اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

چگونه از کودتای فرماندهان نظامی جلوگیری کردیم

چگونه از کودتای فرماندهان نظامی جلوگیری کردیم

پنجشنبه 20 مهر سال 57 دومین روزی بود که با اعتصاب سراسری خبرنگاران در اعتراض به سانسور، روزنامه‌ها منتشر نمی‌شد و مهندس شریف امامی-نخست‌وزیر وقت- سعی داشت هرچه زودتر به این اعتصاب پایان دهد، چون می‌ترسید با شکست برنامه «آشتی ملی»‌اش ژنرال‌های مخالف، شاه را راضی به یک کودتای خونین کنند.

محمد بلوری
روزنامه نگار پیشکسوت
سی و یکم/
همان روز ما 10 نماینده منتخب از مطبوعات، در تالار مخصوص کاخ نخست‌وزیری روبه‌روی مهندس شریف امامی و دو وزیر کابینه‌اش-دکتر آزمون وزیر مشاور و دکتر عاملی تهرانی وزیر اطلاعات- نشستیم تا با گفت‌وگو به یک توافق برسیم.
مهندس شریف‌امامی بار دیگر به شرح اوضاع حساس جامعه پرداخت و خطر کودتای ژنرال‌ها را گوشزد کرد و گفت: برای خنثی کردن این خطر باید شما روزنامه نگاران به اعتصابتان پایان دهید تا اوضاع مملکت سروسامان پیدا کند.در جواب گفتیم: ما روزنامه‌نگاریم و دور از گرایش‌های سیاسی و جناحی می‌خواهیم واقعیات‌ جاری جامعه را در روزنامه‌ها منعکس کنیم و معتقدیم روزنامه‌نگاری که طرفدار گروه‌های سیاسی است نمی‌تواند مستقل قلم بزند. خواسته‌ ما اعلام لغو کامل سانسور مطبوعات از طریق چاپ اعلامیه رسمی دولت در اولین شماره بعد از سانسور است. دولت باید تعهد کتبی بدهد که از این پس دیگر دستگاه‌های وابسته و مقامات دولتی به‌هیچ‌وجه در امر تهیه، تنظیم و نشر اخبار(چه مستقیم و چه غیرمستقیم) دخالت نکند. ضمن اینکه دولت باید آزادی فعالیت همه خبرنگاران، عکاسان و نمایندگان مطبوعات را تضمین کند. همچنین براساس قانون اساسی هیچ عضوی از جامعه مطبوعات نباید از سوی هیچ مرجعی تحت تعقیب قرار بگیرد.
شریف امامی در پاسخ گفت: شما در این قطعنامه عنوان کرده‌اید که دولت باید تعهد بدهد از این پس اقدام به سانسور روزنامه‌ها نخواهد کرد یعنی مقصودتان این است که تا به حال روزنامه‌ها را سانسور می‌کردیم؟
گفتم: مگر جز این بوده که طی سال‌ها خبرها و مطالب سانسور می‌شده؟ بنابراین دولت باید رسماً و کتباً خواسته‌های ما را تضمین کند.
مهندس شریف‌امامی در مقابل ما با عصبانیت از گذشته‌های مطبوعات انتقاد کرد و گفت: ما آزادی کامل به مطبوعات داده بودیم ولی شما به‌خاطر آمدن 2 نظامی به تحریریه تان، روزنامه‌ها را به تعطیلی کشاندید. در جواب نخست‌وزیر حملات تندی به او کردیم که فضای جلسه رنگ خشونت به خود گرفت و تصمیم گرفتیم به اعتراض کاخ نخست‌وزیری را ترک کنیم و تهدید کردیم که به‌ هر طریق ملت را در جریان این اختلاف قرار خواهیم داد تا روشن شود در این اعتصاب مقصر کیست.
در این هنگام دکتر منوچهر آزمون وقتی دید ما نمایندگان مطبوعات تصمیم داریم به‌خاطر فضای خشونت‌آمیز جلسه را ترک کنیم میانه ما و نخست‌وزیر را گرفت و رو به‌ نخست‌وزیر گفت: ما اعضای دولت اختلافی با مطبوعات نداریم. به‌هرحال مشکل به‌خاطر اختناقی است که از گذشته در فضای سیاسی کشور وجود داشته و امروزه شاهد واکنش آن هستیم. خواهش من این‌ است که یک رابطه معقول بین دولت و مطبوعات به‌وجود آوریم و صمیمانه باهم کار کنیم. جلسه آن روز بدون رسیدن به توافق به پایان رسید و قرار شد روز شنبه آینده با برگزاری جلسه‌ای دیگر سعی کنیم به توافق برسیم.
صبح روز یکشنبه 23 مهرماه 57 آخرین جلسه مشترک را در کاخ نخست‌وزیری برگزار کردیم و درخواست‌های ما ماده به ماده در حال بررسی بود که شریف امامی به دربار احضار شد و هنگام بیرون رفتن از جلسه روبه‌ ما گفت: حتماً موضوع مهمی پیش آمده که شاه احضارم کرده. شما به کارتان ادامه بدهید. ساعتی از رفتن شریف‌امامی به ملاقات شاه گذشته بود که دکتر آزمون را به پای تلفن خواست. این وزیر مشاور پس ازگفت‌وگوی مختصری با نخست‌وزیر با‌ صورتی رنگ‌پریده به پای میز مذاکره برگشت و گفت: آقای شریف‌امامی از دربار تماس گرفت و گفت هرچه زودتر قطعنامه مشترک توافق با شما روزنامه‌نگاران را تهیه و امضا کنیم و به‌سرعت با پیک مخصوص نخست‌وزیری به دربار بفرستم چون اگر دیر بجنبیم ژنرال‌های جنگ‌طلب شاه را مجبور خواهند کرد تا مجوز کودتا را صادر کند.

 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.