مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان اردبیل گفت: طرح کاداستر در مساحت ۱۱۳ هزار هکتار در ۱۴ حوزه آبخیز در این استان در حال اجرا است.

شهامت هدایت روز یکشنبه افزود: این طرح با هدف اصلاح و بازنگری نقشه های سنواتی بر اساس دستور العمل کاداستر با اولویت در حوزه آبخیز و تبدیل اسناد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا می شود.

وی اظهار داشت: برای اجرای طرح کاداستر در این ۱۴ حوزه ۱۲ میلیارد  و ۶۰۰ میلیون ریال اختصاص و هزینه خواهد شد.

وی بیان کرد: اجرای طرح کاداستر در حوزه آبخیز سبلان و درویش چای در شهرستان سرعین به مساحت ۲۸ هزارو ۹۰۹ هکتار، حوزه ملا احمد در شهرستان نیر به مساحت هفت هزار و ۶۸۹ هکتار، حوزه کریق و هیر در شهرستان اردبیل به مساخت ۱۶ هزار و ۷۵۰ هکتار و حوزه عنبران در شهرستان نمین به مساحت سه هزار و ۱۰۶ هکتار از جمله آنها است.

وی اضافه کرد: حوزه کورار در شهرستان پارس آباد به مساحت هفت هزار و ۴۱۹ هکتار، حوزه ساری قمیش در شهرستان بیله سوار به مساحت پنج هزار و ۸۸۳ هکتار، حوزه گرمی چای و شور درق در شهرستان گرمی به مساحت ۲۰ هزار و ۶۲۶ هکتار، کندرق، علی آباد و اندبیل در شهرستان خلخال به مساحت ۱۵ هزار و ۷۸۴ هکتار و حوزه فاراب در شهرستان کوثر به مساحت هفت هزار و ۷۸۳ هکتار از دیگر مکانهایی است که طرح کاداستر در آنها در حال اجرا است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل ادامه داد: پارسال در اراضی به مساحت ۱۲۵ هزار هکتار با اعتبار هشت میلیارد و ۱۱۲ میلیون ریال از محل صندوق توسعه ملی و در ۹ حوزه آبخیز داری استان طرح کادستر اجرا شد.

وی گفت: به روز رسانی اطلاعات، نقشه و تبدیل سیستم ثبت املاک و  تعیین محدوده مالکیت های حقیقی و حقوقی از جمله مزایای اجرای طرح کاداستر(حد نگاری ) در اراضی منابع طبیعی استان است.

شهامت هدف از اجرای طرح کاداستر را تثبیت مالکیت اراضی ملی دانست و افزود: با اجرای طرح کاداستر ساماندهی و تعیین تکلیف اراضی تصرفی سنواتی و اختلافی به بهترین نحو ممکن فراهم می شود.

او از مزایای دیگر این طرح را بهره گیری از اطلاعات کاداستر در امور دفاعی شامل پدافند غیرعامل ، امنیتی و مدیریت بحران و مواجهه با حوادث غیر مترقبه ذکر کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه با اجرای این طرح مشخصات اراضی همچون اندازه، کاربری، مشخصات رقومی، ثبتی و یا حقوقی به نقشه بزرگ مقیاس اضافه و در بانک کاداستر سازمان ثبت بارگذاری می شود از همین رو اشخصاص حقوقی و حقیقی نمی توانند سند مالکیت معارضی را دریافت کنند که این اقدام دفاع از انفال و حقوق دولت را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه افزایش انگیزه سرمایه گذاری در زمین، کاهش دعاوی ملکی و دادگاهی، امکان برنامه ریزی های صحیح فنی و اشتغال زایی و ایجاد درآمد از دیگر اهداف اجرای این طرح است، بیان کرد: اجرای کامل طرح حدنگار ، پدیده زمین‌خواری و تجاوز به اراضی ملی را به صفر میرساند و بسیاری از مشکلات در این زمینه رفع می شود./ ایرنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.