارشاد پذیرفته‌ نشده این در حالی است که انجمن‌های هنری مختلف دارای چندین انجمن نیستند و این موقعیت خاصی است که انجمن عکاسان ایران دارد.

وی ادامه داد: انجمن عکاسان ایران شش انجمن دیگر در شاخه‌های میراث فرهنگی، مطبوعات، تئاتر، سینما، صنعتی و تبلیغاتی و دفاع مقدس دارد که برای مثال در عالم گرافیک یا نقاشی شعبه‌های دیگری نداریم و تنها یک شعبه برای انجمن خود دارند.

این هنرمند عکاس افزود: در هفت دوره رویداد «۱۰ روز با عکاسان ایران» انجمن‌ها را به شکل خانواده‌ای متحد دور هم جمع کردیم که ابتکار بود اما خوشبختانه در دوره های اخیر به انجمن‌های دیگر امکان خودباوری داده شد. در دوره هفتم سعی کردیم امکان خودباوری و خودرأیی در رابطه با رویدادی مانند ۱۰ روز با عکاسان به دیگر انجمن‌های عکاسی داده شود.

صمدیان از رویکرد جدید در فضای نمایش آثار خبر داد و گفت: در این دوره شاهد تغییراتی خواهیم بود. آثاری که روی دیوار می‌رود توسط هنرمند و تیم کارشناسی بررسی می شوند و در تلاش هستیم فضایی حرفه ای را شکل دهیم.

وی ادامه داد: انجمن عکاسان ایران تنها مسئول رسیدگی به اعضای خود نیست بلکه باید پاسخگوی تمام فریم‌هایی که گرفته می‌شود باشد. عکاسان جوان و خوش فکر زیادی داریم که انجمن باید به آنها نیز فکر کند.

صمدیان با اشاره به برگزاری دوشنبه های عکاسی گفت: چهار جلسه دوشنبه‌های عکاسی در خانه هنرمندان برگزار شده است که مسائل روز هنر عکاسی، عملکرد و کارهای عکاسان بومی و جهانی را بررسی می‌کند و ما در تلاش هستیم که این جلسات ادامه دار باشد.

صمدیان همچنین درباره راه اندازی موزه عکاسی بیان کرد: جلسات مختلفی در دانشگاه هنر، تهران و سوره برای بررسی راه اندازی موزه عکاسی کشور انجام شده است چون ایران عکاسی با فاصله کمی پس از ابداع وارد ایران شد دیگر موزه‌های دنیا به ایران به چشم رقابتی نگاه می‌کنند و امیدواریم موزه عکس ما نیز راه اندازی شود.

صمدیان با اشاره به مشکلات مالی این رویداد، تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید در برگزاری دوسالانه‌ها دخالتی داشته باشد چراکه ما فقط به حمایت مالی آنها دلخوش هستیم هرچند کل بودجه‌ای که این وزارتخانه به بینال‌های هنری در رشته‌های مختلف پرداخت می کند کمتر از هزینه تولید یک فیلم سینمایی است اما با این حال باز می‌گویند بودجه نداریم و بینال‌ها تعطیل می‌شوند.

صمدیان افزود: در حال حاضر مسائل مالی انجمن عکاسان فاجعه است و هنوز ارگانی پیدا نشده که بخواهد بودجه‌ای را به انجمن‌های ما اختصاص دهد. امسال کمیته فرهنگی شورای شهر قول داد که کمک‌هایی را برای برگزاری هرچه بهتر «۱۰ روز با عکاسان ایران» در نظر بگیرد./ایسنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.