وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه هیات امنای موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر با تاکید بر ضرورت افزایش سرانه فضاهای فرهنگی هنری کشور، گفت: ارتقای فضاهای فرهنگی هنری مانند سرانه فضای سبز که یک ضرورت بوده و هست مانند اکسیژن به شمار می‌آید و توجه به آن از ضروریات است.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با تاکید بر این مطلب افزود: موسسات متنوعی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد که در زمان‌های مختلف تاسیس شده اند و در داخل وزارتخانه نقطه‌های تماس و مشارکت با یکدیگر دارند و موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر نیز یکی از این موسسات است که ضروری است ماموریت‌های آن به روشنی تعیین تکلیف شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر یک موسسه توسعه‌ای است و باید شان توسعه‌ای برای آن قائل باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این موسسه باید نقش تسهیل‌گری داشته باشد نه تصدی‌گر. نباید این موسسه رقیب بخش خصوصی باشد.

صالحی در عین حال تصریح کرد: موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر باید در برنامه‌های خود به صورت خودکفا عمل کند و با چشم انداز درآمد آفرین پیش برود.

وی با تاکید بر اینکه این موسسه از لحاظ ماموریتی با نگاه توسعه‌ای باید پیش برود، ادامه داد: این موسسه را می‌توانیم در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر در نظر بگیریم و موضوع گردشگری فرهنگی هنری را نیز در این حوزه مورد توجه قرار دهیم و به عنوان مثال از ظرفیت های هنرمندان خود با عنوان راهبران این حوزه و با هدف معرفی آثار فرهنگی هنری کشورمان برای گردشگران بهره ببریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید ادامه داد: باید به سمت بخش‌هایی که در حوزه فرهنگ و هنر می‌تواند به کمک ارتقای سرانه فضاهای فرهنگی و هنری بیاید، برویم و مشارکت در این زمینه را افزایش دهیم.

صالحی افزود: توجه به ارتقا و توسعه فضاهای فرهنگی هنری در کشور به عنوان یکی از ماموریت‌های موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر ضروری و مهم است و باید فاصله‌ای که در سرانه فضای فرهنگ و هنری کشور وجود دارد را کاهش دهیم زیرا فاصله قابل توجهی در این زمینه با واقعیت مورد نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار دانشجوی رشته هنر در کشور داریم، ادامه داد: این دانشجویان در آینده علاوه بر نیاز به شغل به عرضه وجودی نیاز دارند ولی فضای فرهنگی هنری به قدری نیست تا بتوان پاسخگوی این نیاز بود. بنابرین ضرورت افزایش سرانه فضاهای فرهنگی هنری در کشور در این مورد نیز نمود پیدا می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه این وزارتخانه مسئول افزایش سرانه فضاهای فرهنگی و هنری در کشور است، افزود: در حال حاضر موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر باید بر این امر متمرکز شود و ایده های خلاقانه در این حوزه می تواند به کمک این موسسه بیاید.

وی در عین حال تصریح کرد: تعیین تکلیف موسسه که توسعه ای، حمایتی و یا ترکیبی از این دو است، تعریف رویکردهای موسسه و تعریف ماموریت‌های اصلی از جمله موضوعات و مواردی است که موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر باید آن ها را مورد توجه و اهتمام قرار دهد.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.