همه راه‌های دیگری که فردوسی‌پور می‌رود

مارادونا با گزارش عادل

فرهنگی /
شناسه خبر: 518557

پخش اینترنتی مستند «دیه‌گو مارادونا» که محصول سال ۲۰۱۹ به‌کارگردانی آصف کاپادیاست با گزارش عادل فردوسی‌پور و حضور 30 دوبلور امشب آغاز می‌شود.

این دومین همکاری من و عادل فردوسی‌پور است و قبل از این مستند هم در یک کار دیگر با هم همکاری داشتیم. در واقع کارهایی را که دوست دارد ترجمه می‌کند و به مدیردوبلاژ می‌دهد و پروژه‌اش شروع می‌شود. مستند مارادونا هم پیش تولید و مراحل تنظیم صدا و انتخاب صداها... سه‌چهار روزی طول کشید و دوبله این مستند هم یک روز از ساعت 9 صبح تا 9 شب زمان برد. این مستند در واقع زندگی «دیه‌گو مارادونا» اسطوره آرژانتینی فوتبال جهان را در ژانر بیوگرافی روایت می‌کند؛ آن‌طور که خبر داریم برگرفته از ۵۰۰ ساعت فیلم از زندگی این فوتبالیست است که تاکنون دیده نشده و دوران اوج مارادونا در تیم فوتبال ناپولی را به تصویر می‌کشد. کارگردان مستند دیه‌گو مارادونا یک کارگردان اسکاری است که به نظر من بخوبی توانسته در این فیلم چهره‌ای واقعی از اوج و فرودهای مارادونا و آنچه در زندگی شخصی‌اش اتفاق افتاده را با تصاویر آرشیوی و بکر نشان دهد. کار کردن با عادل هم که مثل همیشه جذاب است و نمی‌دانم درباره این شخصیت باسواد و باوقار چه بگویم. در واقع حرف زدن درباره عادل خودش یک مسأله است. یعنی یک طرف کار حرفه‌ای است و یک‌طرف هم مسأله‌ای دوست‌داشتنی به‌نام عادل فردوسی‌پور. فقط می‌توان گفت که عادل واقعاً شخصیت برجسته و بی‌بدیلی دارد. آدمی است که صداقتش زبانزد همه است و هیچ‌وقت ندیده‌ایم که دروغ بگوید یا مصلحت اندیشی کند.
از بابت کار حرفه‌ای هم که هیچ‌کس منکر این نیست که او یک کارشناس درجه یک است که دنبال واقعیت‌هاست. خودش این زندگینامه مارادونا را ترجمه کرد و این فیلم را آورد و به‌این ترتیب استارت این کار زده شد و حالا قرار است همه آن را ببینند و لذت ببرند. تجربه نشان داده وقتی عادل فردوسی‌پور از چیزی تعریف می‌کند یا پیگیر مسأله‌ای می‌شود و آن را به کسی یا کسانی سفارش می‌دهد حتماً آن کار باید کار درجه یک و خوبی باشد و مستند مارادونا هم که خود عادل گزارش قسمت‌های ورزشی‌اش را انجام می‌دهد از این دست کارهاست. فردوسی‌پور در عاطفه و ذهن و خاطره مردم جای گرفته و نمی‌شود او را که صمیمی است و با صداقت از این حافظه جدا کرد.
او هنوز هم کار می‌کند و جامعه‌اش را از آنچه مفید می‌داند بی‌بهره نمی‌گذارد و کسی مثل من هم حتماً احساس خوشحالی می‌کند که با او در این مسیرها همراهی می‌کند. چنین فیلم‌هایی هم چون در حوزه ورزش است و پرهیجان و انرژی‌زاست تماشایی است و علی‌الخصـــــــوص برای جوان‌ها می‌تواند بسیار جذاب باشد و امیدوارم که نتیجه و ماحصل کار را مردم دوست داشته باشند.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.