کلمبیا در آتش دومینوی اعتراضات در امریکای لاتین

بین الملل /
شناسه خبر: 518184

گروه جهان / پس از آنکه سه نیروی پلیس در ناآرامی‌های کلمبیا در ساعات پایانی جمعه شب در جنوب غربی شهر سانتاندر دوکولی چائو بر اثر وقوع انفجاری در یک مقر پلیس کشته شدند، معترضان کلمبیایی در پایتخت با بی‌توجهی به حکومت نظامی و منع آمد و شد به سوی اقامتگاه رئیس جمهوری این کشور حرکت کردند.

در جریان انفجار جمعه شب همچنین 10 افسر پلیس زخمی شدند.به‌گزارش الجزیره، معترضان کلمبیایی دیروز شنبه چند ساعت پس از تظاهرات هزاران نفری علیه دولت، با نقض محدودیت آمد و شد، به سوی اقامتگاه ایوان دوکه، رئیس جمهوری کلمبیا حرکت کردند. انریک پنیالوسا، شهردار بوگوتا دیروز ابتدا در سه منطقه پایتخت قوانین منع رفت و آمد و حکومت نظامی اعلام کرده بود اما سپس این موضوع را به کل شهر تعمیم داد. ناآرامی‌های کلمبیا که از چند روز قبل آغاز شده، روزهای پنجشنبه و جمعه به اوج رسیده بود به طوری که روز پنجشنبه در بسیاری از شهرهای بزرگ این کشور از جمله بوگوتا صدها هزار نفر راهپیمایی کردند. طبق آمارهای رسمی روز پنجشنبه بیش از ۲۵۰هزار نفر در راهپیمایی سراسری علیه دولت شرکت کرده بودند. روز جمعه هم در پایتخت این کشور هزاران نفر تظاهرات کردند و یک انفجار باعث مرگ سه نیروی پلیس شد. خواسته معترضان اصلاحات مدنی است. شهروندان کلمبیا به‌دلیل تغییرات احتمالی در حداقل دستمزد، اصلاحات حقوق بازنشستگی و مالیات و خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی دست به اعتراض زده‌اند.
روز جمعه رئیس جمهوری کلمبیا در بیانیه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که از هفته آینده یعنی از روز دوشنبه «یک گفت‌و‌گوی ملی را آغاز خواهد کرد تا بوسیله آن برنامه سیاست مدنی فعلی کشورش را بهبود بخشد و با یک چشم‌انداز میان و بلند مدت یکپارچه کار کند تا شکاف‌های اجتماعی موجود در جامعه از بین برود. او افزود: این گفت‌و‌گوی ملی منطقه به منطقه انجام خواهد شد تا تمام بخش‌های سیاسی و اجتماعی جامعه در آن دخیل شوند. اعتراض‌ها در کلمبیا در حالی از روزهای آخر هفته گذشته آغاز شده است که در چند کشور امریکای لاتین از جمله شیلی و بولیوی نیز اوضاع ناآرام است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.