بهبود وضع هوا با کدام راهکار؟

اجتماعی /
شناسه خبر: 518203

وضعیت کیفیت هوا در یک منطقه تابع دو پارامتر تولید آلودگی از منابع مختلف و شرایط هواشناسی است. شرایط هواشناسی قابل مدیریت نیست اما می‌توان تولید آلودگی را در شهر مدیریت کرد. اما باید دید در سال‌های اخیر برای کاهش آلودگی هوا چه‌کاری انجام شده است.

مهم‌ترین اقدام مثبت در این ارتباط عدم شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری بوده است اما اقداماتی که متوقف یا کلاً اجرا نشده به شرح زیر است:
۱- از رده خارج شدن خودروهای فرسوده به‌دلیل ممنوعیت واردات خودرو متأسفانه متوقف شده و یکی از منابع مهم تولید آلودگی (خودروی فرسوده) در شهرها مجدداً به چرخه فعالیت برگشته است. متأسفانه عدم همراهی خودروسازان داخلی و عدم توفیق دولت در این خصوص حائز اهمیت است.
۲- پیشرفت قابل توجهی در ارتقای کیفیت سوخت و آلایندگی خودروهای تولید داخل از سال ۱۳۹۳ صورت نگرفته و عملاً تکنولوژی‌های قدیمی وارد چرخه فعالیت شهرها می‌شود.
۳- از آنجایی‌که مهم‌ترین آلودگی شهرهای بزرگ ذرات معلق است، در بحث استفاده از فیلتر دوده در خودروهای سنگین با  وجود مصوبات و الزامات قانونی باز هم به‌دلیل عدم همراهی خودروسازان و کم توجهی دولت این مهم نیز انجام نشده است.
۴- استفاده از موتورسیکلت‌های برقی در هسته مرکزی شهر که می‌توانست تا حد زیادی آلودگی این منطقه را کاهش دهد متأسفانه پیشرفت قابل ملاحظه‌ای ندارد.
۵- لازم است در بحث شفاف‌سازی شرکت پالایش و پخش و سازمان ملی استاندارد کیفیت سوخت را به‌صورت ادواری به مردم گزارش کنند و انحراف آن را از استانداردهای ملی اعلام نمایند زیرا کیفیت سوخت عامل بسیار مهمی در تولید آلاینده‌های اولیه و ثانویه است.
۶- در بحث طرح جدید جایگزین زوج و فرد لازم است تا شهرداری تهران مقدار تولید آلودگی را قبل و بعد از اجرای طرح مشخص کند. زیرا امکان دارد طرح جدید مقدار تولید آلودگی را کاهش داده باشد اما شرایط هواشناسی باعث شده تا غلظت‌ها بالا رفته باشد یا اینکه مقدار تولید آلودگی بیشتر شده باشد و شرایط هواشناسی کمک کرده باشد تا کیفیت هوا بهبود یابد.
۷- واقعاً معلوم نیست نهادهای متولی کاهش آلودگی هوا بجز مصوبات و دستورالعمل‌ها در اقدامات اجرایی و عملی کاهش آلودگی هوا چه کار خاصی انجام داده‌اند تا منتظر کاهش آلودگی هوا باشیم.
۸ – در بحث سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و صنایع باید حساسیت زیادی در عدم استفاده از سوخت‌های مایع بخصوص در فصول سرد صورت بگیرد.
۹- با وجود مصوبه در استفاده از روش‌های احیای اکسیدهای ازت در صنایع بزرگ عملاً هیچ اقدامی در این بخش صورت نگرفته است.
بدون تعارف می‌توان نتیجه گرفت که در بحث آلودگی هوا یک معطلی عمده اجرای قوانین و مقررات وجود دارد که شاید در هیچ یک از بخش‌های کشور چنین وضعیت بغرنجی وجود نداشته باشد.‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.