اتحاد ملت، ندای ایرانیان و جامعه مدرسین بیانیه دادند

تحلیل و توصیه احزاب درباره حوادث اخیر

سیاسی /
شناسه خبر: 518541

گروه سیاسی/ دو حزب اصلاح‌طلب و یک تشکل روحانی درباره ناآرامی‌های اخیر به تناسب رویکردهای سیاسی و تحلیل خود از این حوادث و ریشه هایش بیانیه دادند. حزب اتحاد ملت که هفته گذشته در نشستی به بحث و بررسی درباره ناآرامی‌ها و حوادث پس از مصوبه سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین پرداخته بود روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای در این باره موضعگیری کرد.

به گزارش «ایران»، دربخشی از این بیانیه که شامگاه شنبه منتشر شد، آمده است: «حوادث هفته گذشته که ناشی از خشم اقشار ناراضی جامعه و به‌ خشونت‌ گراییدن اعتراض‌های مردمی بود، نشان از آن داشت که سیاستگذاران، نسبت به عواقب تصمیم‌گیری‌های خود اشراف کامل ندارند و تبعات و هزینه‌های تصمیم‌گیری‌های کلان خود را به‌درستی ارزیابی و برای عواقب آن تدبیر لازم را تمهید نکرده‌اند.»
حزب اتحاد همچنین چرخه سیاست‌های ناکارآمد داخلی، اقتصادی، اجتماعی و نیز پیچیدگی‌ها و گره‌های به‌ظاهر ناگشودنی در سیاست خارجی و ترکیبی از «بی‌اعتمادی و ناامیدی» را از جمله عوامل مؤثر در مشکلات کشور برشمرد و افزود: «با وجود اینکه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و هدفمندسازی اصولی یارانه‌ها را در جهت تحقق عدالت اجتماعی ضروری می‌دانیم، نسبت به شیوه اتخاذ تصمیم و اقدام اخیر منتقد و معترضیم.»
حزب اتحاد ملت با بیان این اعتقاد که اقدام اخیر شورای عالی هماهنگی سران سه قوه را مغایر با حدود وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی در امر قانونگذاری  و اعتراض به این تصمیم و شیوه اجرای آن را حق آحاد ملت می‌داند، افزود: «معتقدیم دولت بویژه وزارت کشور و شورای امنیت کشور، دستگاه‌های تأمین‌کننده امنیت اجتماعات و اعتراضات به وظیفه ذاتی خود برای بسترسازی و سالم‌سازی زمینه‌های ابراز و اعلان عمومی این اعتراضات، علی‌رغم وعده‌هایی که خصوصاً پس از حوادث سال ۹۶ به ملت داده شد، عمل نکرده‌اند.» این بیانیه خشونت و آسیب‌رساندن به اموال عمومی و خصوصی را از سوی هرکس چه به نام معترضان، چه به نام گروه‌های سازمان‌یافته معارض، را مغایر با امنیت عمومی و تضییع حق معترضان و زمینه‌سازی برای به ‌انحراف‌ کشیده ‌شدن اعتراضات ارزیابی کرد.
حزب ندای ایرانیان نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ناآرامی‌های ناشی از اصلاح قیمت‌بنزین، خواستار تلاش جهت برطرف شدن مطالبات انباشته شده مردم و تعیین تکلیف مکانیزم‌های اعتراضات قانونی مردمی برای طرح مطالبات مدنی شهروندان شد.
در بخشی از بیانیه حزب ندا آمده است: «در جریان وقایع اخیر، از یکسو شهروندانی را شاهد بودیم که نسبت به تدبیراندیشی دولت منتخب خود در اجرای یک طرح ملی معترض بودند و از سوی دیگر گروه‌های سازماندهی شده مسلحی را شاهد بودیم که مترصد فرصتی بودند تا امنیت و آرامش کشور را با چالش مواجه کنند. در نهایت این خشونت‌طلبان بودند که هدایت اعتراضات را از دست شهروندان معترض ربودند و با استفاده از سلاح‌های سرد و گرم، رو به اغتشاش و غارت آوردند. حزب ندای ایرانیان ضمن ادای احترام به مدافعین امنیت کشور و محکوم کردن آشوبگری‌های اخیر، منطبق بر اصل ۲۷ قانون اساسی از حق شهروندان جهت اعتراض مسالمت‌آمیز دفاع می‌کند و از آنها می‌خواهد در فضایی آرام و قانونی پیگیر مطالبات و خواسته‌های خود باشند و اجازه ندهند مطالبات مردمی، بستری برای سوء استفاده بداندیشان ایجاد کند. در بخش دیگری از این بیانیه 10 بندی آمده: فارغ از خشونت‌ها و سوء استفاده‌های ایجاد شده، مجموعه اعتراضات دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ نشان می‌دهد اصل وجود نارضایتی در بخش‌هایی از جامعه جدی است و اگر فردی یا گروهی به بهانه آشوب‌طلبی‌های بعدی، چشم روی اصل اعتراض‌ها ببندد در حق جامعه و نظام خیانت کرده است. چرا که کتمان واقعیت فقط موضوع را حادتر کرده و اعتراضات را عمیق‌تر می‌کند. باید پذیرفت که درصد مهمی از مردم، نقدهای انباشته‌ای در حوزه‌های اقتصادی، معیشتی و… دارند که لازم است فکری اساسی برای جبران این مطالبات نمود.
علاوه بر این دو حزب اصلاح‌طلب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در بیانیه‌ای با اشاره به حوادث اخیر کشور و قدردانی از مواضع حکیمانه رهبر معظم انقلاب و تشکر از ملت رشید ایران اعلام کرد: نظام اسلامی با قدرت و قاطعیت با آشوبگران و متجاوزان به حریم امنیت برخورد می‌کند.
این بیانیه افزود: بدون تردید مسئولان قضایی با آشوبگران جنایتکار که با کشتن و مجروح کردن مردم بی‌دفاع و با به آتش‌کشیدن اموال عمومی و مردم امنیت جامعه را برهم زدند، به‌طور قاطع و قانونی برخورد می‌کنند و از بمباران تبلیغاتی دشمن و ملامت ملامتگران هراسی به خود راه نمی‌دهند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.