اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
تذکر دکتر حسین پاینده در مورد جلسات معرفی کتاب

نقد اصلا به معنای انتقاد نیست

نقد اصلا به معنای انتقاد نیست
دکتر حسین پاینده استاد دانشگاه علامه طباطبایی

نقد اصلا به معنای انتقاد نیست؛ انتقاد، ایراد و نقصان کاری را برشمردن است در حالیکه نقد خوانش یک متن براساس یک نظریه و برملا کردن معانی ثانویه آن است ما این روزها واژه ها را درست به کار نمی بریم و این یک نقصان زبانی است.

گروه اندیشه:

این روزها در پوستر جلساتی که به منظور معرفی یک کتاب برگزار می شود، اغلب به اشتباه، عنوان نشست نقد و بررسی گذاشته می شود. واقعیت این است که جلسه review  با جلسه criticism تفاوت دارد. نقد خوانش یک متن براساس یک نظریه است، این نظریه می توانند مارکسیسم، تاریخ گرایی نوین، فمنیسم، ساختارگاریی و ... باشد و بعد برملا کردن معانی ثانوی ناپیدای آن متن است. ولی  review زمانی است که کتابی به تازگی منتشر شده و هدف، برگزاری جلسه ای برای معرفی کتاب است.

نقد اصلا به معنای انتقاد نیست؛ انتقاد، ایراد و نقصان کاری را برشمردن است در حالیکه نقد آنچنان که پیشتر عنوان شد، خوانش یک متن براساس یک نظریه و برملا کردن معنانی ثانویه آن است ما این روزها واژه ها را درست به کار نمی بریم و این یک نقصان زبانی است؛ برای مثال، امروز اکثر نسل جوان تفاوت میان Up date کردن و up grate را می دانند،   Up date  کردن وقتی است که برنامه های ویندوز بعد از یک ماه به روز رسانی می شوند ولی  up grate به این معنا است که ویندوز هشت کنارگذاشته شد و ویندوز ده روی کار می آید. ما هر دو این عملیات را در زبان فارسی با عنوان به روز کردن ترجمه کرده ایم این هم یک نقصان زبانی است، زبان ابزاری برای بیان اندیشه، فکر و مقصود نیست، زبان ما را می سازد. دقت در زبان، فهم بیشتر جهان است.

نکته دیگر در خصوص جلسات معرفی کتاب این است که در جلسه مرور و معرفی هم نمی توان کل کتاب را ارائه کرد بلکه هدف صرفا چشاندن طعم کتاب به مخاطب است در یک جلسه مرور و معرفی نمی توان تمام محتوای یک کتاب قطور را به خورد مخاطب داد. ارائه کل کتاب را باید به یک همایش مستقل و یا کلاس درس واگذار کرد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.