واکنش وزیر ارتباطات به تحریم از سوی امریکا:

از دسترسی آزاد به اینترنت حمایت می کنم

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 518170

پس از قطع یک هفته‌ای اینترنت و اتصال تدریجی آن در شهرهای مختلف کشور، جمعه شب وزارت خزانه‌داری امریکا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را در لیست تحریم خود قرار داد و دلیل آن را نقش وی در مسدودسازی گسترده اینترنت عنوان کرد؛ این درحالی است که نمایندگان مجلس معتقدند این یک ادعای واهی است و اتفاقاً امریکا به این دلیل وزیر ارتباطات را در لیست تحریم‌های خود قرار داده که از کارنامه درخشان و موفق وی در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور عصبانی است.

 اولین واکنش به این تحریم ازسوی شخص وزیر ارتباطات صورت گرفت؛ وزیری که طی قطعی یک هفته اینترنت هیچ فعالیتی در شبکه‌های اجتماعی نداشت و به نوعی باید گفت این واکنش، اولین فعالیت جهرمی محسوب می‌شود. وزیر در قالب یک توئیت نوشت: «من به حمایت از دسترسی آزاد به اینترنت ادامه خواهم داد و اجازه نمی‌دهم امریکا، توسعه ایران را متوقف کند. من تنها عضو باشگاه تحریمی‌ها نیستم، قبل از من استارتاپ‌ها، توسعه دهنده‌ها، بیماران سرطانی و کودکان ای بی‌ هم تحریم شده اند.»
غیرقابل انکار است که قطعی اینترنت ضرر هنگفتی به کسب و کارهای نوپا زد  اما در این یک هفته مشخص شد شبکه داخلی ارتباطات، تاب‌آوری مورد نیاز را در کشور داشته و حداقل امور روزمره مردم دچار مشکل نشد. این، موضوعی است که رسانه‌های خارجی نیز به آن اذعان داشتند و نمونه آن نیز دیدگاه روزنامه لوموند است.
نشریه فرانسوی لوموند در گزارشی اعلام کرد: قطعی اینترنت در ایران یکی از پیچیده‌ترین اقدامات حوزه مهندسی شبکه محسوب می‌شود. این اقدام عملاً نیاز به ساختار بسیار قوی داشته و با توجه به سوابق موجود در دنیا، یک اتفاق بی‌نظیر محسوب می‌شود.
به‌گفته کارشناسان این نشریه، دولت ایران با این اقدام توانسته قابلیت فنی خود را به دنیا نشان دهد. این اقدام نیاز به زیرساخت‌های بسیار قدرتمندی داشته که طبیعتاً آماده‌سازی آن از ماه‌های گذشته آغاز شده و نمی‌توان از سطح بالای پیچیدگی فنی براحتی گذشت.
لوموند در دیگر بخش‌های این گزارش اشاره کرده که در روزهای قطع اینترنت، عملاً ایرانیان از یک شبکه کامپیوتری داخل کشور استفاده کردند و عملکرد بسیاری از نهادهای حساس این کشور با توجه به نوع فعالیت‌شان در داخل همین شبکه انجام گرفت. به‌همین دلیل هیچ‌گونه مشکلی در عملکرد نهادهای خاص مثل بانک‌ها و... ایجاد نشد و به‌نظر می‌رسد که طراحی این شبکه داخلی به دقت و با مهارت بسیار خوبی انجام گرفته است.
لوموند همچنین به کنترل شدید ورودی و خروجی‌های شبکه داخلی ایران به شبکه بین‌المللی اشاره کرده و گفته است که طراحی داخلی بسیار دقیق بوده و بی‌شمار راه ارتباطی برای کاربران وجود دارد که قطعی در این شبکه داخلی را بسیار کم می‌کند ولی هرگونه ترافیک ورودی یا خروجی از اینترنت از مبادی خاصی صورت می‌گیرد که امکان کنترل کامل را برای دولت ایران فراهم کرده است.
کارشناسان در پاسخ به سؤال لوموند پیرامون سابقه این نوع فعالیت‌ها در کشورهای پیشرفته دنیا گفتند: در حال حاضر نوع زیرساخت‌های شبکه در فرانسه و امریکا به نحوی است که غیرمتمرکز بوده و امکان قطعی به شکلی که در کشور ایران انجام شد، وجود ندارد. البته این نبود امکان، بدین معنی است که با وجود کانال‌های پرشمار برای ارتباط اینترنت در کشورهای مذکور، بستن اینترنت بسیار سخت خواهد بود و ساز و کار پیچیده‌ای خواهد داشت که می‌توان به امکان‌پذیر نبودن این اتفاق حکم  داد.
با نگاهی به آمار توسعه‌ای می‌توان دریافت که ایران در زمینه تعداد کاربران تلفن‌های هوشمند، مقام نخست را در خاورمیانه به خود اختصاص داده که آماری چشمگیر محسوب می‌شود. ازسوی دیگر شاهد افزایش بیش از3برابری ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل و نیز افزایش بیش از 80برابری شاخص کیفیت شبکه داخلی هستیم. 
  مشروح این گزارش را فردا(یکشنبه 3 آذر) در روزنامه ایران بخوانید.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.