معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با «ایران»:

طرح «صلح هرمز» کاربردی‌تر از ائتلاف‌های جنگ‌طلبانه امریکا برای منطقه است

سیاسی /
شناسه خبر: 518544

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان معتقد است که طرح صلح هرمز برای برقراری و تقویت امنیت و همکاری‌های منطقه‌ای کاربردی‌تر از ائتلاف‌های جنگ‌طلبانه امریکا و همپیمانانش در منطقه است. «شیخ نعیم قاسم» در گفت‌وگو با «ایران»، در پاسخ به سؤالی درباره طرح صلح هرمز افزود: در زمان‌های مختلف همیشه موضوع امنیت خلیج فارس مطرح بوده است و ایران یک بازیگر اصلی در امنیت آن حتی در دوران شاه بوده است که البته در آن زمان در چارچوب منافع امریکا و اروپا عمل می‌کرد.

معاون دبیرکل حزب‌الله اضافه کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برخی کشورهای خلیج فارس از طریق صدام به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ایران تعدی کردند، البته ایران همواره اعلام داشته که اگر نگران امنیت خلیج فارس هستید، بیاییم و با هم تفاهم کنیم. تهران آمادگی خود برای انتقال تجربیات خود و هم‌افزایی برای تقویت همکاری‌های مختلف را اعلام کرده است اما کشورهای منطقه پاسخ درخوری نداده‌اند.
شیخ نعیم قاسم گفت: اکنون ریاست جمهوری ایران طرح صلح هرمز را در مقابل دیدگان افکار عمومی جهان و مردم منطقه مطرح و اعلام کرده ایران آماده گفت و گو برای  تحقق امنیت و صلح در منطقه با همکاری همسایگانش بدون دخالت خارجی است.
وی با بیان اینکه طرح یادشده طرح مناسبی است، افزود: البته شاید برخی‌ها آن را نپذیرند یا عملیاتی کردن آن مقداری سخت هم باشد ولی این مانع نمی‌شود که ایران بر دیدگاه خود اصرار نداشته و اثبات نکند که صلح ایران قوی‌تر و کاربردی‌تر  از ائتلاف‌های جنگ‌طلبانه امریکا و همپیمانانش است.
معاون دبیرکل حزب‌الله در پاسخ به سؤال دیگری درباره شکست طرح فشار حداکثری امریکا علیه ملت ایران گفت: امریکا و غرب ایران را نمی‌شناسند، ایران تاریخی و ایران امروز، دو امتیاز بزرگ دارد؛ یکی وجود رهبری که توانسته است بین مردم وحدت ایجاد کند. مردم ایران در سایه آزادی مانع از به ثمر نشستن تلاش‌های دشمنان برای دسترسی به منابع داخلی خود شده‌اند. وی افزود: اما امتیاز دوم تاریخ ایران است و این که ایرانیان به ملیت‌شان متعهد هستند و معتقدند که باید کشورشان دور از شر حاسدان باشد.
شیخ نعیم قاسم ادامه داد: با وجود امام خامنه‌ای که به ملت تحلیل لازم و اطمینان کافی را درباره توانایی‌های این مردم بزرگ می‌دهد، شاهد آن هستیم که امروز ملت ایران به مرحله اقتصاد مقاومتی وارد شده است و برای همین شاهد بودیم که تحریم‌ها باعث منفعت برای این کشور شد چون مردم و مسئولین با استفاده از توانمندی‌های داخلی به سمت خودکفایی حرکت می‌کنند، البته این به معنای این نیست که تحریم چیز خوبی است، بلکه تحریم یک جنگ ناجوانمردانه است که باید متوقف شود، ولی ملت ایران با رهبری فرزانه‌اش تهدید را به فرصت تبدیل کرد و ایران رو به جلو حرکت می‌کند و امریکا در تلاش‌هایش شکست خورده است.
قائم مقام دبیرکل حزب‌الله درباره تحولات لبنان نیز گفت: مشکل لبنان دارای شاخه‌های مختلفی است که یکی از آن کندی حرکت اقتصادی و رکود است  یا وجود فساد اقتصادی و کمبود فرصت‌های شغلی و همچنین سوء مدیریت دولت در تعیین سیاست‌های واضح اقتصادی برای حل بحران.
نعیم قاسم افزود: دلایل واقعی باعث شد که مردم به خیابان‌ها بیایند و مطالبات خود را مطرح کنند و این مطالبه‌ها مشروع و حق طبیعی آنان است، ولی بعد از چند روز برخی نیروها در داخل و خارج لبنان تلاش کردند از این حرکت مردمی برای اهداف سیاسی‌شان در راستای تغییر اساس نظام در لبنان سوء استفاده کنند و این هدف را از طریق افراد و رسانه‌ها و گروه‌های داخلی مثل حزب نیروهای لبنانی و حزب سوسیالیست و نیروهای خارجی مانند امریکا پیش بردند.
معاون دبیرکل حزب‌الله گفت: امروز تلاش‌هایی برای تشکیل دولت وجود دارد و البته چالش‌هایی نیز موجود است ولی قابل حل است و من معتقدم بزودی لبنان شاهد آمدن دولت خواهد بود و اعتراضات نیز متوقف خواهد شد و همگی در انتظار برنامه‌های دولت برای تحقق خواسته‌های مردمی هستند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.